Sesimin Daha Iyi Çıkması Için Tavsiye Lütfen

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar.
Lisede okuyan bi kardeşinizim.
Okulumuzda bir karaoke yarışması var, müzik hocam katılmamı istedi biraz da zorlayarak. Katılmak zorunda kaldım.
Ama sinüzitim var burnum tıkalı ve boğazım hafif pürüzlü. Yarışmadan çekilmeyi kesinlikle düşünmüyorum en azından bir sahne tecrübesi olur diye.
Sesimin pürüzlü çıkmaması için verebileceğiniz tavsiyeler var mı?
Müzik kulağıma sesime güveniyorum ama hastalığımdan dolayı istediğim gibi çıkışlar yapamıyorum tıkanıyorum.

Teşekkürler. Sesimin daha gür çıkması için çiğ yumurta içmek
Sıcak bişeyler içmek işe yarar mı

Ilık bir su boğazı güzel yapar. Siz anlayın onu:)
Onun dışında çalışmak lazım. Bizim gitar kursunda bir kız vardı. İlk başlarda cesaret etti söyledi. Sesinde bazı sıkıntılar vardı. Artık yok. Nefesi en son gördüğümde oldukça güçlü çıkıyordu. Bu arada söyledikten sonra hep su içerdi:)
Kısaca sesin gür çıkması için utanmadan sakınmadan prova yapmak lazım. Benim düşüncem böyle:)

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar.
Lisede okuyan bi kardeşinizim.
Okulumuzda bir karaoke yarışması var, müzik hocam katılmamı istedi biraz da zorlayarak. Katılmak zorunda kaldım.
Ama sinüzitim var burnum tıkalı ve boğazım hafif pürüzlü. Yarışmadan çekilmeyi kesinlikle düşünmüyorum en azından bir sahne tecrübesi olur diye.
Sesimin pürüzlü çıkmaması için verebileceğiniz tavsiyeler var mı?
Müzik kulağıma sesime güveniyorum ama hastalığımdan dolayı istediğim gibi çıkışlar yapamıyorum tıkanıyorum.
Düzenli vokal egzersizi yapın. Şarkı söylemeden önce "lip roll" ve "hum" tabir edilen egzersizlerle ısının.

Bol bol diyafram çalışın. Müzik hocanızdan yardım isteyebilirsiniz bu konuda. Sesin daha iyi olmasa bile daha güçlü, daha kendinden emin çıkmasını sağlayacaktır. Ve evet, bol bol su için :)

Geri