Sap Ayari ?

Bilgili abilerim , kardeşlerim gitarın tellerini bugun 10-46 light olarak degistirdm ve D STANDART olarak tuneledim fakat teller fazla titreşiyor haliyle hocama sordum o da sap ayarı yapılması lazım dedi ben de kaç lira yada ne kadar suruyor fln diye sormadım siz bilgilendirirmisinz acaba (gitarım floydrose buarada)

Kolay bir işlemdir, korkmanıza gerek yok, ancak yeniyseniz çok ustaca yapamayacaksınız muhtemelen. Bir zahmet nette araştırırsanız ulaşırsınız nasıl yapıldığına ve kontrolüne.

Yalnız 10 numarayla D zor biraz, ben de bugün D için, 11 tel seti taktım, anca kurtarıyor bana göre. Yani olur tabii ama kalın mi telinden (46 numara olan) pek tight bir ses beklememek lazım. Düzgün bir sap ayarıyla fretlere çarpmasını engelleyebilirsiniz köprüden de gerekirse bir miktar yükselterek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kolay bir işlemdir, korkmanıza gerek yok, ancak yeniyseniz çok ustaca yapamayacaksınız muhtemelen. Bir zahmet nette araştırırsanız ulaşırsınız nasıl yapıldığına ve kontrolüne.

Yalnız 10 numarayla D zor biraz, ben de bugün D için, 11 tel seti taktım, anca kurtarıyor bana göre. Yani olur tabii ama kalın mi telinden (46 numara olan) pek tight bir ses beklememek lazım. Düzgün bir sap ayarıyla fretlere çarpmasını engelleyebilirsiniz köprüden de gerekirse bir miktar yükselterek.
ustesinden gelemiyecegim icin yaptırıcam haliyle :p 10 numarayla gayet basarılı oluyor aslında chuck da 10 kullanırdı d standartda :)

Selam,
1. Perdeye ve 13. Perdeye kapo tak. Konturol edeceğin fretler aradidaki uzaklıklar eşit ve tellere hafif vuruşlarda cızlamımıyorsa sorun ust eşiktedir. Kapo açıkken Cızlayan tel sap redusuna göre alcak demektir. Ozaman super yapiştırıcıyı kürdanla az birdamlayı eşikteki telyuvasına sur. Kuruduktan sonra tel kalınlığını değiştirmeden uygun bir eğeile istedigin cızlamıyacagı yüksekliğe kada indir. Yani klavye eğimine göre.
Eğer iki kapo arasinda sorun varsa carpan fretlerin yerine göre yapılacak işlem farkĺı olur. Ama 11 numara ile 10 numara arasında fark olmaması gerekirdi. Sorun Üsteki anlattığım değilse 11 tel varkende sap tam değildi zaten. Bir yardımı olursa ne ala...

Floyd rose gitarda tel kalınlığını veya akord düzenini değiştirdiğinde ilk ilgilenmen gereken ayar köprü ayarıdır. Arka kapağı söküp yayların takılı olduğu metal parçayı tornavida ile ileri veya geri alman gerekir ki köprü gövdeye paralel olsun. Basit bir işlemdir. İnternette bolca video bulabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Floyd rose gitarda tel kalınlığını veya akord düzenini değiştirdiğinde ilk ilgilenmen gereken ayar köprü ayarıdır. Arka kapağı söküp yayların takılı olduğu metal parçayı tornavida ile ileri veya geri alman gerekir ki köprü gövdeye paralel olsun. Basit bir işlemdir. İnternette bolca video bulabilirsin.
evet köprününde biraz onden kalkık oldugunu farketmistim

Geri