Burak Tülbentçi Müziği - Yeni Mixler

Burak abi aslında son yıllarda türkiyede çok ünlü olamayan fakat hakikaten iyi şeyler yapan gruplar var.Mesela Mor ve ötesi.Gerçi dinlemişsindir ama eğer fırsatın olmadıysa 2.albümünü tavsiye ederim.Tabii ki ingiliz soundu içeriyor.Fakat gerçekten özgün bence.Ayrıca bu tarz müziği yapanların önünü açtı bence Mor ve ötesi. :D

benayevsen demiş ki:
cenk eroğlu nun başılğı ve burası çok iyi ya! Sanki gizli saklı çikolata yiyormuş gibi oluyorum :)

Polemiğe girmemek için hiç yazmadım bugüne kadar C.Eroğlu hakkında.

C.Eroğlu adını ilk olarak bu forumda duydum ben.

Türkiye' de hangi parçası dillere marş olmuş C.Eroğlu' nun? Ben bilmiyorum.

Müziği yakından takip eden birisi olarak, ben bilmiyorum. Ama, dittiri bocktan Ciguli' yi biliyorum...

Tarkan' ı biliyorum.

M.Sandal' ı biliyorum. "onun arabası var" adlı parçası, resmen hit oldu. Değil Türkiye' de, Batı' da bile birçok yabancı şarkıcı okudu bu parçayı.

Benim sevdiğim guruplar, radio head, U2, Genesis ve benzeri guruplardır.

Ama, Ciguli ve benzerleri Türkiye' nin gerçekleridirler.

Ciguli, zamanında 100 lerce kere TV' lere çıktı. Ama, Cenk çıkamadı.

Kasedi veya CD' si çok satan her zaman haklıdır.

Ciguli sayesinde, arkadaşlarım Galip Kayıhan ve Gökay Özkan 1.200.000 $ kazandılar.

Cenk' in hangi parçası bu parayı kazandı?

Gerçek budur.

Parçan iyi ise, neden satmıyor arkadaş? Satmıyor, çünkü: " Cenk, kendisine ait fildişi kulesinde yaşıyor."

Diyeceksiniz ki, ben ticari müzik yapmam!! Başarıya ulaşmak için, Beatles, Sting ve birçok grup önce ticari parça yaptı ama!!!

Oh be rahatladım....:D

Not: Doğru bildiğimi söylerim. Yalakalık yapmam. Şimdi biliyorum ki, çok kişi bu mesaja bozulacak. Galileo' ya da bozulmuşlardı. Ama, sonunda haklı çıktı...:twisted:

Televole kültürünün yarattığı ecübeler Türkiye'nin çoğunluğuna hitap ediyor ve onların sırtından birilerine para kazandırıyor olabilirler belki ama ciguli söylediğin rakamı değil maddi olarak manevi olarak,kafasında tahayyül edebilmiş midir acaba ?

Kazma unutmaki biz azınlığız ve halinden memnun olmayan varsa zaten değiştirir elbet iyi yapılan işler birgün layık oldukları yerlere geleceklerdir keşke gerçek sanatçılar ölmeden önce de emeklerinin karşılıklarını maddi manevi alabilseler!

Dark-Saga demiş ki:
Televole kültürünün yarattığı ecübeler Türkiye'nin çoğunluğuna hitap ediyor ve onların sırtından birilerine para kazandırıyor olabilirler belki ama ciguli söylediğin rakamı değil maddi olarak manevi olarak,kafasında tahayyül edebilmiş midir acaba ?

Kazma unutmaki biz azınlığız ve halinden memnun olmayan varsa zaten değiştirir elbet iyi yapılan işler birgün layık oldukları yerlere geleceklerdir keşke gerçek sanatçılar ölmeden önce de emeklerinin karşılıklarını maddi manevi alabilseler!

Mesajının büyük çoğunluğuna katılıyorum. Ciguli benim için kaba bir örnek idi. Olayı vurgulamak için Ciguli' yi mesaja aldım.

Gelelim bizim entellere...Diyorlar ki, "Ben halk için müzik yapmam."

Bence yapmak istiyorlar ama, YAPAMIYORLAR. MFÖ buna büyük bir örnektir. Öyle bazı denemeleri var ki, insan yapmaya utanır. Resmen kendilerini küçük düşürmüşler o bestelerle. Ama, cezasını da çektiler. Yıllarca arka planda kaldılar. Nihayet Mazhar Peter Schön' ü buldu da, "yandım" ı patlattı.

