Bilgilendirmedir

Bu adam gunde birkac insani dolandiriyor.Bu hesabi 7-8 kere sikayet ettim ama adam hala ayni hesapla insanlari dolandirmaya devam ediyor.

Son düzenleme:
2 yıl önce bir pedal satacaktım adam parayı havale geçti. Cuma günüydü. Kargoya yetişemedim. Hafta sonu da erkenden kalkıp Abant'a gidecektim. Adama mesaj attım Pazartesi kargoya versem bir mahsuru var mı diye. Yok dedi. Öncesinde de bir ton yazıştık, telefonda konuştuk. Artık hafta sonu adam kafasında ne kurduysa beni sahibinden'e şikayet etmiş. Pazar akşamı bir mail geldi pat hesabınız şikayet üzerine bloke edilmiştir. Nüfus cüzdanı örneği gönderin bilmem ne. Pazartesi günü adamdan mesaj geldi "sizin gibi dolandırıcılar vs vs." Adam hafta sonu kafada kurmuş ve beni şikayet etmiş belli. Şimdi insan düşünüyor. Sahibinden.com işine geldiğinde kolayca üstelik hafta sonunda bile hesapları pat diye kapatabiliyorsa bu dolandırıcılar neden hala sahibinden.com'da cirit atıyorlar? Yoksa bu işten çıkarı olan içeriden birileri bunlara göz mü yumuyor? Benim aklıma hemen bu geliyor. Burası Türkiye. Üstelik sahibinden.com'a yapılan sıradan bir şikayeti geçtim savcılığa şikayet edilmiş bu adamlar.

Usulen satıcının ürünü kargolama süresi 3 gündür bütün dünyada sahibinden.com bunu bilmiyormu?Kanunen de 3 gün diye düşünüyorum

Linkler ölüyor hemen. Ya şikayet mekinazması çok hızlı ki pazar günleri imkansız ya da bahsi geçen şahıs, bu başlığı gördü, linkleri paylaştıkça, adam da siliyor. 1.5 saatte ilanı silmiş.

Bu adam (eğer dolandırıcıysa) ne kadar suçluysa sahibinden de benim gözümde o kadar suçludur. Arkadaş adamın üyelik tarihi 2002. Ufacık "Aman yüz yüze görüşmeden para vermeyin" yazıp ben sorumlu değilim arkadaş deyip yırtmaya çalışmak bunun adı. Sen üyelik anında isteyeceksin insanlardan nüfus kağıdı fotokopisini, TC Kimlik numarasını. Bak o zaman oluyor mu dolandırıcılık.

"Sahte gitarlar" başlığını akıl edenden ve güncel olarak ilan paylaşanlardan Allah razı olsun.
Nasipleniyoruz.
Buarada bugüne kadar sadece 1 kez elden gitar aldım ve 1 kez de elden gitar sattım.Kalanların tamamını telefon + eft şeklinde gerçekleştirdim (ki 100'ü bulmuştur artık gitar,amfi,pedal,aksesuarlar vb).Henüz sıkıntı yaşamadım çok şükür.

Bu adam (eğer dolandırıcıysa) ne kadar suçluysa sahibinden de benim gözümde o kadar suçludur. Arkadaş adamın üyelik tarihi 2002. Ufacık "Aman yüz yüze görüşmeden para vermeyin" yazıp ben sorumlu değilim arkadaş deyip yırtmaya çalışmak bunun adı. Sen üyelik anında isteyeceksin insanlardan nüfus kağıdı fotokopisini, TC Kimlik numarasını. Bak o zaman oluyor mu dolandırıcılık.

Tc kimlik fotokopisi vermeyin hatta tc no bile vermeyin.(gerçi tc no bir şekilde ulaşır yine de dağıtmamakta fayda var) 10 yıl sonra kimlik sahteciliği ile 4 trilyon (yeni para ile sayamıyorum bile) hacizli şirket sahibi olmak istemezseniz tabi ki. Ben devlet dairesine bile kimlik fotokopisi vermemek için yüz takla atıyorum, başka şekilde çözülüyorsa, fotokopi vermeden halletmeye çalışıyorum. Sahibinden'deki tanımadığım, referansı olmayan adama sittin sene vermem. Kimlik bırakmak diye bir tabir vardır bu ülkede gbt'mi,ilerde 4-5 trilyon haciz gelecek hayali şirket sahibi olmayı, sana rehin bırakıyorum demek gibi bir şey. 3000-4000 tl gitar ya da amfi için kimseye kimlik fotokopisi vermem, istemem de.

Şu tür adamlara kimlik fotokopisini verdiğinizi düşünün. Ya da bir şekilde elden ele dolaşıp bu tür adamlara geldiğini..

Bu arada hangi tarihten itibaren üye olduğunun çok da bir önemi yok. Adam belki taa 2002'den bu yana kullanıcı adlarını stokladı numaralara.. Bu göstergelerin hiçbiri güven vermez. Adamla telefonla görüşün, oluyorsa aracı ile almaya çalışın, telefon'da adamın söyledikleri tutarsız ya da size bir şekilde güven vermiyorsa o konuşmayı sonlandırın bir de ölücülükten vazgeçin bir insan iki eli kanda olamadığı sürece sıfırı 10.000 tl edecek custom marshall full+full kafayı, 1600 tl ye vermez. Veriyorsa, ülke nato'dan atılmış istanbul'a 50.000 ingiliz askeri inmiştir. Bu yoksa, 1600 tl 'ye de o amfi olmaz. Nokta.

