Meksika Stratı Amerikan Ayarına Getirmek

Kimin kafası karışık üstte gördük. Bir ton zırva yazmışsınız. Bence bilmediğiniz konularda yorum yapmayın.

yav.jpg

Bir modifikasyon söz konusu olacaksa; köprü, manyetik, potanslar ve tercihen burgu değişir. Kısaca elinizde gövde ve sap kalır ki bunlar için daha ucuz alternatiflere yönelebilirsiniz. Maple tercihinizden dolayı squier 50's stratları tavsiye ederim. Deneme sonucu uygun ağaç bulunarak modifikasyon gerçekleştirilebilir. Ha amerikan olur mu ?İşte orası her zaman tartışma konusu olur.

yakın bir zamanda meksika standart strat satın aldım. mağzaya 7-8 defa gittim ve usa, meksika tüm stratları çaldım ve meksika strat tercih ettim. custom shop stratlar dışında benim aldığım meksika ile diğer standart usa stratlar arasında ahım şahım bir fark yoktu.

Bence bir gitari baska birine benzetmek yerine gidin hepsini çalin ve begendiginizi alin. Sonra atiyorum burgularini yetersiz bulursaniz daha iyi bir modelle degistirip isinizi halledersiniz. Ben gitarimi alirken magazada üç buçuk saat gitarlari deneyerek içime sinerek aldim :)

Amerikan meksikan olamaz, meksikan amerikan olamaz. Amacınız benzetmekse en mantıklı seçenek manyetikleri değişmek olur ama satarken zarara sokar. Amacınız amerikansa ona odaklanın.

Kaç farklı Meksika Fender ile Amerikan Fender deneyip karşılaştırma şansınız oldu? Blind test yapılsa anlayabileceğinizi düşünüyor musunuz aradaki farkı?

Samimi olarak soruyorum.
Binlerce lira verip, meksika strat alıp, yüzlerce lira para dökerek modlayacağıma gider direk (tabii ki deneyip en iyisini bularak) bir amerikan strat alırım kafam rahat olur. Bu söylediğimin de sonuna kadar arkasındayım. Artı, yarın bir gün eğer modlu bir meksika stratı satmaya karar verirse sahibi, amerikan strata göre ettiği zarar daha büyük olacaktır muhtemelen.

Son olarak, alaycı üslubunuzu hiç beğenmedim. İyi akşamlar...

Son düzenleme:
Kisaca aradaki farkin buyuk bir kismini "Fender Made in USA" decal icin veriyoruz diyor videoda.Ben de katiliyorum.

Son düzenleme:
Bu konu senelerce tartisildi. Fender marka uc gitara sahip biri ( meksika standard, amerikan standard ve amerikan deluxe) olarak ve daha baska Fenderlerde kullanmis biri olarak sunu diyebilirim. Meksikalar artik eskisi kadar fazla "sans" degil. Cunku Fender firmasinin Meksika tarafini dogrultmasi gerekiyordu.. Tabi ki diger ust modellerin malzeme ve agac kalitesi daha istikrarli.. Ama o kaliteye ragmen ,meksika modellerin arasindan nasil ki cok iyileri cikiyorsa, amerikan modellerindende o paraya ve malzeme kalitesine ragmen , beklentiyi karsilamayan gitarlar cikabiliyor. Neticede burda konumuz agac :) Meksikalara yapilan modifiyelerin basinda burgu ve manyetik gelmekte.. Burgular bildigim kadari ile amerikan standard ile ayni.. Manyetik kismina gelince.. Once sunu bir acikliga kavusturalim. Eski meksikalarin stok manyetikleri gibi kapali ,asiri midli manyetikler degil bunlar. Eski serilerde bana denk gelenler oyle idi.. Simdi ki stok manyetikler bayagi dengeli ve baya baya guzel cleanleri olan canli ve guclu manyetikler.. Ama meksikalara manyetik modifiyesi yapanlar genelde memnuniyetsiz olurlar. Nedeni sudur. Meksikalarin stok manyetikleri aslinda birer mini p90 dir yapi itibari ile. Bu yuzden, meksika Fenderlerine ,amerikan manyetigi yada normal single manyetik ile modifiye yapanlara, gitarin tonlari daha hacimsiz gelir. Meksikalarin elektronik devreleride gayet duzgun sayilir. Yani degistimeye gerek yok pek.. Ben meksika Fenderimde uc modifiye uyguladim gitarin ozelliklerinden ve kalitesiden memnun kaldigim icin.. Birincisi eski perdeleri ,paslanmaz medium jumbo jescarlarla degisti ki hemen hemen orjinal perdeleriyle ayni boyutta.. ikincisi ust esik graphtech black tusq ile degisti. Ucuncusu ise ,kendi metal string treesi , yine graphtech tusq ile degistirdi. Gitarin ic yalitimi super.. Paylasacagim resimlerde, bu saydiklarim disinda baska modifiye yoktur. Gorecegeniz boyasiz tremolo havuzu, siyah yalatim boyasi kapli hali fabrika cikisidir. Resimlerde daha modifiyeler yapilmamis halde idi.. Her seyi stok haldedir. Fabrika cikisi bu ince ayrintilara sahip olmayan, bir suru amerikan Fender mevcut. O yuzden bir gitara ciddi miktarda para vermeden once dusunmek ve arastirmak lazim.

