Emg Aktif Manyetikte Dip Gürültüsü

Merhabalar, forumda yazın aldığım Jackson gitar hakkında konu açmıştım. Bu kez gitarı stüdyoda lambalı bir amfiye takma fırsatı buldum. Farkettigim şey ise gitardan dip gürültüsü geliyor olduğuydu. başka bir pasif manyetikli gitarla amfiyi denedigimde dip gürültüsü yoktu. Gitarımı bakıma bıraktım 2 gün sonra telefon geldi sorun çözülmüstur denildi, 50tl ödedim. Fakat bugün aynı stüdyoya gittigimde gürültüde hiçbir fark olmuyordu. gitarı bakım yapan yere geri götürdüm paramı aldım yine de gitarı birakmami yapabileceklerini belirttiler. ben de bıraktım. yani şu anda elimizde aktif manyetikli tellere dokunulmasi gürültüyü etkilemeyen düşük gainde belli olmayan gain arttıkça kulak tirmalayan bir gürültü var. Bu konuda yapılabilecekler nelerdir?

Muhtemelen amfiyi stüdyoda çok zorladığınız için yaşıyorsunuzdur, ek olarak stüdyonun elektrik hattından da kaynaklanıyor olabilir. Bu arada gitarınızın, amfinin ve manyetiğinizin modelini söylerseniz daha detaylı fikir yürütülebilir belki.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Muhtemelen amfiyi stüdyoda çok zorladığınız için yaşıyorsunuzdur, ek olarak stüdyonun elektrik hattından da kaynaklanıyor olabilir. Bu arada gitarınızın, amfinin ve manyetiğinizin modelini söylerseniz daha detaylı fikir yürütülebilir belki.
jackson warrior mg EMG 81X 85X. gürültü heryerde oluyor sadece yüksek gainde rahat duyuluyor. manyetik değiştirmek ya da tellere dokunmak gürültüyü etkilemiyor.

feedback yaratıyor ve duyulmaya devam ediyor ama gürültü hiç bir şekilde dalgalanmiyor sabit frekansta geliyor amfiden ses açılınca yükseliyor

Evet. Yaklaşık 2-3 yıl önce ikinci el aldığım EMG 81-85 manyetiklerde bu durum başıma gelmişti. Evde nispeten daha kısık seste çalarken duyulmuyordu. Noise-gate de kullandığım için her şey normal geliyordu. Stüdyoda hiç çalmadan direk sahneye çıktım gitarla. Özellikle etrafta monitör ve mikrofonların da olması yüzünden diğer tüm enstrümanları bastıran, ilk defa karşılaştığım ve gerçekten sinir bozucu bir durumla karşılaştım. Noise-gate falan hiç etki etmiyordu. Ertesi gün gitarı lüthiere götürdüm ve gerçekten şoke oldum. Adam manyetiklerin Çin yapımı taklit EMG'ler olduğunu bu sebeple böyle bir durum oluştuğunu söyledi. Hakiki EMG taktı hemen ben oradayken. Benim manyetiklerimi de başka bir gitara bağladı. Orada da sorunun manyetiklerde olduğunu görmüş olduk. Tabi ki sizinki de bu sebeptendir demek doğru değil ama bunun üzerine gidebilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet. Yaklaşık 2-3 yıl önce ikinci el aldığım EMG 81-85 manyetiklerde bu durum başıma gelmişti. Evde nispeten daha kısık seste çalarken duyulmuyordu. Noise-gate de kullandığım için her şey normal geliyordu. Stüdyoda hiç çalmadan direk sahneye çıktım gitarla. Özellikle etrafta monitör ve mikrofonların da olması yüzünden diğer tüm enstrümanları bastıran, ilk defa karşılaştığım ve gerçekten sinir bozucu bir durumla karşılaştım. Noise-gate falan hiç etki etmiyordu. Ertesi gün gitarı lüthiere götürdüm ve gerçekten şoke oldum. Adam manyetiklerin Çin yapımı taklit EMG'ler olduğunu bu sebeple böyle bir durum oluştuğunu söyledi. Hakiki EMG taktı hemen ben oradayken. Benim manyetiklerimi de başka bir gitara bağladı. Orada da sorunun manyetiklerde olduğunu görmüş olduk. Tabi ki sizinki de bu sebeptendir demek doğru değil ama bunun üzerine gidebilirsiniz.
Gitarim şu anda ustada alır almaz bakacağım. pille alakali olabilir mi çünkü 2 liralik bir pil kullanıyordum. şimdi aklıma geldi

Gitarim şu anda ustada alır almaz bakacağım. pille alakali olabilir mi çünkü 2 liralik bir pil kullanıyordum. şimdi aklıma geldi

Pil kaynaklı olabileceğini pek sanmıyorum hocam, Duracell pil de kullansam, adı sanı belli olmayan pil de kullansam aynı sonucu alıyorum. Tek fark Duracell pil diğerlerine göre kat kat daha fazla dayanıyor süre bazında.

Geri