Ama, Alman lisesi mezunu Erkin Koray gibi bir entel ise, her zaman başardı. Ne Barış ne Cem. Erkin Koray bambaşka. Erkin K., o muhteşem müzik anlayışıyla, arabeski bile rock haline hetirip, benim gibi bir arabesk düşmanına, o arabesk bestelerini sevdirerek dinletti. İşte OLAY BUDUR!

Bir avuç entelcik aralarında bir tür klan kurmuşlar, kendi çaplarında eğleniyorlar. Ama, ortada bir tek hit parçaları yok. Beatles bile, çöktüklerini anlayınca Ob La Di Ob La Da' yı yaptı. Bana göre bocktan parça...Ama, halk sevmiş Ob la di' yi...

Televoleci nasıl alt kültür ucubesi ise, bizim entellerin %90' ı da üst kültür ucubesi. Biri kahveye gider, biri de Layla' ya.

Bence, sanatçının bir görevi de, en kıro televoleciye bile bir şeyler verebilecek besteler üretmesidir.

Madem sen büyüksün, halkın dinlemek istediği o popüler sabun köpüğü besteyi de yapacak güçtesin demektir. Buna en büyük örnek olarak, Atilla Özdemiroğlu ve Onno Tunç' u gösterebilirim.

Onno Tunç ile, kardeşi Arto sayesinde tanışmıştım.

Kendisi korkunç bir müzisyen idi. İlk homestüdyoyu evinde o kurdu. Cazın en kralını bilir ve icra ederdi. Ama, Sezen Aksu ile yaptığı çalışmalarda, öyle tırışkadan hit parçalar besteledi ki, akla durgunluk verir. Parçalar sabun köpüğü, amaaaa, bir yandan da halka bir şeyler veriyor ve öğretiyor. Hiç olmazsa halkın müzik kültürüne olumlu bir şeyler katıyor. İcrası fantezi ya da arabesk müzik icrası tarzı değildi çünkü...Keza melodik yapılar da...

Bir Hasan Cihat Örter var Türkiye' de. Adamın her şeyi bilir her şeyi çalar, ammmmmaaaa bir tek hit bestesi olamadı!!!

Burada eksiklik halkımızda değil, ona istediğini veremeyen Hasan' dadır.

Hiç kimse "ben halkın seviyesine inmem" felsefesinin arkasına sığınmasın.

Kim ne derse, sanatçının birinci amacı başarıya ve şöhrete ulaşmaktır. Sen de öyle ben de öyle, o da öyle, Fazıl Say' da öyle. Ben, homestüdyo' mu misket oynamak için kurmuyorum. Bestelerimi ise, başarı ve beğenilme güdülerimi tatmin etmek için yapıyorum..

Bu, temel kuraldır. Kural bu olmasaydı, onca kişi bu foruma bestelerini koymazdı...:)

Saygılar.

Kazma, gene enteresan tezler ile ortaligi karistiriyorsun :)
Bu arada sen soyledikten sonra Where Can I Go'nun introsunu chorus ile ayni zamanlama da yaptim. Benim de kulagima ters gelmeye basladi, senin ikazindan sonra :D
Yeni mixlerde dedigin gibi olacak. Ne yazikki simdiki CD'de eski hali var.
Sekoser, muhim degil. Kazma'dan cok sey ogrendim. Benim ilk koydugum kayida cok sert elestiriler getirmisti ama geriye bakinca hakli oldugunu goruyorum. Biraz da bu yuzden simdi ki mixler daha iyi oldu. Insallah bundan sonrakiler de bugunkulerden iyi olacak. Dolayisi ile Kazma benim forumda istedigini soylesin, benimle ilgili soyledikleri olumlu veya olumsuz, bana cok faydali oluyor :)

Ben ciguli ye kafayı taktım.Onun en hit parçalarının bile altyapısı özellikle bassları çok hoşuma gidiyordu ve kendisini dinlemesem bile saygı duyuyordum.Çünki adam o yeteneğe sahip en azından diye düşünürdüm.Ama Kazma böyle deyince şaşırdım açıkçası.Yoksa o güzelim altyapılar sadece onun prodüktörünün etkisi mi?
Bu arada Kazma
Anladığım kadarıyla çok açık sözlüsün.Umarım bir gün bizim şarkıları da eleştirirsin.Ben de Burak abi gibi düşünüyorum
Sevgiler :D

