Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Anlamıyorum, böyle extrem konularda, insanların bilmişlik taslamalarını, ya yeterince bilgili değilsiniz ya da herhangi bir insanın sizin düşündüğünüzün ötesini düşünebilmesine katlanamıyorsunuz. Elde bilgi çok az, yani bir profesör ile sıradan bir vatandaş bu konu üzerinde tartışıp ortak bir kanıya varabilir.

Anlamıyorum, böyle extrem konularda, insanların bilmişlik taslamalarını, ya yeterince bilgili değilsiniz ya da herhangi bir insanın sizin düşündüğünüzün ötesini düşünebilmesine katlanamıyorsunuz. Elde bilgi çok az, yani bir profesör ile sıradan bir vatandaş bu konu üzerinde tartışıp ortak bir kanıya varabilir.
Ahhh ah wikipedia gençliği beni hep hayal kırıklığına uğratmıştır zaten. Wikiden copy past yapıp burda yarı iletken elektroniği okumuş adama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmakla suçluyorsun. Ve yazdıklarımı okumamışsin bile. Ben geleceğe gidilecek ama geçmişe gidilebilir demedim. Geçmişi sadece izleyebiliriz dedim. Neyse 335 yıl örneğine gelelim. O koşulda zaman kuculur senin yapacağın herhangi bir icraat de aynı kalır. Mesela bir yerden bir yere x kadar mesafe katedeceksin. T küçüldü hizin yani v nin artması lazım. Daha dogrusu zaten hızın arttığı için t küçüldü. Yani v.t = x den yine aynı icraata verirsin. Bu bu kadar basit.

Ahhh ah wikipedia gençliği beni hep hayal kırıklığına uğratmıştır zaten. Wikiden copy past yapıp burda yarı iletken elektroniği okumuş adama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmakla suçluyorsun. Ve yazdıklarımı okumamışsin bile. Ben geleceğe gidilecek ama geçmişe gidilebilir demedim. Geçmişi sadece izleyebiliriz dedim. Neyse 335 yıl örneğine gelelim. O koşulda zaman kuculur senin yapacağın herhangi bir icraat de aynı kalır. Mesela bir yerden bir yere x kadar mesafe katedeceksin. T küçüldü hizin yani v nin artması lazım. Daha dogrusu zaten hızın arttığı için t küçüldü. Yani v.t = x den yine aynı icraata verirsin. Bu bu kadar basit.
Bende seni seviyorum.
edit: Klasik Fizik nasılda cevap veriyor değil mi modern fiziğin dahi anlayamadığı şeylere... :)
edit2: Hiç kimseyi bilgisizlikle suçlamadım hayatım boyunca, ne kadar öğrenilirse öğrenilsin bilgi yine yetersizdir benim için her zaman daha çok bilen insanlar vardır ve onların tecrübelerinden yararlanmak, bana haz verir. Bilmeyen birine karşı ise susarım ama dalga geçen birisine ağızının payını veririyim kusura bakmayın o konuda hiç eyvallahım yok, ve yazdıklarınızı okumadım gerçekten, çünkü bana katacak bir şeyleri olduğunu düşünmüyorum. Esen kalın.

Son düzenleme:
Zamanda yolculuk mümkündür. Ancak geçmişe yapılması şartı ile. Çünkü gelecek henüz oluşmadı. Her geçen salise bir öncekinin geleceğidir. Bir önceki olmadan, gelecek salise de gelemez. Görüntülerimiz ışık hızı ile uzayın sonsuzluğunda ilerler. Eğer ışık hızı ile uzaya doğru gidecek olur isek rölativite teorisi aracılığı ile zamanın duracağını yani gerçek tabiri ile uzaya yayılan görüntülerimizin hızına ulaşır isek o andaki fotoğrafı görürüz. Ancak ışık hızını geçebilirsek geçmişteki fotoğraflara da ulaşabiliriz. Böylece geçmişe yolculuk yapmış oluruz. Eminim ki bir gün ışık hızını geçebileceğiz.
Yeminliyim bu konuya karismayacaktim ama bu argumanlarina bir sey yazmazsam catlarim. Abi bir teknik konu da Hulki Cevizoglu programina donmesin biraz kalite rica ediyorum. Isik hizini gecince zaman geri nasil gider guzel kardesim? Gene bin tane garip entry birikmis ama bu en nadidelerinden. Zamanin duracagini soyleyen Lorentz transformu diye bir baginti; en azindan senin verdigin atif o yonde. Eee o bagintiyi zaten isik hizini yani c'yi tum referans cercevelerinde sabit kabul ederek ispatliyorsun. O vakit isik hizinin asilamayacagi on kabulu ile hayata gelen bir donusumden isik hizini asan bir arguman nasil cikartacaksin? Bu zaten cikis noktanla celismen demek.

