Yolcu Beraberi Gitar Getirmek Ve Vergi Iadesi

Yaklaşık 5 ay sonra Türkiye'ye dönüş yapacağım ve daha önce bu konuda tecrübe etmiş arkadaşlardan yardım almak istiyorum. Bilgisayar ve elektronik ürünlerde satın aldığımız ürünü pasaporta işletip havalimanında vergi iadesi alınabiliyor. Aynı durum gitarlar içinde geçerli midir acaba? Yanlış hatırlamıyorsam son 3 ay önce almış olduğumuz ürünlerin vergi iadesini alabiliyorduk. Tecrübe etmiş arkadaşlarımız mevcut mudur acaba?

Hiç yapmadım ancak gerçekleştiren tanıdıklarımdan bildiğim şekliyle faturasını yanınızda bulundurmanız gerekiyor, onun aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Oturma ve çalışma izni olan kişiler turist sayılmadığı için (aralıksız 90 günü geçerseniz) vergi iadesinden faydalanamıyor. Tax free'li fatura kestirebildiğiniz tüm ürünlerden (gıda ve konaklama hariç) vergi iadesi alabilirsiniz. Tax free'li kestirdiğiniz faturayı tax bürolarına onaylattırdığınız taktirde 2 sene içerisinde iadesini hangi firmaya onaylattırdaysanız ilgili herhangi bir şubesinden alabilirsiniz. Sizin durumunuzda maalesef bir iade söz konusu değil sizin adınıza, ilgili koşulları sağlayan bir yakınınıza aldırıp faydalanabilirsiniz sadece.

Ben Bristol'den prosesör almıştım,bildiklerimi aktarayım muhtemelen benzer bir süreç olur.Gitarı aldığın mağazaya tax-refund belgesi vermelerini söyle,İngiltere'de global blue diye geçer bu işlem.Bilgileri mağaza görevlileriyle beraber eksiksiz doldurun ve faturasını saklayın.Havaalanında tax-refund denilen bu işlem için özel yerler vardır,oraya başvurduktan sonra paranızı alabilirsiniz fakat bazı havaalanlarında bu tax-refund denilen zamazingo yapılmıyor o yüzden önceden araştırın,son dakika golü yemeyin.Fakat bu dediklerim eğer kısa süreli seyahat amaçlı olarak o ülkeye geldiysen yapılabiliyor.Dönüş yapacağın yabancı ülkede oturma iznin varsa vergi geri iadesi alabileceğini zannetmiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İngiltere'den döneceğim.

Oturma ve çalışma izni olan kişiler turist sayılmadığı için (aralıksız 90 günü geçerseniz) vergi iadesinden faydalanamıyor. Tax free'li fatura kestirebildiğiniz tüm ürünlerden (gıda ve konaklama hariç) vergi iadesi alabilirsiniz. Tax free'li kestirdiğiniz faturayı tax bürolarına onaylattırdığınız taktirde 2 sene içerisinde iadesini hangi firmaya onaylattırdaysanız ilgili herhangi bir şubesinden alabilirsiniz. Sizin durumunuzda maalesef bir iade söz konusu değil sizin adınıza, ilgili koşulları sağlayan bir yakınınıza aldırıp faydalanabilirsiniz sadece.
Maalesef çevremdekilerin hepsi oturma izini olan kişiler benim gibi. Sanırım şansıma küsmeliyim..

Geri