70's Fender Gitarlar

arkadaşlar 70'lerin fenderleri için pek iyi değil diyorlar?bende böyle birşey duydum ve sizlerle paylaşmak istedim birkaç şeyi.fa65 mi 70 mi tam bilmiyorum ama o yıllarda değişmiş üretim fabrikaları ve hatta fender ingiltereye gitar göndermiş ve ve ingilizler fabrikaya bir fax çekmişler..birdha böyle bir gitarlar yapacaksınız yollamayın diye..bunu taksimdeki kıvılcım müzikteki eleman söyledi hata ben o faxı bile gördüm dedi.onun yalancısıyım :) hatta şimdinin gitarları bile daha iyi diyordu 70'lerinkinden biraz kaldım şöyle ama nyse dedim :) tekrar neyse bilgililerinizi sizde paylaşırsanız çok sevinirim saygılar..

Kıvılcımdaki eleman seni keklemiş bence :D...mantıklı düşünürsek sence bir daha böyle gitar yapacaksanız yollamayın diye bir faks çekilirmi ? hadi çekildi fender bunu kıvılcımlardakine mi gösterecek? :D

Abi yarılıyom yaa:):):):):)

Ne yazmış eleman , 70 lerde ingiltereden amerikaya fax cekmiş ve eleman abimiz bunu görmüş , fax kağıdı hemde .Bari telex deseymiş.

Abi fax makineleri 1970 lerin ortalarında kullanılmaya başlandı adam transatlantik yayın yapmış:):)

Bu ülkede bunun gibi bir çok efsane döner. Ben 76 strat kullanıyorum. Son derecede güzel bir gitar. Zaten 70's fenderlere kötü diyenler genelde hiç vintage strat çalmamış insanlar oluyor. Her dönemin iyisi ve kötüsü vardır ama 70 ler stratlara kötü demek son derece saçma bir şey. 65 öncesi stratlar kadar özel değiller tabi ama şimdikilerlede asla ama asla kıyaslamam.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar bende elemanın dediğini ciddiye almadım.sadece adamlar fender satıyorlar bir danışayım dedim bende kaldım.fiyatınıda sordum o tarz bir gitarın fiyatı nekadardır diye sordum 1200$ falan dedi.bende inanın sizin kadar şaşırdım.sanırım ticari anlayış metodu kullanıyor yani bende 70'lerin yok sıfır verelim :)

ilkin şunu söyliyim; hiç vintage strat çalmadım. yani bikaç kere elime alıp şöyle bi tıngırdattım, çalmak denmez ona.

yanlız epey makale review okumuşluğum var, gerçi bu forumda bu konuda etrafımda turlar atacak insanlar yazı yazıyor. sırf onlar daha ses etmemiş ondan söyliyim dedim.

evet, 1965'te fender'in CBS'ye satılmasından sonra özellikle 70 başlarından itibaren 80lere kadar süren bir dönem fenderin fetret dönemi diye geçer birçok kaynakta. tabi burada custom modelleri araya katmamak lazım sanırım. 1969'tan sonrası için bir reissue göremezsiniz mesela. gerçi kendi araştırmanızı kendiniz yapmanızda fayda var. sırf vintage gitar fiyatları için yazılmış birsürü katalog/kitap mevcut.

ha bu arada kıvılcımı savunmuş gibi oldum, amaç o değil tabi. ama gerçeklik payı var adamların söylediklerinde. gerçi ben artık çok kızmıyorum tüneldeki dükkanlara. tüccar yani adamlar, böyle bakınca daha normal geliyor yaptıkları.

Hnagi kıvılcım Stogunda seymour duncan yokken "ne yapacaksın seymour u Di Marzio al" yada Di Marzio yokken yaa "di marzio manyetikmi Seymour al" diyen Kıvılcım mı? Hocam 70 lerde Hard Rock altın çağını yaşıyordu ve o altın çağı yaşatan insanlar bu gitarları kullanıyorlardı.. Fender'in böyle bir lüksünün o yıllarda olduğunu zannetmiyorum.. elbette o adamlar gidip herhangi bir müzik mağzasından almıyorlardı gitarlarını ama zaten fender bugün fenderse bunu o yıllardaki efsane modellerine bağlamak lazım.. işi en basitinden ele aldım.. düşüncelerim kendime münhasır tabi.. :)

malmsteen ve richie blackmore bu gitarlarla kariyer yaptılar.. yine bir kıvılcım klasiği ellerinde olmayan mal kötü olur genelde.. bide arkadaş 1200 dolar demiş imkansız bir fiyat 2000 euro dan aşağı vermezler onlar vintage gitarı...

Fender 1965 yılında CBS firması tarafından satın alındı. 1971 yılına kadar CBS fenderin stoğunda bulunan malzemeleri kullandı, bu yıllardan sonra Fender pek de hoş karşılanmayan ve tercih edilmeyen 3 vidalı sap gövde bağlantısı, ince sap kalınlığı ve ağır dişbudak gövdeler kullanmaya başladı. 80lerin başında firma tekrar el değiştirene kadar. O yüzden bu yıllardaki stratlar çok yüksek kollektif değere sahip değildir. Aralarında daha hafif olanları daha çok tercih edilir ve daha yüksek fiyatlara alıcı bulur. Ama genel olarak bakıldığında müzik dükkanındaki adamın dediği doğru. Aynı fiyata 70lerin Stratını almaktansa ikini el bir Custom Shop Stratı veya bir Suhr, Grosh, Tyler, Anderson'u vs. tercih ederim.

valla çok iyi gitarcı değilim ama fender kullanmışlığım var bi hocam vardı onda stratocaster vardı 70 ler yapımı 3 tane aletler taş gibiydi ve bildiğim kadaryıla eski gitarlar daha sağlam ses verir taş gibi kemik gibi sağlam ton veriyor

Bizim müzik piyasasındaki elemanların hayal gücüne hayren kalmamak elde değil. Eskiden de Güney'de bir yerlerde elemanın biri koyda demirli bir yata çıkmıs, tesadüf o ya yatta David Gilmour varmış yeni albüm kayıtlarını dinletmiş falan gibi ütopik geyikler döner dolaşırdı. Bu da öyle bir şey işte.

Neyse, konu dönersek sorun herhalde 70'li yıllarda Fender gitarların pek revaçta olmamasından kaynaklanıyor. Şöyle ki Clapton bile ünlü Blackie'sini ki açık artırmada 959.000 dolara sattı, 70'lerin başında Amerika'da bir gitar dükkanından tanesi 300 ya da 400 dolara aldığı 6 adet 57-59 stratın üçünden çıkarttığı parçaları bir araya getirerek yapmış. Diğer üçünü de Steve Winwood, George Harrison ve Pete Townshend'e vermiş.

Kısacası sorun bence o dönemdeki tercih diye düşünüyorum.

Geri