Sen Wikipedia gencligine laf etmissin ama Wikipedia'daki matematik dogru istersen mezun olmadan bir bak;
http://en.wikipedia.org/wiki/Derivations_of_the_Lorentz_transformations

Baska bir arkadas da demis ki zaten bilinen cok az o vakit profesor ile sade vatandas ayni noktada bulusurmus suymus buymus. Nasil olacak o bulusma merak ettim. Bu konu ile ilgili yazilmis beynelminel kitaplardan birisi 1279 sayfa mesela. Ilk 250 sayfasi falan sadece isin alfabesini matematigini kurmakla geciyor. Alfabenin bir kismi da soyle ozetlenmis, simdi bu resimde yazanlari bilmeyen anlamayan vatandas ile bilen bir adam nasil konusacak? Doner mi ismarliyorsun da Tarzanca ile anlasacaksin birader? Turkiye'deki insanlarin cesareti kadar beni hayrete dusuren hic bir sey yok, isik hizi zaman makinasi ne ki?
Gravitation.jpg

Yeminliyim bu konuya karismayacaktim ama bu argumanlarina bir sey yazmazsam catlarim. Abi bir teknik konu da Hulki Cevizoglu programina donmesin biraz kalite rica ediyorum. Isik hizini gecince zaman geri nasil gider guzel kardesim? Gene bin tane garip entry birikmis ama bu en nadidelerinden. Zamanin duracagini soyleyen Lorentz transformu diye bir baginti; en azindan senin verdigin atif o yonde. Eee o bagintiyi zaten isik hizini yani c'yi tum referans cercevelerinde sabit kabul ederek ispatliyorsun. O vakit isik hizinin asilamayacagi on kabulu ile hayata gelen bir donusumden isik hizini asan bir arguman nasil cikartacaksin? Bu zaten cikis noktanla celismen demek.

Sen Wikipedia gencligine laf etmissin ama Wikipedia'daki matematik dogru istersen mezun olmadan bir bak;
http://en.wikipedia.org/wiki/Derivations_of_the_Lorentz_transformations

Baska bir arkadas da demis ki zaten bilinen cok az o vakit profesor ile sade vatandas ayni noktada bulusurmus suymus buymus. Nasil olacak o bulusma merak ettim. Bu konu ile ilgili yazilmis beynelminel kitaplardan birisi 1279 sayfa mesela. Ilk 250 sayfasi falan sadece isin alfabesini matematigini kurmakla geciyor. Alfabenin bir kismi da soyle ozetlenmis, simdi bu resimde yazanlari bilmeyen anlamayan vatandas ile bilen bir adam nasil konusacak? Doner mi ismarliyorsun da Tarzanca ile anlasacaksin birader? Turkiye'deki insanlarin cesareti kadar beni hayrete dusuren hic bir sey yok, isik hizi zaman makinasi ne ki?
28534 eklentisini görüntüle
Abi sakin ol, o detayda tartışabilmek için herkesin fizik-matematik temelinin olması lazım, o altyapı yok burada. :) Mecburen Back To The Future tadında tartışılıyor. :)

Cs-3 de tam kağıt ağırlığı olacak pedal. :D

Baska bir arkadas da demis ki zaten bilinen cok az o vakit profesor ile sade vatandas ayni noktada bulusurmus suymus buymus. Nasil olacak o bulusma merak ettim. Bu konu ile ilgili yazilmis beynelminel kitaplardan birisi 1279 sayfa mesela. Ilk 250 sayfasi falan sadece isin alfabesini matematigini kurmakla geciyor.
28534 eklentisini görüntüle
Sayılara formüllere girilmeden kuramsal olarak tartışılabilir buluşulabilir, neden olmasın? @Sownroth 'un dediği gibi Back to The Future tadında, "Ben geçmişe döndüğümde, benim gelmiş olduğum gelecek, bundan böyle aynı gelecek midir" gibi çelişkiler üzerinde konuşmak için fizik kitabı devirmeye gerek var mı?

