Başlangıç Piyano Tavsiyesi

'Diğer Enstrumanlar' forumunda repression tarafından 9 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar piyanoya başlamak istiyorum.Şöyle evde kendi kendime yetecek en fazla 500-600 tl lik
    bir dijital piyano önerebilir misiniz? Piyanolar hakkında hiç fikrim yok hangisi iyidir kötüdür.

2. Maalesef o fiyata bulacağın piyano değil dijital org olacaktır ve tuş ağırlığı ve hassasiyeti olmayacaktır. Cihazın ses kalitesi ise çok ucuz olacaktır. Normal şartlarda 1000-1500TL en az ayırmalısın ama bütçe düşükse Yamaha PSR E253 işini görebilir bir yere kadar.

Yamaha PSR E253 61 Tuş Org - Dore Müzik

3. Arkadaşım da senin gibi piyano çalmak istiyordu ama üstteki arkadaşın dediği gibi dijital bir org aldı. Ufak bir şeydi ve 2000 lira vermişti yanlış hatırlamıyorsam ama yine de sesinden şikayet ediyordu. Piyano çaldığını hissedemediğini söylüyordu.

4. Gerek sound gerekse tuşe olarak piano hissiyatı alabilmeniz için , ikinci el olarak , bu işe günümüz şartlarında min. 3000.-TL bütçe ayırmanız gerekir.

5. Hammer action almalisiniz.

6. Arkadaşımda bir klavye var sıfırı 600 TL civarı. Tuşe hassasiyeti var. Çok etkili değil ama:)
    Hemen arkadaşa 1000 TL falan demeyin bence. Arkadaşım 2 senedir çalıyor ve kendisi o alet ile çok güzel şeyler yapıyor.
    Bütçe konusunda bence kendini sıkma. İkinci el bir şeyler bulunabilir.

7. Teşekkürler yardımınıziçin :)
    En iyisi birazdaha para biriktirmek anlaşılan.
    Çünkü alacağım enstrümanı en az 2-3 sene kullanırım. kaliteli olsun

8. 2, 3 sene bir enstrüman kullanılmaz. Daha yenisin çünkü. Parayı nereye döktüğünü bilmiyorsun. Eğer 1000 - 2000 TL verecek isen yeterince tecrübeye ihtiyacın var ( bence ). O sebeple bence ikinci el 300 TL kötü bir şey bul, 1 sene geçmeden değiştir. 300 TL kötü dediysem bakma, arkadaşım 400 TL ye klavye aldı. Sesi oldukça tatminkâr.
    Ve dijital diye tuşe hassasiyeti olmayacağını sanma. Elbette gerçekçi olmaz ama var.
    Çok bilgim yok. O yüzden marka vesaire benden değil. Ama ben böyle düşünüyorum.

9. Yanlış düşünüyorsun.

Piyano ciddi iştir. Orgla oyuncakla ogrenilmez. Ha ben düğüncü olacağım, 'artık sevmeyeceğim' den ötesini çalmam dersen o başka. Yetkin olmadığımız konularda 'bence' bile diyerek abuk subuk beyanlarına bulunmayalim.

Mehmet B. Uzunosmanoğlu bunu beğendi.

10. Ben kıytırık org mu diyorum?

11. İkinci eli 300-400, sıfırı 600 liraya Nord, Steinway ya da Bösendorfer falan mı var?

Buddy Guy bunu beğendi.

12. Elbette kaliteli değil. Ama kısa bir süre idare etmez mi?

13. Etmez.

Buddy Guy bunu beğendi.
  14. Kısa süre derken az çok işi kavramaktan bahsediyorum bu arada.

15. Bence sen neyden bahsettiğini bilmiyorsun.

"Gitar çalmaya önce klasik gitardan başlanır, sonra elektroya geçilir" kadar yanlış ve mesnetsiz bir yaklaşımın var.

"Piyano çalmak istiyorum, 600 liram var" diyen birisine verilecek tek mantıklı ve doğru cevap "O paraya piyano malesef yok." olur. Klasik gitar ile elektro gitar çalmanın öğrenilemeyeceği gibi, keman ile çello öğrenilemeyeceği gibi, blok flüt ile flüt öğrenilemeyeceği gibi darbuka ile davul öğrenilemeyeceği gibi Org ile piyano ÖĞRENİLMEZ.

Buddy Guy bunu beğendi.
  16. O fiyata adam gibi alet yok. Ama bunun öğrenilemez manasına geldiğini sanmıyorum. Mesela arkadaşım iki sendir çalıyor. Adamın parası yok diye çalmasın mı? Ki gördüm, hakikaten de oldukça iyi çalıyordu. Kullandığı şu mesela:

Casio CTK-4400 Elektronik Klavye - Dore Müzik

Parası olmayan çalmasın mı yani?
    Genede dersin ki olmaz. Tamam kabul.

17. Ya oturup seni ikna etmeyle uğraşmayacağım şimdi. Şu duruma düşmek istemiyorum. Arkadaşına da başarılar.

18. Eğer 600 lirası varsa 600ünü de piyano eğitimi veren bir kursa yatırmalı bence

Hem de orgla piyanonun farkını anlamış olur

Dog The Bounty Hunter bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş