Epiphone Lp Standart Pro'ya Gibson Manyetiği?

Merhaba arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim gibi epiphone lp gitarıma gibson manyetiği taksam nasıl bir ton elde ederim diye düşünüyorum. Fikri olan var mı ? Teşekkürler.

Gibson tonuna yakın bir ton elde edersin, hemde yani 57 set taksan baya yaklaşırsın zaten (benim görüşümce) Gibson'a verdiğin paranın gittiği yer gitarı kucağına aldığında sana verdiği o premium his (özellikle custom shop modellerden)... anlayamazsınız. (verdiğin parayla ilgili psikolojik de olabilir çünkü ağaç aynı ağaç, ölçüler aynı ölçüler) Geçenlerde bir fotoğraf gördüm alınan performans/fiyat grafiğiydi ve baya da doğru gibiydi.

bence bir gitarın xxxx parayı haketmesi yada haketmemesi çok garip bir mevzu. ötf bilgime dayanarak bir grafiğini çizdim
100297 eklentisini görüntüle

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hmm anlıyorum çok teşekkürler yorumun için :) Açıkcası henüz karar veremedim;bu gitarı satıp üstüne para koyup gibson les paul studio mu alsam yoksa epiphone les paul a gibson manyetiği mi taksam?.. Karar vermesi güç gibi :/

Hmm anlıyorum çok teşekkürler yorumun için :) Açıkcası henüz karar veremedim;bu gitarı satıp üstüne para koyup gibson les paul studio mu alsam yoksa epiphone les paul a gibson manyetiği mi taksam?.. Karar vermesi güç gibi :/
sana benden bi tavsiye o zaman gelecekte de seni bırakmayacak (sapı kırılmazsa, ama o da yapılıyor :D) ömürlük bir gitar istiyorsan epiphone ile zaman kaybetme derim.

Şu evladiyelik, ömürlük gitarları bir anlayamadık 12 senedir.

Durduğu sehpada sapı kırılan Gibson gitarlar ömürlük oluyor da, her açıdan daha sağlam bir Epiphone neden ömürlük gitar olamıyor?

Böyle bir şey yok, her başlığa yazıyorum; ayar tutan konforlu bir gitar, ömürlük gitardır. Markası, parası önemli değildir.

Ben de video koyayım iki tane;

Şu evladiyelik, ömürlük gitarları bir anlayamadık 12 senedir.

Durduğu sehpada sapı kırılan Gibson gitarlar ömürlük oluyor da, her açıdan daha sağlam bir Epiphone neden ömürlük gitar olamıyor?

Böyle bir şey yok, her başlığa yazıyorum; ayar tutan konforlu bir gitar, ömürlük gitardır. Markası, parası önemli değildir.

Ben de video koyayım iki tane;

hocam haklısınız ama gerçekten günümüzdeki epiphone'lar iyi değil maalesef, gibson'lar da mükemmel değil ama koyduğunuz iki gitar da epiphone un güzel modellerinden iyi fabrikalarda üretilen versiyonları ve özenle seçilmiş olanları (greg iyi seçmiştir)

hocam haklısınız ama gerçekten günümüzdeki epiphone'lar iyi değil maalesef, gibson'lar da mükemmel değil ama koyduğunuz iki gitar da epiphone un güzel modellerinden iyi fabrikalarda üretilen versiyonları ve özenle seçilmiş olanları (greg iyi seçmiştir)

Ben 2-3 hafta önce Just Music - Berlin'deydim. Epiphone ve Gibson'dan yaklaşık 10-15 tane gitar denedim kısa kısa. İçlerinde gayet güzel modeller vardı, hem Gibson'da hem de Epiphone'da. Bundan 6-7 sene önce Gibson-Epiphone denerken de böyleydi.

Seçerek aldıktan sonra üretim yerinin de bir önemi yok. 2017 üretimi bir Epiphone da pekala ömürlük bir gitar olabilir, ille de Gibson olmasına gerek yok.

Ben 2-3 hafta önce Just Music - Berlin'deydim. Epiphone ve Gibson'dan yaklaşık 10-15 tane gitar denedim kısa kısa. İçlerinde gayet güzel modeller vardı, hem Gibson'da hem de Epiphone'da. Bundan 6-7 sene önce Gibson-Epiphone denerken de böyleydi.

