Kilitli Burgu Öneri Ve Tartışma Başlığı

Kilitli/Kilitsiz farkı benim için tel takma kolaylığı. Kilitsize aceleden falan düzgün sarmadığım teller akort kaçırıyor ama düzgün sarılmış tel için benimde tecrübem akort açısından fark olmadığı.

Komik bir şekilde yeni teli doğru dürüst esnetme mevzusunun akort için çok önemli olduğunu keşfedeli 5 yıl (10 yıl telleri mundar etmişim) falan oldu...

Kilitli/Kilitsiz farkı benim için tel takma kolaylığı. Kilitsize aceleden falan düzgün sarmadığım teller akort kaçırıyor ama düzgün sarılmış tel için benimde tecrübem akort açısından fark olmadığı.

Komik bir şekilde yeni teli doğru dürüst esnetme mevzusunun akort için çok önemli olduğunu keşfedeli 5 yıl (10 yıl telleri mundar etmişim) falan oldu...

Santana'nin bir röportajinda okumustum, yeni telleri akort ettikten sonra ilk akortu yaparken telleri olmasi gerekenden daha tiz akortluyormus. Sonra peslestiriyormus. Bu sayede yeni telin o esneme mubabbetini direkt buyuk oranda elimine ediyormus. Ben de mesela yeni teli ilk taktindan sonra akortluyorum, sonra yavas yavas yukari dogru cekistiriyorum telleri, akort bozuluyor yeniden yapiyorum. Sonra epey zor bozuluyor.

Teli açıp, iki ucundan tutup çekiyorum. Takıp akort ayarını yaptıktan sonra baş parmak ve işaret parmağım ile 3-4 perdede bir bütün telleri klavyeye paralel esnetiyorum. Direk pesleşiyor. Tekrar akort ve esnetme. Bir kaç defadan sonra kıvama geliyor.

Uzun dönemde herhalde bütün gitarlarımı kilitli burgu yapacağım. Bu sayede daha sık tel değiştirme alışkanlığım gelir herhalde. Yani aslında benim için tona etki edecek :)

Ben de öyle yapıyordum ama baktım ki teller çok kısa sürede kopuyor, akortladıktan sonra hiç esnetmiyorum artık.

Uzun zamandir hic tel kopartmiyorum ben de. Sizde acaba hep ayni yerden mi kopuyor? Belki kopru ya da ust esikte minik bir capak kaldiysa. Gerci siz bakmissinizdir :)

Bu arada ben hep Elixir tarzi teller kullaniyorum, koruma tabakali, belki ondan kopmuyorlar.

Arkadaşlar polished chrome fender locking tuners kilitli burgu almak istiyorum stratocaster mim için. Acaba nereden almak mantıklı hiç nir yerde stokta bulamadım ama:/

Selamlar benim amerikan fender deluxe stratocaster gitarım var. Gitarımda kilitli burgular var. Kilitli burguları açmadan gitarımdaki telleri akortladım. Teller fazla akortsuz değildi. Burgular kilitliyken burguları milim denecek düzeyde çevirdim. Acaba burgular kilitliyken yaptığım akort, kilitli burguları zarar vermiş midir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Selamlar benim amerikan fender deluxe stratocaster gitarım var. Gitarımda kilitli burgular var. Kilitli burguları açmadan gitarımdaki telleri akortladım. Teller fazla akortsuz değildi. Burgular kilitliyken burguları milim denecek düzeyde çevirdim. Acaba burgular kilitliyken yaptığım akort, kilitli burguları zarar vermiş midir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Kilidi açarsan tel çıkar… zaten kilitliyken akort yapılır.

Daha önce kilit açıkken akort yapmıştım. Bugün dalgınlığımla burgular kilitliyken akort yaptım. Kilitleri açtığımda teller çıkmıyor.Bugün burgular kilitliyken akort yaptım. Bu durum burgu kilitlerine zarar vermiş midir diye kafama takıldı. Daha önce kilitler açıkken bir çok defa akort yaptım teller çıkmadı akort yaptıktan sonra kilitlemiştim. Kilitli burguların resmini de atıyorum.
20221224_190931.jpg

Kilitli burguda olay şu... kilit burgusunu aç ve gevşet, teli çıkart. Sonra yeni teli tak ve elinle tel gergin olacak şekilde boşluğunu alarak burguyu kilitle. Parmak gücün kadar zorlamadan kilitle. O noktadan sonra artık bir daha tel değiştirene kadar kilit ile işin yok. Şimdi normal akort burgusu ile istediğin kadar +/- akordunu yap.
Resim atmaya gerek yok dünyanın tüm Locking Tuner denilen sistemleri aynı mantıkla çalışır. Kilit BİR kere açılır ve kapanır = tel değiştirirken.

