Gitarda Boyayı Kazıyıp Naturel Bırakma Hakkında

Çok ince çalışma istiyor hocam. Bi anlık dikkat dağınıklığı bütün çabayı hiç edebilir gibi duruyo. Bıçağın yerine el matkabına monte edilmiş mini spiral takmayı düşündünüz mü? Tahminim düşünmüşsünüzdür. Sizi alıkoyan ne oldu??
Hocam kusura bakma geç oldu biraz. Öncelikle ucuna dremel takmayı düşündüm. Ancak dremel taktığım zaman kontrol tam anlamıyla bende olmayacaktı. Düşük devirde kullansam aparatı cidden sağlam tutmam gerekecekti, yüksek devirde kullansam yapacağım en ufak bir hata pahalıya patlayacaktı. Bu nedenle tamamen kontrolün bende olacağı bu oldschool methodu seçtim. Evet dremel ile yapacağımdan daha uzun sürdü. Lakin 1- 1,5 saat fazladan uğraşarak konrolün tamamen bende olmasını daha mantıklı buldum.

@Zengin Muhendis

sıfıra yakını buldum bugün. yalnız üst tarafta fotoğraflarda da görüleceği şekilde macun yapmışlar, demekki önceki boyama da bu yüzdenmiş.üzmedi değil.

şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum, ben natural bırakmak ve bunu yağlarla yapmak istiyordum, sizce ne yapmalıyım? danish oil diye birşey var internette rengi koyulaştırıp güzel bir görüntü veriyor, bu yağ hakkındaki fikriniz nedir? Veya başka bir tavsiyeniz var mıdır?

sıfıra yakını buldum bugün. yalnız üst tarafta fotoğraflarda da görüleceği şekilde macun yapmışlar, demekki önceki boyama da bu yüzdenmiş.üzmedi değil.

şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum, ben natural bırakmak ve bunu yağlarla yapmak istiyordum, sizce ne yapmalıyım? danish oil diye birşey var internette rengi koyulaştırıp güzel bir görüntü veriyor, bu yağ hakkındaki fikriniz nedir? Veya başka bir tavsiyeniz var mıdır?
@gutar @RemöVai

hocam fikriniz var mı?

Ben relic yaptigim donemlerde wood filler/ahsap macunu kullanmak zorundaysam eger, yani o bolge acikta kalicaksa, onceden hazirladigim sirke karisimini macunun uzerine 8-10 kat suruyorum.Ahsabin rengini yakalamak zor ama beyaz kalmasindan cok cok iyi sonuc aliyorum.Bir de zaten relic oldugu icin cokta onem arz etmiyo benim icin.Bir deneyin, gitara zarar vermez ama dedigim gibi sonuc iyi de olabilir bir ise de yaramayabilir,

Kapakli bir kap veya kavanoza 100ml uzum sirkesi(elma sirkesi de olur)
Icine bir tutam en ince celik yununu parcalayarak atin.
En az 24 saat hatta vakit varsa 3 gun kapali sekilde muhafaza edin.
Sunger ya da resim fircasi ile macunun uzerine surun.
Duruma gore 8 - 10+ kat arasi.

Begenmezsen ince zimpara ile cok rahat cikarabilirsin tekrar.

Son düzenleme:
Ben relic yaptigim donemlerde wood filler/ahsap macunu kullanmak zorundaysam eger, yani o bolge acikta kalicaksa, onceden hazirladigim sirke karisimini macunun uzerine 8-10 kat suruyorum.Ahsabin rengini yakalamak zor ama beyaz kalmasindan cok cok iyi sonuc aliyorum.Bir de zaten relic oldugu icin cokta onem arz etmiyo benim icin.Bir deneyin, gitara zarar vermez ama dedigim gibi sonuc iyi de olabilir bir ise de yaramayabilir,

Kapakli bir kap veya kavanoza 100ml uzum sirkesi(elma sirkesi de olur)
Icine bir tutam en ince celik yununu parcalayarak atin.
En az 24 saat hatta vakit varsa 3 gun kapali sekilde muhafaza edin.
Sunger ya da resim fircasi ile macunun uzerine surun.
Duruma gore 8 - 10+ kat arasi.

Begenmezsen ince zimpara ile cok rahat cikarabilirsin tekrar.

aslında pek dert etmiyordum ama bahsettiğiniz yöntem kolay geldi, deneyeceğim :)

cila konusunda bir tavsiyeniz var mı, hiç bir fikrim yok ne yapacağım ile ilgili

sonunda bitti diyebilirim arkadaşlar, yardımlarınız her soruma üşenmeden yazışınız için teşekkürler,geriye sapta bir kaç işlem ve gitarı toplamak kalıyor.

gitarı toplarken, iki potansı da yenileyip, yeni tel takacağım. evde havya filan yok bunun için luthiere götürmeyi düşündüm fakat ne kadara patlar acaba? havya alıp kendim toplasam aynı profesyonellikte olur mu ki

sonunda bitti diyebilirim arkadaşlar, yardımlarınız her soruma üşenmeden yazışınız için teşekkürler,geriye sapta bir kaç işlem ve gitarı toplamak kalıyor.
gitarı toplarken, iki potansı da yenileyip, yeni tel takacağım. evde havya filan yok bunun için luthiere götürmeyi düşündüm fakat ne kadara patlar acaba? havya alıp kendim toplasam aynı profesyonellikte olur mu ki

Lehim yapmak için luthiere gitmek yerine mahallenin radyocusuna da gidebilirsiniz.Sadece soğuk lehim sıcak lehim olayına dikkat edin yeter.

Lehim yapmak için luthiere gitmek yerine mahallenin radyocusuna da gidebilirsiniz.Sadece soğuk lehim sıcak lehim olayına dikkat edin yeter.

20-30 tl fiyata internette var alabilirim sorun değil, asıl olay hangisinin daha kazançlı olduğu

iki potans + tel 100 tl gibi bir fiyata tekabül ediyor lehimle 130 luthier ne kadara yapar acaba,işin bir de acemilik kısmı var tabi

20-30 tl fiyata internette var alabilirim sorun değil, asıl olay hangisinin daha kazançlı olduğu

iki potans + tel 100 tl gibi bir fiyata tekabül ediyor lehimle 130 luthier ne kadara yapar acaba,işin bir de acemilik kısmı var tabi
Şu videoyu izledikten sonra acemilik çekmeyeceğinize eminim.Bir de potans dışında bunları bağlayacağınız kabloların kalitesi de önemlidir.Eğer elinizde kaliteli kablo yoksa ve bulamazsanız zaten luthiye yolu gözeükecek demektir.Yaşadığınız şehirdeki luthiyeleri telefonla arayıp fiyat sorun bence yine de

Luthier de o kadar alir az cok. Parasina bakmayin. Kendiniz yapin. Yaptiginiz yaniniza tecrube olarak kalir tecrube de parayla olculemez. Gayet guzel iscilik cikarmissiniz Elinize saglik

saolun hocam, ama olmuşken bir profesyonel eli değsin istemiştim, hiç bilgim yok nerdeyse bu konuda,sizce yapabilir miyim
Gitar elininizin altinda Baktiniz begenmediniz Sokersiniz tekrar. havya ve lehim telinden baska ihtiyaciniz yok. Kablo birlestirmekten ibaret. Istediginiz gibi pot degistirin kablo degistirin manyetik degistirin. Luthiere getir goturden kurtulursunuz. Ogrenirsiniz. kimsenin sahip olmadigi kendi yaptiginiz gitariniz olur

biraz kabak tadı veriyor farkındayım ama yine işim düştü size

gövde tamam, hemen ardından sapa girişmiştim ve hiç fikrim yoktu ne kullanacağıma dair,gittim bir yapı markete usta bunu verdi

sürdüm tabi hemen, fakat hiçbirşekilde işlemiyordu hep sapın üstünde kalıyordu.bunu sorunca sabret kurusun tekrar kat at dedi. bende öyle yaptım. uzun uğraşlar sonucu rengi alabildim.

fakat bunu yaparken biraz fazla kaçırmışım sanırsam, yaklaşık bir haftadır beklemesine rağmen biraz bastırınca hamur gibi ezilip büzülüyor boya. ve resimde göreceğiniz gibi yumru yumru oldu düz değil.

Ne yapabilirim, bu sefer ağır batırdım.zımparalamak istiyorum ama dediğim gibi hamur gibi. var mıdır bu durumla karşılaşan

Geri