playmaker demiş ki:
Kazma, gene enteresan tezler ile ortaligi karistiriyorsun :)
Bu arada sen soyledikten sonra Where Can I Go'nun introsunu chorus ile ayni zamanlama da yaptim. Benim de kulagima ters gelmeye basladi, senin ikazindan sonra :D
Yeni mixlerde dedigin gibi olacak. Ne yazikki simdiki CD'de eski hali var.
Sekoser, muhim degil. Kazma'dan cok sey ogrendim. Benim ilk koydugum kayida cok sert elestiriler getirmisti ama geriye bakinca hakli oldugunu goruyorum. Biraz da bu yuzden simdi ki mixler daha iyi oldu. Insallah bundan sonrakiler de bugunkulerden iyi olacak. Dolayisi ile Kazma benim forumda istedigini soylesin, benimle ilgili soyledikleri olumlu veya olumsuz, bana cok faydali oluyor :)

Çok teşekkür ederim sevgili Burak.

Mesajın beni onore etti...:)

Where Can I Go'nun introsunu chorus ile ayni zamanlama da yaptim. Benim de kulagima ters gelmeye basladi, senin ikazindan sonra :D

İnan ki en çok buna sevindim. Çünkü, bir türlü oradaki zamanlamaya kafam yatmamıştı. Chorus ölçüsü intro ölçüsünden farklıydı çünkü. Değiştirmişsin. Kutlarım. Harikasın...:)

Amerika' da yaşayan ve Türkiye' de yaşayan Türk sanatçıları arasındaki ince nüans farkı işte burada yatıyor.

Sen, hiç kompleksin olmadan, dediğin gibi eleştirime müthiş bir esneklik ve tolerans gösterdin. Ama, bizim Türkiye' de yaşayan sanatçılara iyi dediğin müddetçe iyisin, kötü dediğin zaman ise tukaka oluyorsun...:) Ama, sonuçta bizimkilerden hiç bir şey çıkmıyor....Bu da onlara ceza oluyor...:D

Bilirsin. Amerika' da ki firmaların yönetim kurullarında 7 kişi vardır. 7 inci kişi ise şöyle seçilir. 7 inci kişi, çok şeye muhalefet edecek karakterde bir kişi olarak, özellikle seçilir. Böylece, hiç olmazsa yönetimde yalakalık yapmayacak, çok şeye muhalefet edecek bir kişi olmuş olur. Böylece, kararlar daha sağlıklı alınmış olur.

Ben, 7 inci kişi kadar sert değilim. Kötüye kötü iyiye iyi diyorum. İş olsun diye, farklı birisi olmak için eleştiri yapmıyorum.

Sana sonsuz başarılar ve mutluluklar diliyorum.

Sevgiler, saygılar.

Not:

Parçalarını İstanbul' da bazı kafa isimlere dinlettim. Resmen hasta oldular...:) Bayıldılar eserlerine.

Eserlerini homestüdyoda yaptığını söyleyince daha da şaşırdılar. Bir tanesi, bir bölümde bir keman akompanyesi tavsiye etti, hayran kaldım. Ama, izni olmadan burada açıklayamam.

Kendine iyi bak.

davulzade demiş ki:
Ben ciguli ye kafayı taktım.Onun en hit parçalarının bile altyapısı özellikle bassları çok hoşuma gidiyordu ve kendisini dinlemesem bile saygı duyuyordum.Çünki adam o yeteneğe sahip en azından diye düşünürdüm.Ama Kazma böyle deyince şaşırdım açıkçası.Yoksa o güzelim altyapılar sadece onun prodüktörünün etkisi mi?
Bu arada Kazma
Anladığım kadarıyla çok açık sözlüsün.Umarım bir gün bizim şarkıları da eleştirirsin.Ben de Burak abi gibi düşünüyorum
Sevgiler :D

Sevgili davulzade.

Kayıt olayında orada idim. Ciguli sadece akordiyon çaldı. Gerisi prodüktör arkadaşımın eseri.

Forum çok büyüdü. Sizin parçanın linkini verirsen, büyük bir zevk ve samimiyetle eleştirimi yaparım...:)

Saygılar, başarılar.