Forumda tecrübe ve bilgileri araştırıyorken bu konuyu hortlatayım.
Sonradan değişim yapanlarda akord stabilitesi sizce ne kadar arttı yoksa değişen bir şey olmadı mı ?
3+3 Tip kilitli burgu arıyordum.
Thomann'da ilk göze çarpan Harley benton oldu. Memnuniyet yorumları var.
Aliexpress ve Amazonda satılan Kaynes burguları gözüme çarptı.
No name askı kilidi almıştım görevini yerine getirmiyordu. Artık malum ''çin malı'' etiketi yüzünden biraz çekincelerim var.
Siz bir şey eklemek ister misiniz ?

ESP, LTD ve Schecter gitarlarımda kendi marka kilitli burguları var. Hepsi iyi diyebilirim. Genelde G teli çok ufak kaçabiliyor ama o da telin suçu. Burgudan akort kaçırma vs hiç yaşamadım. Ayrıca 2004 model (ya da 2005) bir Cort NZS-1 var üzerinde fabrika çıkışı Sperzel 3+3 var. Bunca yıl oldu milim sorun yaşatmadı. Grover da sanırım 1-2 gitarda denk geldi ama uzun süre kullandığım gitarlar değildi pek hatırlamıyorum. Sorun yaşamadım. Aslına bakarsan marka olan hiçbir burguda sorun yaşamadım.
Benim için gitar seçerken olmazsa olmazlar:
1- kilitli burgu
2- paslanmaz çelik fret
Kalan tüm özellikler keyif ve tercih işi. Bunlar olmayan gitar artık benim için 100 dolara versen istemem statüsünde. Ciddiyim. USA Gibson vereyim 100 dolara desen alırım aynı gün buraya 1500 dolardan ilana koyarım.

ESP, LTD ve Schecter gitarlarımda kendi marka kilitli burguları var. Hepsi iyi diyebilirim. Genelde G teli çok ufak kaçabiliyor ama o da telin suçu. Burgudan akort kaçırma vs hiç yaşamadım. Ayrıca 2004 model (ya da 2005) bir Cort NZS-1 var üzerinde fabrika çıkışı Sperzel 3+3 var. Bunca yıl oldu milim sorun yaşatmadı. Grover da sanırım 1-2 gitarda denk geldi ama uzun süre kullandığım gitarlar değildi pek hatırlamıyorum. Sorun yaşamadım. Aslına bakarsan marka olan hiçbir burguda sorun yaşamadım.
Benim için gitar seçerken olmazsa olmazlar:
1- kilitli burgu
2- paslanmaz çelik fret
Kalan tüm özellikler keyif ve tercih işi. Bunlar olmayan gitar artık benim için 100 dolara versen istemem statüsünde. Ciddiyim. USA Gibson vereyim 100 dolara desen alırım aynı gün buraya 1500 dolardan ilana koyarım.
2019 Yılında Türkiye Distributörüne 1 tane Dean Cadillac gelmişti, uzun zamandır aradığım bir şekildi, gittim aldım. Normalde ben de Floydsuz/ Kilitsiz gitar kullanmıyorum. Hızlı Alternate picking/palm mutingde konforlu olamıyorum. Gitarın üzerinde Grover standart tuner var ama , sahne performans sırasında şarkı içinde akord kaçması çok sinir bozucu. Prosesörüm Mooer GE-250. tunera geçmek için tek ayakla 2 butona aynı anda basamıyorum, illa yere eğilip elle basıyorum.
Biraz daha marka model araştırıp kilitli burgu değişikliğine gideceğim gibi.

3R 3L Olarak Kaynes markasını taktırdım. Vidayı hafif sıktıktan sonra tunerda 1 çentik inceliyor. Buna istinaden 1 çentik pes akordladıktan sonra vidayı sıktım, öyle kullandım. Ama tam hayrını göremedim ya Sahnede ya evde 1 tanesinin vidasını kaybettim. Ya çıkma çukma bir tane bulacağım ya da bir tane teli boşta kullanacağım artık.

Geri