Dosyalar

• CAM00238.jpg
    CAM00238.jpg
    259.7 KB · Gösterim: 474
  • IMG-20140304-WA0000.jpg
    IMG-20140304-WA0000.jpg
    61.4 KB · Gösterim: 452
  • CAM00055.jpg
    CAM00055.jpg
    175.8 KB · Gösterim: 325
  • CAM00239.jpg
    CAM00239.jpg
    216.3 KB · Gösterim: 421
Son düzenleme:
Bu konu senelerce tartisildi. Fender marka uc gitara sahip biri ( meksika standard, amerikan standard ve amerikan deluxe) olarak ve daha baska Fenderlerde kullanmis biri olarak sunu diyebilirim. Meksikalar artik eskisi kadar fazla "sans" degil. Cunku Fender firmasinin Meksika tarafini dogrultmasi gerekiyordu.. Tabi ki diger ust modellerin malzeme ve agac kalitesi daha istikrarli.. Ama o kaliteye ragmen ,meksika modellerin arasindan nasil ki cok iyileri cikiyorsa, amerikan modellerindende o paraya ve malzeme kalitesine ragmen , beklentiyi karsilamayan gitarlar cikabiliyor. Neticede burda konumuz agac :) Meksikalara yapilan modifiyelerin basinda burgu ve manyetik gelmekte.. Burgular bildigim kadari ile amerikan standard ile ayni.. Manyetik kismina gelince.. Once sunu bir acikliga kavusturalim. Eski meksikalarin stok manyetikleri gibi kapali ,asiri midli manyetikler degil bunlar. Eski serilerde bana denk gelenler oyle idi.. Simdi ki stok manyetikler bayagi dengeli ve baya baya guzel cleanleri olan canli ve guclu manyetikler.. Ama meksikalara manyetik modifiyesi yapanlar genelde memnuniyetsiz olurlar. Nedeni sudur. Meksikalarin stok manyetikleri aslinda birer mini p90 dir yapi itibari ile. Bu yuzden, meksika Fenderlerine ,amerikan manyetigi yada normal single manyetik ile modifiye yapanlara, gitarin tonlari daha hacimsiz gelir. Meksikalarin elektronik devreleride gayet duzgun sayilir. Yani degistimeye gerek yok pek.. Ben meksika Fenderimde uc modifiye uyguladim gitarin ozelliklerinden ve kalitesiden memnun kaldigim icin.. Birincisi eski perdeleri ,paslanmaz medium jumbo jescarlarla degisti ki hemen hemen orjinal perdeleriyle ayni boyutta.. ikincisi ust esik graphtech black tusq ile degisti. Ucuncusu ise ,kendi metal string treesi , yine graphtech tusq ile degistirdi. Gitarin ic yalitimi super.. Paylasacagim resimlerde, bu saydiklarim disinda baska modifiye yoktur. Gorecegeniz boyasiz tremolo havuzu, siyah yalatim boyasi kapli hali fabrika cikisidir. Resimlerde daha modifiyeler yapilmamis halde idi.. Her seyi stok haldedir. Fabrika cikisi bu ince ayrintilara sahip olmayan, bir suru amerikan Fender mevcut. O yuzden bir gitara ciddi miktarda para vermeden once dusunmek ve arastirmak lazim.