zaman yolculuğu mümkün ama anca parçacıklar için :D sanırsam zamanı yarı yarıya yavaşlatmak için %87 ışık hızına yaklaşman lazım. uzay mekiği gibi büyük kütleli bir şeyi böyle yüksek bir hıza ulaştıramadan ölür gidersin zaten :D
solucan deliği, ekstra boyutlar aracılığıyla da yapabilir. kıvırırsın döndürürsün normalde ışık hızından daha kısa bir sürede bir noktadan bir noktaya gidersin. ama nereye gidersin bilemiyorum :D

(
Sayılara formüllere girilmeden kuramsal olarak tartışılabilir buluşulabilir, neden olmasın? @Sownroth 'un dediği gibi Back to The Future tadında, "Ben geçmişe döndüğümde, benim gelmiş olduğum gelecek, bundan böyle aynı gelecek midir" gibi çelişkiler üzerinde konuşmak için fizik kitabı devirmeye gerek var mı?
Yok yahu bunlari kim tartismak istemez? Mesele su: baslik altindaki celiskilerin %90'i Marty McFly'dan ve 88 mil ile giden DeLorean arabasindan degil, forumdaki arkadaslardan kaynaklaniyor :).
Once bunu cozelim gerisinde ben de varim. Iki sartla ama; bu alanda biriken akilalmaz cokluktaki bilgiyi yok saymasin kimse, bir de boyle derin bir konuda yargiya varip bunu dogru olarak kabul ettirmeye kalkmasin. Yoksa benim de ucan kaykay projem var teknolojinin gelismesini bekliyorum (Sincan sanayi sitesindeki ustam kafayi takma yapariz ama sirali otogaz takalim yoksa cok yakar diyor).

Bu arada benim bu konuya dahil olusumun konunun kendisi ile bir alakasi yok. Sahsima kufur de edilse baska mesaj yazmayacagim icin acayim isterseniz: Divan edebiyati gibi muhtesem bir konu (@satan87 nin mesajinda gecen aruz olcusu) ve edebiyat ogretmenlerine (saka yollu bile olsa olmaz, olmamali cunku acinacak haldeyiz) dokunmasaydi ucu belki hic mesaj yazmazdim. Buradaki Cemisgezek meslek yuksekokulunda da ileri matematik ogretiliyor, pazarda bile bunun kitabi da satiliyor. Demek ki bizim okullari Harvard'dan falan ayiran sey integral alabilmemiz degil. Ama ayni Harvard'a 50 metre mesafede esi Wellesley kolejinde hoca olan yasli bir teyzenin islettigi, sadece ve sadece farkli dillerde siir kitaplari satan ve dunyada baska ornegi olmayan bir kitapci var, kendi yaginda kavrulmus ve tam 85 sene ayakta kalip batmamis da; bu mesela cok daha onemli bir fark, ustelik bu kafayla gidersek asla da kapanmayacak bir fark. Boyle bir memlekette hayatini sosyal bilimler vs ogreterek kazanan kim varsa onlerinde saygi ile egiliyorum; bende o buzuk olmadigi ve sumsugun teki oldugum icin sevmedigim, nefret ettigim halde muhendis oldum.
http://en.wikipedia.org/wiki/Grolier_Poetry_Bookshop

Son düzenleme:
Offf of. Wikipedia'dan linkler havada uçuşuyor. Dostlar bir ArGe Miyendizi olarak şahsi fikrimi söyliyim mi ? Wikipedia'dan hiçbir şey öğrenemeyiz. Hele hele Wikipedia.en'den öğrenmeye, "Banane lan ingilizcem var okurum ne olcak" deyip araştırma yapmaya kalkarsanız kendinizi bambaşka konulara gelmiş, neticede hiçbir şey anlamamış bulursunuz. Tavsiyem şudur. Google'a x konusu PDF yazarak ya da scholar.google.com sitesinden direkt olarak akademik kaynaklar halinde bulabilirsiniz. CERN'ü de yadsımamak lazım tabi. CERN referanslı makalelerden de gayet rahatlıkla öğrenebiliriz. Türkiye'den ise Celal Şengör ve Caner Taslaman değerli hocalarımızdan çok güzel şekilde öğrenebilirsiniz. Başka bilim insanlarımız da vardır elbet. Ancak bu ikiliden çok net ve sade şekilde öğrenebilirsiniz.

Ben üniversitede hoca olsam bir yazılım yapardım. Bu yazılımda Wikipedia'dan alınarak yapılan tüm ödevleri, projeleri tespit eder sınıfta bırakırdım. Ben bu kadar kolpa bir internet ansiklopedisi görmedim hayatımda.

Geri