Gitarda Boyayı Kazıyıp Naturel Bırakma Hakkında

En temizi/kolayi/hizlisi sicak hava tabancasi ve sonra zimparadir ama arkadas almak istememis hakli olarak.Belki ilk ve tek gitar boyasi cikarma macerasi olacak.

Benim ilk gitar boyama maceram cok yorucu ve uzun surmustu.Herseyi zimpara ile yapmak zorunda kalmistim.Ikinci maceramda utu makinesini kesfetmistim.Duz alanlarda basarili fakat yanlarda ve kivrimlarda utu bir ise yaramiyordu.3. gitarimi boyamaya karar verdigimde artik bir sicak hava tabancasi almam gerektigine karar verdim.Tabanca ile bir gitari ortalama 1 saatte soyabiliyorum.Zimaralamada sunger zimpara isimi baya bir hafifletti.Kagit zimpara cok daginik ve kirli is cikariyor.Sunger hem daha temiz hem de hizli is cikariyor.

Son düzenleme:
Bu arada ilk gitarimi uzun yillar once daha henuz internet/youtube falan yokken boyamistim.Isi tabancalari yapi marketlerde (yani nalbur ) falan degil endustriyel shoplarda 700-800 milyona satilan aletlerdi.

Bu da dipnot olsun aklima geldi yazayim dedim :)
Bu arada eger Ankara'daysan sicak hava tabancasi odunc verebilirim.

En temizi (benim de kullandığım yöntemdir kendisi) önce boya sökücü-spatula ardından zımpara makinası ile girişmek.

Zımpara boya sökmek için birebir bence fakat eğer kazımak isterseniz çelik tel gibi duran matkap uçları var. Silindir şeklinde ortası boş, ahşap için. Onu hafif açılı tutup girişince efsane kazıyor:) Boyada ne kadar işe yarar bilmiyorum ama zımparadan hızlı sonuç veriyor:)

Bu arada ilk gitarimi uzun yillar once daha henuz internet/youtube falan yokken boyamistim.Isi tabancalari yapi marketlerde (yani nalbur ) falan degil endustriyel shoplarda 700-800 milyona satilan aletlerdi.

Bu da dipnot olsun aklima geldi yazayim dedim :)
Bu arada eger Ankara'daysan sicak hava tabancasi odunc verebilirim.

Ankaradayım ama saolun hocam gerek kalmadı :)

Dün gidip daha kalın zımparalar aldım 80 ve 60lık.Boya sökücüden sonra kalan cilasız boyaları çok hızlı olmasa da çıkarıyor. şu an sadece üstteki kıvrımlar kaldı.

Asıl sorun gitarı nasıl temizleyeceğim her taraf toz toprak oldu :) Birde kalın zımparalar umarım zarar vermemiştir fazla

sıkıntı yok gibi görünüyor, 120likle bir daha çizikleri almayı deneyeceğim.

Ankaradayım ama saolun hocam gerek kalmadı :)

Dün gidip daha kalın zımparalar aldım 80 ve 60lık.Boya sökücüden sonra kalan cilasız boyaları çok hızlı olmasa da çıkarıyor. şu an sadece üstteki kıvrımlar kaldı.

Asıl sorun gitarı nasıl temizleyeceğim her taraf toz toprak oldu :) Birde kalın zımparalar umarım zarar vermemiştir fazla

sıkıntı yok gibi görünüyor, 120likle bir daha çizikleri almayı deneyeceğim.
Araba lastikcisine gidip basincli hava tutacaksiniz aman diyim su felan

Ben de benim gitarı bitirdim. IMG_0108.JPG

Geri