Triadlar & Arpejler

Merhabalar,
Triad ve arpejleri gitar üstünde görmenin kolay bir yöntemi var mı? Yoksa ezber yapar gibi hepsini kullanarak mı öğrenmemiz gerekiyor?
Örneğin;
Aeolian moduna hangi major arpej pozisyonunun oturduğunu kafamızda kodlayarak mı kullanacağız?
Teşekkürler

Merhabalar,
Triad ve arpejleri gitar üstünde görmenin kolay bir yöntemi var mı? Yoksa ezber yapar gibi hepsini kullanarak mı öğrenmemiz gerekiyor?
Örneğin;
Aeolian moduna hangi major arpej pozisyonunun oturduğunu kafamızda kodlayarak mı kullanacağız?
Teşekkürler
Önce teori ile başlayın derim.
Aeolian moduna hangi majör arpej pozisyonu oturuyor ne demek ? Aeolian minor moddur, majör değil ki ?
Jim Gleason ile ilgili açtığım linke bakarsanız o kaynaktan pek çok bilgiye ulaşırsınız. Sayfa 1036'dan itibaren bakın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Önce teori ile başlayın derim.
Aeolian moduna hangi majör arpej pozisyonu oturuyor ne demek ? Aeolian minor moddur, majör değil ki ?
Jim Gleason ile ilgili açtığım linke bakarsanız o kaynaktan pek çok bilgiye ulaşırsınız. Sayfa 1036'dan itibaren bakın.

Açıkcası istediğimi anlatamamışım.Şöyle anlatmaya çalışayım major modlarını ele alalım 7 mod üzerine oturan pentatonik pozisyonlar ve arpej pozisyonları var bunların denk geldiğini ezberlemeye çalışmak doğru olur mu?
Aşağıdaki çalışmayı ben yaptım mod üzerine oturan pentatonikler ve arpejleri çıkarmaya çalıştım bu şekilde çalışmak doğru mu?
(Çizgiler mod notalarını kırmızılar pentatonikleri yeşiller arpejleri temsil etmekte)
image.jpg

Dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    226 KB · Gösterim: 301
O zaman şöyle anlatmaya çalışayım major modlarını ele alalım 7 mod üzerine oturan pentatonik pozisyonlar ve arpej pozisyonları var bunların denk geldiğini ezberlemeye çalışmak doğru olur mu?
Aşağıdaki çalışmayı ben yaptım mod üzerine oturan pentatonikler ve arpejleri çıkarmaya çalıştım bu şekilde çalışmak doğru mu?
100942 eklentisini görüntüle
Minör pentatonik şekilleri doğru gözüküyor.

Mesajı tekrar düzenledim tam siz yazarken :)
İlk şekilde C majör akoru ile C majör pentatonik (A minör pentatonik) ve C lydian modunu birleştirmişsiniz.
İkinci şekilde ise Bb majör akoru ile Bb majör pentatonik (G minör pentatonik) gözüküyor.
Amacınız bu diziler ise güzel iş yapmışsınız. Ama CAGED sistemi şekilleri majör dizi açısından bana çok daha pratik geliyor. Bu şekilleri akor şekilleri ile bağdaştırmak ise çok daha zordur.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İlk şekilde C majör akoru ile C majör pentatonik (A minör pentatonik) ve C lydian modunu birleştirmişsiniz.
İkinci şekilde ise Bb bamjör akoru ile Bb majör pentatonik (G minör pentatonik) gözüküyor.
Amacınız bu diziler ise güzel iş yapmışsınız. Ama CAGED sistemi şekilleri majör dizi açısından bana çok daha pratik geliyor. Bu şekilleri akor şekilleri ile bağdaştırmak ise çok daha zordur.
Aslında bunu major arpejleri majorun modları üzerinde görmek için yapmıştım.Bahsettiğiniz sistemi duydum ama pek bilgim yok.CAGED hakkında gerekli araştırmayı yapacagım ve sanırım sorularıma çözüm olacaktır.Teşekkürler

Geri