Ilk Bass Gitarımı Aldim. Birkaç Eksiğim Var

Merhabalar forumu 2-3 gun önce bas seçimi yapmaya çalışırken buldum, eski konulardan destek alarak ilk bass gitarımı aldim.
Kapanmak üzere olan bir müzik dükanindan çok uyguna cort ab4 aldım.
Birkaç sorum var
1)Tellerini degismek istiyorum hangi marka? nasil tel onerirsiniz?
2)Internetten yardim alarak ogrenmek istiyorum bildiginiz guzel ogretici icerik veren youtube kanali vs. var mi?
3)Amfiyi 1-2 ay içinde alamam simdiden para biriktirmeye basladim ama bu süre icerisinde calmak icin bazi bilgisayar programlari oldugunu duydum hangi programi tavsiye edersiniz? Bilgisayarda calamam icin nasil urunler lazim?
Simdiden tesekkur ederim :)

Öncelikle gitar çaldığımı ve basstan anlamadığımı belirteyim.
Tel olarak ernie ball gitarda çok tutulan bir tel, ucuz modelleri fp olarak iyi bence. Yine tavsiyeleri bekle ama olur da tavsiye veren çıkmazsa ernie ball gönül rahatlığıyla alabilirsin (zaten yeni başladığın için iyi tel kötü tel ayrımını bilmeyeceksin).
İnternet konusunda kesinlikle youtube da tonlarca kanal bulabilirsin eğer azimli biri isen ve kurs verecek adam akıllı biri yoksa sakın para verme.
Bilgisayar programı olarak peavey revalver 4 çok hoşuma gidiyor benim çalmak için sadece bir kablo ve 3,5mm jak dönüştürücü yeterli

Merhabalar forumu 2-3 gun önce bas seçimi yapmaya çalışırken buldum, eski konulardan destek alarak ilk bass gitarımı aldim.
Birkaç sorum var
2)Internetten yardim alarak ogrenmek istiyorum bildiginiz guzel ogretici icerik veren youtube kanali vs. var mi?
3)Amfiyi 1-2 ay içinde alamam simdiden para biriktirmeye basladim ama bu süre icerisinde calmak icin bazi bilgisayar programlari oldugunu duydum hangi programi tavsiye edersiniz? Bilgisayarda calamam icin nasil urunler lazim?
2. Sorunun cevabı; YouTube'da Umut Yenilmez Bas gitar dersleri var. Türkçe kaynak anlamakta zorluk çekmemen için bunu öneriyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle gitar çaldığımı ve basstan anlamadığımı belirteyim.
Tel olarak ernie ball gitarda çok tutulan bir tel, ucuz modelleri fp olarak iyi bence. Yine tavsiyeleri bekle ama olur da tavsiye veren çıkmazsa ernie ball gönül rahatlığıyla alabilirsin (zaten yeni başladığın için iyi tel kötü tel ayrımını bilmeyeceksin).
İnternet konusunda kesinlikle youtube da tonlarca kanal bulabilirsin eğer azimli biri isen ve kurs verecek adam akıllı biri yoksa sakın para verme.
Bilgisayar programı olarak peavey revalver 4 çok hoşuma gidiyor benim çalmak için sadece bir kablo ve 3,5mm jak dönüştürücü yeterli
Jak donusturucu evde var
Peavey revalver 4 u not aldim. Ayarlamasi kolay bir program mi bu?

Uzun zamandan beri foruma girmiyordum da forumda bass çalan arkadaş kalmadı heralde yoksa direk yardım ederlerdi.

1) Fiyat aralığına bağlı istediğin tel. Ben Dean Markley Helix medium light stainless steel ve dr dragonsteel kullanmaktayım. ikisindende memnunum. Fakat iki telde yüksek fiyatlarda. Dean Markleyin Helix hariç telleri çöptür önermem. Dr'ın tellerini yıl başı ucuzluğunda Zuhalden almıştım yarı fiyatına 2 paket almıştım ayrı. Ama yaz başı bir kaç birşey daha düşebilir iyi bakın derim malum bass teli pahalıdır.

2) Daha yeni gitara başlıyorsan yani bass gitardan önce başka bir klasik akustik vs çalmamışsan parmak egzersizleriyle başlaman gerekir. En sıkıcı yanıdır parmak egzersizleri ama ilerde ne demeye çalıştığımı çok daha iyi anlayacaksın o parmaklar petrucci gibi 1de 24 e gidecek arkadaş. Sonra kulak çalış. Parçaların basslarını ve ritimlerine odaklan. Parmak egzersizlerini metronomla yap. Başlangıç için bunlar gerekli. Parmak egzersizleri youtubeye yazsan çıkar zaten.

3) Bilgisayar'da çalman sıkıntılı bir konu. Ses kartı gerekir. Onboard olmaz ve kulaklık ya da referans monitor gerekir. Amfiden daha pahalıya patlıyan birşey. Amfi olarak evde eden microtour bass amp kullanmaktayım 2w'lık pillede çalışan bir hayvanat. Yılbaşında aldım 4 ay oldu saatlerce çalışmama rağmen pili bitmedi. Tonları çok iyi ve sesi çok kaliteli vermekte. Ev için ideal. Normalde bass amfilerin speakerlarının hacmi geniştir. Bassı yaymak için düşük frekans gereği. Fakat bunun speakrı bir referans monitor boyutunda olmasına rağmen çok iyi. Tavsiye ederim zuhale bak bulursan düşünmeden al.

Tavsiyelerim bunlar başka sorun olursa özelden yazabilirsin.

@RebelYell teşekkür ederim etiket için :)

1- Bu biraz almak istediğin sound ile alakalı. Ben J bassta Dunlop marka kullanıyorum. P bassta Rotosound marka kullanıyorum. Biraz zevk meselesi nasıl tel istediğin. Deneme - yanılma yöntemiyle oluşacak bir durum.
2- Youtube'da Türkçe kaynak olarak Umut Yenilmez, Rockvarium (yeni yeni gelişen bir sayfa) var. İngilizceniz varsa kesinlikle Talkbass'ı öneririm youtube'da. İnanılmaz güzel bir eğitim sayfası, yüzlerce eğitim videosu mevcut.
3- Ya ufak bir pratik amfisi alın, çok para dökmeden. Ya da ses kartı + flat eq'a sahip (veya yakın) bir kulaklık. Bence ufak bir bas amfisi almak daha mantıklı. Başlangıç seviyesinde büyük çaplı hoparlörlere sahip bir amfi alma durumunuz yoksa, almazsanız da olur. Sonuç olarak evde çalacak, kendinizi dinleyeceksiniz. Blackstar'ın fly3 bass amfisi gayet iyi. Ufak olmasına rağmen pratik için çok ideal. Hatta bu amfinin studio pack olarak 2şer halde satılanı var. O daha da iyi. Buna bakmanızı öneririm.

Birkaç sorum var
Başlangıçta 040 Tel al yeterli çok ucuz bir tel alma onun dışında çok önemli değil şu anda ne aldığın aslında. Çelik Tel alırsan ömrü bir tık daha fazla olur.

Temel için ders almanı tavsiye ederim, başlangıçta yanlış öğrendiklerin daha sonra daha uzun çalışmalarla düzeltilebilir.

Programla bir işin yok ses kartına bas gitarını girecek sonra bir bakacaksın gecikme var mı, varsa Asio4All önerim olur.

Geri