Gitarda Boyayı Kazıyıp Naturel Bırakma Hakkında

Merhaba dostlar başlıkta da belirttiğim gibi yakın zamanda bu yola baş koyacağım fakat bilgi birikimim az olduğu için birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Öncelikle elimdeki gitar daha önce bir kez boyanmış ve ahşap desenleri gözüküyor gayet hoş şekilde, fakat gerek rengi gerek artık dökülmesi pek hoşuma gitmiyor, biraz da aksiyon arıyorum :)

şimdi boyayı çıkarmam lazım fakat hangi yolu izleyeceğim bilmiyorum, öğrenciyim ve elimden gelince masrafı kısmaya çalışıyorum.aslında en iyi yol sıcak hava tabancası gibi duruyor fakat sadece 100tl ona vermek istemiyorum. bunun dışında zımpara ve boya sökücüler kalıyor geriye(başka yol varsa da bilmiyorum.) zımpara konusunda çoğusu hepsini kazıyamazsın diyor,bazısı kazırsın diyor, boya sökücüler ile alakalı ise pek bilgi yok. bu konuda bir akla ihtiyacım var,özellikle fiyat yüzünden boya sökücü çok cazip ama ağaca zarar verir mi bilmiyorum.

bir diğer konu ise ağacı tamamen doğal haline getirdikten sonra ne yapacağım. vernik/cila ve çeşitli yağlar gibi seçenekler var, deneyimli birisi bunlarıda anlatırsa çok memnun olurum.

çok yazdım, ve zaman ayırmanızı istedim, kusura bakmayın, yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkürlerimi iletiyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar Boyası Kazıma Ve Yeniden Boyama
Sadece ufacık bir arama yapsan yeterliydi ;) konuyu açarken benzer konular diye alt kısımda bir sürü örnek bile çıkıyor

Kusura bakmayın hocam yeniyim forumda ama internette konunuza hiç rastlamadım. Ama ben naturel yapmaktan bahsediyorum siz boyamışsınız, keza yağlar hakkında pek bilgi yok, bu yüzden ayrı bir konu açtım, başka konulardaki cevaplardan dedektiflik yapmak yerine direk soruma karşılık almak istedim

IMG_0027.JPG
IMG_0025.JPG
Binding veneer ve polyester finish çalışmam. Daha önce tik yağı ile finish çalışmam da oldu. Keza bunun yanları ve arkası için yine yağ kullanacağım. Soruların varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

100900 eklentisini görüntüle 100899 eklentisini görüntüle Binding veneer ve polyester finish çalışmam. Daha önce tik yağı ile finish çalışmam da oldu. Keza bunun yanları ve arkası için yine yağ kullanacağım. Soruların varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

acemiyim hocam pek anlamıyorum, ahşap hale getirdikten sonra çeşitli yağların veya cila verniğin farkı nedir?

Bir de sanırsam yağ kullanırsak vernik atamıyoruz doğru mu?

acemiyim hocam pek anlamıyorum, ahşap hale getirdikten sonra çeşitli yağların veya cila verniğin farkı nedir?

Bir de sanırsam yağ kullanırsak vernik atamıyoruz doğru mu?
Yağlar ahşaba daha doğal bir görünüm kazandırıyor. Bir vernik, bir polyester kadar parlak olmuyor. Uygulaması verniğe göre daha kolay. Üzerine pasta-cila yapmanıza gerek kalmıyor. Amacı doğallığını bozmadan ağacı korumak diyebiliriz. Youtube da uygulamaları ile ilgili bir çok video bulabilirsin. Sadece gitar üzerine uygulamaları değil, diğer ahşaplar üzerne nasıl uygulanıyor onlara da bakabilirsin fikir edinmek amacı ile.

Yağlar ahşaba daha doğal bir görünüm kazandırıyor. Bir vernik, bir polyester kadar parlak olmuyor. Uygulaması verniğe göre daha kolay. Üzerine pasta-cila yapmanıza gerek kalmıyor. Amacı doğallığını bozmadan ağacı korumak diyebiliriz. Youtube da uygulamaları ile ilgili bir çok video bulabilirsin. Sadece gitar üzerine uygulamaları değil, diğer ahşaplar üzerne nasıl uygulanıyor onlara da bakabilirsin fikir edinmek amacı ile.

