Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

cesareborgia arkadaşımız güzel açıklamalarda bulunmuş. ben şöyle diyorum şu an biz 3 boyutlu bir dünyada yaşıyoruz. zamanın ise dördüncü bir boyut olduğu düşünülür. 3 boyutu algılayabildiğimiz için sorun çıkmıyor fakat iş dördüncü boyuta geldiğinde algılamamız çok zorlaşıyor hatta imkansız oluyor.

bu konuyla ilgili hiç bir bilgim...yorum yapmayacam...ama bazı sorularım olacak...
biliyorsunuz uzayda kara delikler var...ve bu delikler öylesine yoğun ve güçlü yerçekimi uyguluyorlar ki (ne kadarı doğru bilmiyorum siz uyarın beni) bulundukları alandaki uzayı da içlerine çekiyorlar uzay boşluğunda delik açıyorlarMIŞ...
şimdi; örneğin kara delikleri geçiş için kullanırsak zamanda yolculuk olur mu...çünkü uzayın delindiği doğru olursa biz o delikten diğer tarafa geçeriz...bu da zamanda yolculuğa girer mi...
şimdiden teşekkürler...soru saçmaysa kusura bakmayın :)

hepsini okuyamadım bu sayfada yazanların da, zaman yolculuğu ile ilgili yazılmış kitapların, çekilmiş filmlerin hepsinde bir dolu mantık hatası vardır. zamanda yolculuk denen olay bana göre saçma ötesidir ki aslında zaman diye bir şey yoktur(olabilir de tabi ama benim görüşüm biraz farklı). var olan değişimdir. madde sadece şekil değiştirir. herkes zamanı kendine göre algılıyor genelde. doğarsın 0 yaşındasındır, ölürsün 80 yaşındasındır. ne oldu? 80 sene geçti... ama seni oluşturan maddeler sonuçta yok olmadı. enerjiye çevrildi belki ama o enerji de bu dünyada kaldı sonuç olarak...

- uyarı/danger/attention: yüksek oranda saçmalama içermektedir :D -

biraz alakasız ama bazen acaba canlıların arasında(bütün farklı türleri kastediyorum) birbirimizi anlamamızı engelleyen bir çeşit perde mi var? diye düşünüyorum. mesela biz insanlar evimiz var, arabamız var,çocuğumuz çoluğumuz var(bende yok daha 19 yaşındayım:p eheehe), hayvanlara bakıyorsun onlarda da bazıları ortak.(çocuk filan) hayvanların insanlar gibi düşünmediğini(ya da düşünemediğini) varsayıyoruz ya da biliyoruz diyeyim. ama acaba kendi aralarında anlaşırken bizim yaşantımıza benzeyen başka ortak noktalar var mıdır? bir tanrıya inanmaları mümkün mü? belki de hayvanlar tamamı ateist bir toplumdur, ama karıncalar bu hayvanların arasında komunizmi benimsemişler(lan yarılcam şimdi gülmekten), agustos böceği de(biz oluyoz bu bence) işte tembel falan:)... diyorum daha aklıma geliyor ama saçmaladığımın da farkındayım merak etmeyin:p

midnite demiş ki:
- uyarı/danger/attention: yüksek oranda saçmalama içermektedir :D -

biraz alakasız ama bazen acaba canlıların arasında(bütün farklı türleri kastediyorum) birbirimizi anlamamızı engelleyen bir çeşit perde mi var? diye düşünüyorum. mesela biz insanlar evimiz var, arabamız var,çocuğumuz çoluğumuz var(bende yok daha 19 yaşındayım:p eheehe), hayvanlara bakıyorsun onlarda da bazıları ortak.(çocuk filan) hayvanların insanlar gibi düşünmediğini(ya da düşünemediğini) varsayıyoruz ya da biliyoruz diyeyim. ama acaba kendi aralarında anlaşırken bizim yaşantımıza benzeyen başka ortak noktalar var mıdır? bir tanrıya inanmaları mümkün mü? belki de hayvanlar tamamı ateist bir toplumdur, ama karıncalar bu hayvanların arasında komunizmi benimsemişler(lan yarılcam şimdi gülmekten), agustos böceği de(biz oluyoz bu bence) işte tembel falan:)... diyorum daha aklıma geliyor ama saçmaladığımın da farkındayım merak etmeyin:p
yani beni bile geçtin ya helal olsun ne diyim... :) :D

bir de önceki yazanlardan anladığım kadarıyla zamanda sadece geleceğe gitmek mümkün:) şöyle ki: biz eğer kendimizi ışık hızında hareket ettirebilirsek, etrafımızda zaman ilerleyecektir fakat zaman bizim için duracaktır. e bu durumda diyelim dış çevreye göre 180 yıl ışık hızında hareket ettik, süre sonunda 180 yıl ileri gitmiş olacağız...

edit: bir de bütün dünyadaki insanların ölmemek için ışık hızında hareket ettiğini düşünsenize:) adam 200 sene sonrasını görmek için başlıyor, fakat bi bakıyor ki hiç bir şey değişmemiş:O gerçi çok şey değişir kimse hiç bir şeyle ilgilenmeyeceği için olan biten doğal afetlerle 200 sene sonunda kendini cehennemde sanabilir insan.

zaman için bilimsel temel yazmaya gerek yok. insan ihtiyaçlarından dolayı ortaya atılmış bir kavram. evrendeki peryodik hareketler temel alınmış işte. insan olmadan zamandan bahsetmeye gerek yok.

cesareborgia demiş ki:
_KabaK_ demiş ki:
Değil çünkü zaman yok.

Zaman yok mu??Neden??Öyle yok deyip gitmeyelim lütfen :D Düşüncelerimizin dayandığı bilimsel temelleri de dökelim.

hepsini okuyamadım bu sayfada yazanların da, zaman yolculuğu ile ilgili yazılmış kitapların, çekilmiş filmlerin hepsinde bir dolu mantık hatası vardır. zamanda yolculuk denen olay bana göre saçma ötesidir ki aslında zaman diye bir şey yoktur(olabilir de tabi ama benim görüşüm biraz farklı). var olan değişimdir. madde sadece şekil değiştirir. herkes zamanı kendine göre algılıyor genelde. doğarsın 0 yaşındasındır, ölürsün 80 yaşındasındır. ne oldu? 80 sene geçti... ama seni oluşturan maddeler sonuçta yok olmadı. enerjiye çevrildi belki ama o enerji de bu dünyada kaldı sonuç olarak...

herkes uzun uzun anlatmış. ama başka bi zaman olduğunu nerden biliyoruz? bu soruyu cevaplanmak lazım. Belki zaman durduralabilir denebilir. Ama bu da asla "evren"in zamanını durdurmak anlamına gelmez. Tabi bence...

yeni ßir ßilim adamı ßana gereklı para verilirse 40 sene geridönüp babamı ßulucam demis ßugun gazetede okdum sans a ßak forumda cıkdı karsıma :) ama belirli ßir hızla cıkılmaz ßence modifiyeli hayabusa enson 650 görmüs :)

bence zaman diye bisey yok.bu sadece insanların hayatlarını duzenlemek ve belli periyotlara ayırmak için saçmalanmıs bişey.biz üç boyutlu biyerde yasıyoruz ama farklı boyutlarda alemler var oradakı zaman kavramı nası bısey zamanın heryerde aynı olması gerekmezmı.zaman nası akabilr ve neye gore akar.nasıl yavas veye hızlı akar.fizik bunu hala acıklayamıyor...........

duurock demiş ki:
bence zaman diye bisey yok.bu sadece insanların hayatlarını duzenlemek ve belli periyotlara ayırmak için saçmalanmıs bişey.biz üç boyutlu biyerde yasıyoruz ama farklı boyutlarda alemler var oradakı zaman kavramı nası bısey zamanın heryerde aynı olması gerekmezmı.zaman nası akabilr ve neye gore akar.nasıl yavas veye hızlı akar.fizik bunu hala acıklayamıyor...........

zaman kavramı veya zaman olgusu evrenin oluşuyla başlamış bir şeydir... Yani zamanı bir canlı gibi düşünürsek ilk varolan canlı odur...

her şey mümkün dostlar dünya zaten canlı bir varlıktır yoksa nasıl dönsün o anı düşünebilirsen istediğini yapablirsin

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Geri