Doğru bir yorum gerçekten. Fender alacakların önce şunu anlaması lazım ki ilk entryimde bunu açıklamaya çalıştım. Meksika Fender başka bir strattır, Amerikan Fender başka bir strattır. Anlamayana aynı görünebilir fakat tonal açıdan bile yakın değiller. Yani biri diğerinin
tam olarak muadili değil. Öyle olsaydı, görünüş aynı olurdu kalite farklı olurdu fakat malzemeleri de aynı olurdu. Örneğin manyetikler alnico5 seçilirdi fakat Meksika da seramik esaslıdır. Köprü boyları ve tel açıklıkları hafif farklıdır, boyası farklıdır, fret sayısı farklıdır. Bence Meksika kendi başına lezzetli güzel bir gitar. Hele ki 50s, 60s, 70s, hot rodded, baja gibi seriler müthiş. Kağıt üstünde o kadar iyi özelliklere sahip Meksika Fenderler var ki ben alacak olsam onları tercih ederim. Yani Meksika alıp Amerikan yapamazsınız, bu anlamlı bir durum değil.

Herkese yorumları için teşekkür ederim 2-3 hafta sonra istanbula gitar almaya geleceğim aklımda fender deluxe roadhouse, 60's, ve standart strat modelleri var gidince deneyeceğim hepsini bakalım ne olacak

Öncelikle şunu söyleyeyim ki "böyle bir işe girmeyin,değmez".

En başta birinin sapı 21 perde,diğerinin 22 perde (standard stratocaster serisi alacağınızı farzederek konuşuyorum).
Sapın parça sayısı,cilası vb... bunları bilemem ama net olarak perde sayısı farkı var ve bu da sizin çalacağınız parça/grup seçimine göre dezavantaj olabilecek bir durum.

Diğer konular ;
Köprü.
Kesinlikle farkediyor.2 point köprü kesinlikle akort stabilliği açısından daha başarılır.Meksikalarda 6 vidalı köprü varken amerikalarda 2 vidalı köprü var.

Burgular.
Schaller kilitli burgu kullanılan modeller dışında (deluxe modellerde var sanırım,standard amerikanlarda yok) burgular açısındna ciddi bir fark görmedim ben

Manyetikler ;
Standard amerikaların manyetikleri standard meksikalara göre farkı anlayabileceğiniz derecede daha başarılı.Ama bu fark "meksika alınmaz" denilecek düzeyde bir fark değil.En iyi bu şekilde açıklayabilirim.Bu arada imkanınız varsa texas special set ya da custom shop 69 manyetikler alın.mükemmel manyetikler.elimde şuan texas special setle donatılmış 2002 "american series texas special strat" diye bir gitar var ve fabrika çıkışı texas special set ile piyasaya sürülmüş.Ben bu kadar güzel manyetik görmedim.Resmen blues için üretilmiş manyetikler.İstediğimi net olarak verebilen manyetiklere sonunda kavuştum.

Gövde ;
Çoğu amerikan standardda 3 parçalı gövde varken,meksikalarda 5 parça gövde var.Peki bu size belirgin bir sustain farkı yaşatıyor mu ? Bana sorarsanız cevap hayır.Eğer "evet"se de ben bu farkı algılayamadım.

Sonuç olarak önerim şu ;
Sitede 1500 liraya standard meksika bulabilirsiniz.Burada değil ama başka bir sitede de 3000 liraya american standard bulabilme ihtimalimiz var (sorunlu olabilir,denemeden almayın),temiz durumda olanlarını ise 3500 liraya yine bahsettiğim diğer sitede rahatlıkla bulabilirsiniz.

Evladiyelik gitar almak istiyosanız 3500'e kıyın (2.el fiyatları tabi ki) american standard alın.
1500 lira verip meksika strat alırsanız sa manyetik modifiyesi dışında başka bir şey önermem,zira alacağınız amerikan standard köprüsü meksikaya uymayacak,sap değiştirmek burguları değiştirmek köprüyü değiştirmek ciddi bir harcama olacak.Amerikan standard malzemeleri kullanacaksanız ve yine 2.el olarak temin etseniz bile köprü+ manyetikler + burgular size toplamds 800-1000 TL civarına patlayacak ve ona rağmen elinizde 21 perdeli meksika standard sapı olacak.işin içine 22 perdeli sap modifiyesini de katarsanız size toplam maliyet 1600-2000 tl arasına çıkacak,ki bence mantıksız.bu harcamayı göze aldıysanız bunun yerine american strat alın derim.
İyi günler

Bu arada elimden totalde 16 tane fender strat geçti.standard,signature,50s,70s bir çok seri denedim,yarı yarıya amerikan ve mesikaydı diyebilirim bu gitarlar.meksikaya modifiyr yatırım yaparsanız yazık olır derim

Öncelikle şunu söyleyeyim ki "böyle bir işe girmeyin,değmez".