Seçerek aldıktan sonra üretim yerinin de bir önemi yok. 2017 üretimi bir Epiphone da pekala ömürlük bir gitar olabilir, ille de Gibson olmasına gerek yok.
ben baya şansızım o zaman çünkü ne zaman epiphone standard çalsam elime sanki ağaç değilde başka bişey kullanıyomuşum gibi hissettim gerçi 7-8 tane epiphone denedim ama eğer güzel modeller hala üretiliyosa bu gayet iyi bişey

ben baya şansızım o zaman çünkü ne zaman epiphone standard çalsam elime sanki ağaç değilde başka bişey kullanıyomuşum gibi hissettim gerçi 7-8 tane epiphone denedim ama eğer güzel modeller hala üretiliyosa bu gayet iyi bişey

İşte o rezonant his, gitarın çalarken hissettirdiği titreşim başka. Onu yakalamak için çok fazla gitar denemek lazım. Bu bahsettiğim Gibson'lar içinde Studio ve Standard'larda yoktu mesela. Fakat fiyatı normal bir Standard'ın iki katı olan yine bir Gibson Standard modeli çok rezonanttı ve epey sevmiştim.

Fakat bunun için ille de Gibson almaya gerek yok, birazcık araştırmak denemek lazım. Örneğin Hagstrom'lar da epey rezonant ve fiyatları 600€ civarındaydı.

Bir de iyi bir amfi ve doğru bir ayarla çok yakın şeyler duymak mümkün.
Farklı model ama önyargı ve fikir bakımından dinleyin. (İkisi de standart haliyle özellikle 14.19. dakikadan itibaren)
Aralarından 13.000 TL'lik bir fark var :)

Bir de iyi bir amfi ve doğru bir ayarla çok yakın şeyler duymak mümkün.
Farklı model ama önyargı ve fikir bakımından dinleyin. (İkisi de standart haliyle özellikle 14.19. dakikadan itibaren)
Aralarından 13.000 TL'lik bir fark var :)

Halil abi, bu videoda Chapman abimiz Gibson-Epiphone ayıramıyor, 335'leri karıştırıyor, blind test sonrası. :)

Vallahi Mertcim ben de önceden gitar önemli diyordum fakat ucuz üretenler ürete ürete belirli bir standartı tutturdu diye düşünüyorum. Bu pedal yapımcıları için de geçerli. Sen de Ibanez AS 93 kullanıcısısın. Ben de modifiyeli AS73 kullandım. Gibson ES 335 ve Heritage'larla karşılaştırdık. Sadece ben değil başka bu işle ilgili tarafsız kişiler de. Aralarında farklar var fakat öyle aman aman farklar değil kesinlikle. 8-10 binlik hiç değil. Özellikle gitarlar modifikasyonlarla çok daha iyi olabiliyor. Önemli olan doğru parçaları seçmek. Orada cimrilik yapmamak lazım. CTS potsa CTS ya da ne iyiyse en iyi kapasitörler, kablolar, jack ve manyetik seçiciler... Ve de iyi manyetikler.
Amfi de daha önemli bir parça tabii. Bence gitardan daha da önemli.

Son düzenleme:
Vallahi Mertcim ben de önceden gitar önemli diyordum fakat ucuz üretenler ürete ürete belirli bir standartı tutturdu diye düşünüyorum. Bu pedal yapımcıları için de geçerli. Sen de Ibanez AS 93 kullanıcısısın. Ben de modifiyeli AS73 kullandım. Gibson ES 335 ve Heritage'larla karşılaştırdık. Sadece ben değil başka bu işle ilgili tarafsız kişiler de. Aralarında farklar var fakat öyle aman aman farklar değil kesinlikle. 8-10 binlik hiç değil. Özellikle gitarlar modifikasyonlarla çok daha iyi olabiliyor. Önemli olan doğru parçaları seçmek. Orada cimrilik yapmamak lazım. CTS potsa CTS ya da ne iyiyse en iyi kapasitörler, kablolar, jack ve manyetik seçiciler... Ve de iyi manyetikler.
Amfi de daha önemli bir parça tabii. Bence gitardan daha da önemli.

Kesinlikle katılıyorum Halil abi, yani senin bu konuda söylediklerini sağda solda da bolca okudum. Ben de bu konuda çok bir birikimim olmamasına rağmen ES tarzı bir gitar almaya karar verdiğimde, elimin uzandığı tüm gitarları denemiştim. Guild-Duesenberg-Epiphone-Gibson-Ibanez şeklinde. Özellikle bu AS serisi aralarında parlıyordu. Gibson'lar ile arasındaki farkla da 4-5 tane Blues Junior sınıfı ampli alınabiliyordu sıfır olarak.