Bu arada hangi tarihten itibaren üye olduğunun çok da bir önemi yok. Adam belki taa 2002'den bu yana kullanıcı adlarını stokladı numaralara.. Bu göstergelerin hiçbiri güven vermez. Adamla telefonla görüşün, oluyorsa aracı ile almaya çalışın, telefon'da adamın söyledikleri tutarsız ya da size bir şekilde güven vermiyorsa o konuşmayı sonlandırın bir de ölücülükten vazgeçin bir insan iki eli kanda olamadığı sürece sıfırı 10.000 tl edecek custom marshall full+full kafayı, 1600 tl ye vermez. Veriyorsa, ülke nato'dan atılmış istanbul'a 50.000 ingiliz askeri inmiştir. Bu yoksa, 1600 tl 'ye de o amfi olmaz. Nokta.

Tabii ki bizim üzerimize düşeni yapmamız lazım kullanıcı olarak. Uyanık olmak lazım. Ama benim anlatmak istediğim sahibinden'in hiç bir şey yapmaması. Ben bu durumdan bunu anlıyorum. Benden önce onların düşünmesi lazım bu durumu. Adamlar resmen cirit atıyorlar ve sitenin savunması "yüz yüze görmeden para vermeyin". Bunun anlamı "Arkadaş ben dolandırıcılarla başa çıkmayacak kadar acizim. Siz kendi başınızın çaresine bakın" Adam resmen dolandırıcıyı savunuyor.

Sahibinden, sana Get'i kullan diyor. Sahibinden.com get harici sadece bir ilan sitesidir. Turkrock'ta dolandırılınca Turkrock'ı suçlamakla aynı kapıya çıkıyor yani. Get'i de satıcıyı korumadığı için ve satıcı aleyhine çok fazla suistimale açık olduğu için kolay kolay herkes kabul etmiyor. Get'i bilinçli şekilde kabul eden sadece mağaza sahipleri var. 300-400 tl'ye gördüğünüz çin malı cort,ibanez get ilanlarında ilan sahibi de genelde gitara yeni başlayan genç arkadaşlar olduğu için get'in satıcıya nasıl bir risk getirdiğini bilmeden açıyor. Eğer dolandırılmak istemiyorsanız sanalpazar ve türevi olur, tam alıcı koruması istiyorsanız get'le alın ama satıcıyı korumuyor ve %15 komisyon var. Kabul etmeyeni de suçlayamam yani. Son 10-15 yılda elektronik sistemler, e devlet vs iyice gelişip ilerlemesine rağmen hala sanki 70'lerde yaşar gibi adınıza hayali şirketler açılıyor ya da 1 telefon numarası değiştirerek 1500-1600 tl'niz havaya gidiyor. Üstelik bu adamlar bunu 100 150 hatta 200 kere yapıyor. Son yıllarda bu tür suçlarda %300 gibi korkunç artışlar var. Cezalar da boş yani. Şu adam 2002'den beri 200'u geçmiştir dolandırıcılık hikayesi normalde bu adamın hapishaneden çıkmaması lazım ama hukuk'un gukuk olduğu elma cumhuriyetinde 4-5 ay yatar çıkarım oluyor. Bazen denetimli serbestlik geliyor falan filan.

Şu ortamda kendi adaletini sağlamak kar/zarar oranı olarak düşünürsen daha mantıklı. Beşiktaş'ın ortasında, kamu personeli+stratejik personel(polis)+kamu hizmeti verirken+alkollu olarak daha önceden ehliyetine el konulmuş+alkollu+180 km hızla 2 polisi biçiyorsun 3-4 yıl ceza alıyorsun. soyadın çetin olduğu için. Hatta bir de kendi adamlarına şu şekilde yazılar yazdırıyorsun dalga geçer gibi..

Rüzgar, Sinan Çetin’in oğlu olmasaydı...

Bu ülkede hak, hukuk, sistem hepsi göçmüştür.

25 tl'lik askı için get isteyen biri bile gördüm yok artık neden istiyorsunuz dedim, geçen günlerde arkadaşı askı mı onun gibi bir aparat almış adam 35 tl'sini havale ile agöndermiş, üstüne telefonları açmamış, sonra telefonu değiştirmiş. 35 tl için telefon numarasını değiştiren insan var yani.

Son düzenleme:
Hayali şirket nasıl açılıyor?anlamakta güçlük çekiyorum 3 tane şirket kurdum birisi devam ediyor,notere gidip vekalet vermeden bir sürü şey imzalamadan şirketi kimler kuruyor?şirketle ilgili işlem yaparken bir sürü yere gidip onay verip imza atıyorsunuz .şehir efsanesi bu şirket konusunda yazılanlar.

Orası çok ilginç ben de bilmiyorum daha geçen gün 11 yaşındaki kızın üstüne şirket açmışlar. Kimlik bilgileri olmadan olmuyor hali ile. Onun linkini bulamadım varsa onu da eklerim.

Kimliğiyle Şirket Kuruldu, Vergi Borcu Tebligatı Geldi

sahte kimlikle şirket kurma

Google bu haberlerle dolu. Detaylarını bilmiyorum.
mümkün değil bana göre.şirket kuruldu diyelim bir şekilde o şirketin bulunduğu mekanı maliyeden kontrole gelip ortaklar ile yüzyüze konuşmadan faaliyet onayı vermiyorlar zaten ilk etapta noterin üçkağıtçılık yapması lazım ki sizin adınıza anlaşma vs düzenlesin hiç bir noterin bu işi yapacağına inanmıyorum yine de ilgiç.

Geri