Sevgili Kazma
daha önce boşvermek lazım diye bir parçayı mahcem abi koymuştu.Fakat arkalara düştü.Bulmak zor.Yanlız Cenk eroğlu nun demo merkezinde 8.sayfada 2 tane parça var biri grubumun parçası "Aşk bizi ısırıyorken" diğeri ise benim ilk elektronik denemem "hippie killer"
Ayrıca senin müzik zevkini çok sevdim.Benim müziğe başlama sebebim başta Radiohead u2 nirvana idi.Yanlız dinlemediysen "interpol" ü mutlaka dinlemeni tavsiye ederim.Beğeneceğini tahmin ediyorum.
Bu arada türkiyedeki sanatçılar ile avrupalıların eleştirilere tepkisi konusunda çok doğru demişsin ve olaya noktayı koymuşsun.
Sevgiler :) :D

kazma,

Bence konuya biraz siyah-beyaz yaklasiyorsun. Yazdiklarindan sanki tek secenek "sanat icin sanat" veya "halk icin sanat" arasindaymis gibi bir izlenim cikariyorum. Oysa bu ikisinin arasinda cok farkli secenekler gizli.

Kendimden ornek vermek gerekirse, ben muzikten kazandigim parayi radyo jingle'lari yaparak, music library'lere muzik saglayarak ve demo hazirlamak isteyen besteci/sarkicilarin demolarinin duzenleme ve produksiyonunu yaparak kazaniyorum. Bunlar o kadar siradan muzikler ki bir tanesini buraya asmak aklimin kosesinden bile gecmedi.

Ama bunlarin yanisira bir de kendi muzik yaratma zevkimi tatmin etmek icin yaptigim seyler var ki muzisyenligi sevmeye devam etmemi saglayan aslinda onlar. Bunlar bana tek kurus kazandirmiyor ama mutlu olmami, gelismemi sagliyor.

Bu iki farkli faaliyet alanini gunun birinde biraraya getirebilmeyi umuyorum. Bu benim hayalim.

O yuzden Cenk'in konumunu gayet iyi anliyorum, adamin studyosu var, saniyorum gununun buyuk bolumunu bogazina kadar pop muzige gomulu olarak geciriyordur. Ondan arta kalan zamanda kendi icinden gelen muzigini birakalim istedigi gibi yapsin, belki hit parca yazmak gibi bir amaci bile yoktur zaten.

O yuzden Cenk'in konumunu gayet iyi anliyorum, adamin studyosu var, saniyorum gununun buyuk bolumunu bogazina kadar pop muzige gomulu olarak geciriyordur. Ondan arta kalan zamanda kendi icinden gelen muzigini birakalim istedigi gibi yapsin, belki hit parca yazmak gibi bir amaci bile yoktur zaten.

Burada Domokun'un hakki var. Benim gibiler icin muzik beni normal hayatimin (lokantanin) akisinin disina cikaran bir unsur. Cenk ise zaten bu isin icinde kariyer olarak. Dolayisi ile Pop muzik veya populer olmak cok onu icin onemli olmayabilir. Zaten o cevresin icinde bir yerde :)

Kazma, burada diger baslikta koydugum parcayi dinleme olanagin oldumu? Ne dusunuyorsun onun hakkinda :)

Cenk Eroğlu ismini duymuştum ama dinleme ve tanıma fırsatım olmamıştı bu sitede biraz biraz algılamaya başladım. Burak Tülbentçi ismi de aynı şekilde. Ve burda verilen linkleri tıklayıp dosyama kaydedip işyerinde çay ve sigarayla birlikte dinlemek ayrı bir keyif veriyor. Yapılan çalışmalar hakkında yorum yapmak veya eleştirmek bana düşmez. dinlerim, dinlerim, dinlerim, hoşuma gittiyse tekarar tekrar dönüp dinlerim:)

davulzade demiş ki:
Sevgili Kazma
Ayrıca senin müzik zevkini çok sevdim.Benim müziğe başlama sebebim başta Radiohead u2 nirvana idi.Yanlız dinlemediysen "interpol" ü mutlaka dinlemeni tavsiye ederim.Beğeneceğini tahmin ediyorum.

Sevgili Mustafa.

Artık ismini biliyorum. O yüzden davulzade diye hitap etmiyorum.

Verdiğin bilgi için teşekkürler. Şu anda her iki parçayı da indiriyorum.

Önce, kendine olan güvenin çok hoşuma gitti. Cesaret ve güven başarının yarısıdır çünkü. Benim gibi bir eleştiri canavarından :) parçaların eleştirisini istemen, ben de bu kanıyı uyandırdı.

İnan, interpol adını çok duydum. Ama, bir türlü dinleme fırsatını bulamadım. Tavsiyene uyuyorum. Yarın çarşıya çıkıyorum, ve CD' yi arıyorum.

Ayrıca, aynı gurupları sevmemize sevindim.

Başarılar diliyorum.

Görüşmek üzere.

Sevgiler.

Geri