Zaten bu videoda ayırt edemeyen adam da Chapman, kendi gitarlarını üreten bir adam. Ayrıca yaptığı gitarlar da fiyat/performans açısından şu an tüm dünyanın konuştuğu gitarlar. Bir Gibson ile bir Epiphone'u ayırt edememiş, ki çok normal.

Ayrıca sonuçlar alındıktan sonra Epiphone'u tekrar eline alıp çalıyor ve şöyle bir şey söylüyor Epi için:

"Bu gitar gerçekten çok iyi ama sonuçta ayarları önemli tabi..."

Bakmayın siz profesyonellere ya da Chapman'a falan, adamlara kalasa tel bağlı gitar(!) versiniz o tuşeyle çalarlar :) Şaka bir yana, Epi ile Gibson arasında fark var, özellikle elektronik kısmında. Epi alındığından adam edilmek isteniyorsa ilk iş @Halilozz 'un de dediği gibi manyetik değiştirmek, hazır bunu yaparken de potlar, capler falan düzeltmek. Nihayetinde Gibson kalitesine yakın bir gitar elde edilebilir, hiç de fena olmaz. İyi kötü hepsi elinden geçmiş biri olarak yine de Gibson Studio'yu Epi'ye tercih ederim.

Yukarıda bir de evladiyelik gitar nasıl olur konusu geçmiş. Böyle bir gitarın insanın kendini bağlı hissettiği ama yaş, tecrübe, birikim vs ilerlediği zaman da eline tekrar alabileceği bir kalitede olması lazım gerektiğini düşünüyorum. Bana göre iyi bir Fender ve/veya Gibson bu kategoriye girer. 20 yaşındaki "vay bu gitar amma güzel, ben bunu hep çalarım" demek kolay ama 40'lı 50'li yaşlara gelince öyle olmuyor maalesef. Zamanla insanın kalite anlayışı değişiyor.

@seyyahemre
Merhabalar. Bir ara sizin Gibson Custom 'ın sapında çatlak olmuştu ve konu açmıştınız. Orada sap çatlamış, fakat gördüğüm büyük bir kusur daha vardı. Dikkatle baktığımda headstockın paralel olmadığını gördüm. Belki fotoğraftan dolayıdır, kusurum var ise düzeltin. Fakat bir Gibson Custom ın işçilik bakımından kusursuz olması lazım bence.
Onun dışında eğer durum sağlamlık, dayanıklılık ise Epiphone ların daha dayanıklı olduğu düşüncesindeyim. Sebebi ise şu:
Gibson ve Epiphone Les Paul modellerindeki en büyük tasarım kusuru belkide headstock tasarımlarıdır. Bunun sebebi ise headstockın eğim acısıdır. Mesela bu açı PRS single cut gitarlarda 10 derece. Epiphone larda ise 14 derece. Gibson larda ise 17 derece. Bu da bir kusur tabiiki. Fakat tartışılmayacak bir şey var. Bu noktada Epiphone daha avantajlı.
Onun dışında bir Gibson Traditional ağaç kalitesi, ton ve benzeri noktalarda bir Epiphone dan üstün, tartışılmaz. Fakat ben bir Gibson Les Paul Studio nun ağaç kalitesi gibi durumlarda Epiphone lardan çok üstün olduğunu sanmıyorum. Sonuçta Gibson manyetikler Epiphone nın manyetiklerinden oldukça üstün, fiyat olarak da... fakat geri kalanın ben işçilik ve markadan ibaret olduğuna inanıyorum. Muhtemelen normal Çin üretimi Epiphone değil ama, Zakk Wlyde nin Epiphone kullandığını çok kez gördüm. Bu durumda Epiphone mı almalıyız? Bence daha iyi markalar vardır.
Screenshot_2017-03-15-19-48-10.jpg

Onun dışında açı falan için kaynak:

Bir yanlışım var ise özür dilerim...
Epiphone ye takılır mı konusunda sonuçta karakter olarak aynı gitarlar. Bence kötü bir sonuç çıkmaz:)

Arkadaşlar yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Malesef manyetik dışında potans switchi ve elektronik aksamı nasıl değiştirebileceğim konusunda bir fikrim yok. Bana çok maliyetli olur gibime geldi açıkcası o paraya bu gitarı satıp gibson lp studio alabilirim galiba. O yüzden sadece manyetikleri değiştirmeyi düşünüyorum ama onda da kararsızım lakin herhangi bir ton farkı elde edememekten korkuyorum. Parayı verip kayda değer bir fark elde edememek çok kötü olur.

Geri