Anladım peki boyayı kazırken ne yapmamı önerirsiniz, başlıkta biraz açıkladım durumu

Anladım peki boyayı kazırken ne yapmamı önerirsiniz, başlıkta biraz açıkladım durumu
Boya sökücü kimyasallar var. En kolay yolu bu. Boyanın üzerine sürün 5 dk bekleyin. Sonra bir miktar daha sürün 2 dk daha bekleyin. Spatula ile rahat bir şekilde sökersiniz. Boya sökücülerin tıpasını açarken dikkatli olun. İçindeki gazdan dolayı sıkışıyor açarken fırlayabiliyor. Gözünüze falan sıvı kaçma ihtimali var. Sağlam bir eldivenle yapmalısınız. Tene temas edince hemen yıkamazsanız yakıyor.

Eğer doğal yollardan yaparım derseniz zımpara alın 220 ile girişin. Zaten her iki yöntemle de zımpara işine gireceksiniz. Sadece ilk yöntemden sonra daha ince zımparalardan başlayıp işi hızlandırırsınız.

Boya sökücü kimyasallar var. En kolay yolu bu. Boyanın üzerine sürün 5 dk bekleyin. Sonra bir miktar daha sürün 2 dk daha bekleyin. Spatula ile rahat bir şekilde sökersiniz. Boya sökücülerin tıpasını açarken dikkatli olun. İçindeki gazdan dolayı sıkışıyor açarken fırlayabiliyor. Gözünüze falan sıvı kaçma ihtimali var. Sağlam bir eldivenle yapmalısınız. Tene temas edince hemen yıkamazsanız yakıyor.

Eğer doğal yollardan yaparım derseniz zımpara alın 220 ile girişin. Zaten her iki yöntemle de zımpara işine gireceksiniz. Sadece ilk yöntemden sonra daha ince zımparalardan başlayıp işi hızlandırırsınız.

Saolun hocam

@wolkN

Hocam giriştim bugün zımparayla.fakat çok yavaş ilerliyordu dayanamadım, sabrım yetse elim yetmezdi :) gittim bir koşu boya sökücü aldım ve sonuç aşşağıdaki gibi..

Şu an batırdım mı? Atmam mı lazım çöpe yani :D Sanırım boya sökücü uygun değildi pek çıkaramadı, ama üstündeki vernik cila neyse onu aldım,zımparayla bir iki deneme yaptım kolayca çıkıyor.

@wolkN

Hocam giriştim bugün zımparayla.fakat çok yavaş ilerliyordu dayanamadım, sabrım yetse elim yetmezdi :) gittim bir koşu boya sökücü aldım ve sonuç aşşağıdaki gibi..

Şu an batırdım mı? Atmam mı lazım çöpe yani :D Sanırım boya sökücü uygun değildi pek çıkaramadı, ama üstündeki vernik cila neyse onu aldım,zımparayla bir iki deneme yaptım kolayca çıkıyor.

Merhabalar,
Sonuç gayet normal. Biraz daha sürüp spatula ile kaldırın. Kalan kısım için zımpara ile düzeltme gerekecek tabiki :)

Gitarın orasına burasına bir sürü artık kaçtı suya tutsam sıkıntı olur mu en sonda :D

Bu işlerde pek bir bilgim yok ama ağacı suya tutmak pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana, hele ki boyası kazınmış "savunmasız" haldeyken. Mobilyacılar basınçlı hava tabancası ile temizliyorlar toz çapak kıymık gibi şeyleri. Ben olsam suya sokmaktansa -kompresörünüz olmadığını varsayarak- kuvvetli bir saç kurutma makinesi ile yapardım o işi.

Bu işlerde pek bir bilgim yok ama ağacı suya tutmak pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana, hele ki boyası kazınmış "savunmasız" haldeyken. Mobilyacılar basınçlı hava tabancası ile temizliyorlar toz çapak kıymık gibi şeyleri. Ben olsam suya sokmaktansa -kompresörünüz olmadığını varsayarak- kuvvetli bir saç kurutma makinesi ile yapardım o işi.

hocam suya tutmak bana da mantıksız geldi şaka yaptım gibi orda belki de mantıklıdır diye :)

Abi boya sökücüden sonra cila mila kalmıyor, ufak tefek boyalar bile zımparayla çok zor

Sunger zimpara kullan.Basta 200, 400 veya 600 sonrasinda 800, 1000 ve 1200 ile purussuzlestir.Sunger zimpara 2 TL bulamazsan kagit zimparani normal bos bir sungere sar.Heryeri esit bir sekilde cikartirsin boyayi.Agaca gelince dur baska bolgeye basla.

Geri