En başta birinin sapı 21 perde,diğerinin 22 perde (standard stratocaster serisi alacağınızı farzederek konuşuyorum).
Sapın parça sayısı,cilası vb... bunları bilemem ama net olarak perde sayısı farkı var ve bu da sizin çalacağınız parça/grup seçimine göre dezavantaj olabilecek bir durum.

Diğer konular ;
Köprü.
Kesinlikle farkediyor.2 point köprü kesinlikle akort stabilliği açısından daha başarılır.Meksikalarda 6 vidalı köprü varken amerikalarda 2 vidalı köprü var.

Burgular.
Schaller kilitli burgu kullanılan modeller dışında (deluxe modellerde var sanırım,standard amerikanlarda yok) burgular açısındna ciddi bir fark görmedim ben

Manyetikler ;
Standard amerikaların manyetikleri standard meksikalara göre farkı anlayabileceğiniz derecede daha başarılı.Ama bu fark "meksika alınmaz" denilecek düzeyde bir fark değil.En iyi bu şekilde açıklayabilirim.Bu arada imkanınız varsa texas special set ya da custom shop 69 manyetikler alın.mükemmel manyetikler.elimde şuan texas special setle donatılmış 2002 "american series texas special strat" diye bir gitar var ve fabrika çıkışı texas special set ile piyasaya sürülmüş.Ben bu kadar güzel manyetik görmedim.Resmen blues için üretilmiş manyetikler.İstediğimi net olarak verebilen manyetiklere sonunda kavuştum.

Gövde ;
Çoğu amerikan standardda 3 parçalı gövde varken,meksikalarda 5 parça gövde var.Peki bu size belirgin bir sustain farkı yaşatıyor mu ? Bana sorarsanız cevap hayır.Eğer "evet"se de ben bu farkı algılayamadım.

Sonuç olarak önerim şu ;
Sitede 1500 liraya standard meksika bulabilirsiniz.Burada değil ama başka bir sitede de 3000 liraya american standard bulabilme ihtimalimiz var (sorunlu olabilir,denemeden almayın),temiz durumda olanlarını ise 3500 liraya yine bahsettiğim diğer sitede rahatlıkla bulabilirsiniz.

Evladiyelik gitar almak istiyosanız 3500'e kıyın (2.el fiyatları tabi ki) american standard alın.
1500 lira verip meksika strat alırsanız sa manyetik modifiyesi dışında başka bir şey önermem,zira alacağınız amerikan standard köprüsü meksikaya uymayacak,sap değiştirmek burguları değiştirmek köprüyü değiştirmek ciddi bir harcama olacak.Amerikan standard malzemeleri kullanacaksanız ve yine 2.el olarak temin etseniz bile köprü+ manyetikler + burgular size toplamds 800-1000 TL civarına patlayacak ve ona rağmen elinizde 21 perdeli meksika standard sapı olacak.işin içine 22 perdeli sap modifiyesini de katarsanız size toplam maliyet 1600-2000 tl arasına çıkacak,ki bence mantıksız.bu harcamayı göze aldıysanız bunun yerine american strat alın derim.
İyi günler

Bu arada elimden totalde 16 tane fender strat geçti.standard,signature,50s,70s bir çok seri denedim,yarı yarıya amerikan ve mesikaydı diyebilirim bu gitarlar.meksikaya modifiyr yatırım yaparsanız yazık olır derim
Tavsiyeleriniz için teşekkürler bi kaç tane American gördüm ''malüm sitede'' istanbula gittiğimde 1996 ve 2013 standart ve 2012 model special deniyeceğim bakalım sonuç ne olacak

Herkese selam Meksika Strat alacağım amerikan ayarına getirmem için ihtiyacım olan neler var yardımcı olursanız sevinirim

Manyetikler ve köprü bariz derecede daha kaliteli amerikan malı fenderlerde. Sesini sevdiğiniz bir meksika fender alın sonra bu ikisini değiştirin. Nerdeyse fark olmayacaktır :)
Bu dediğim amerikan standartlar için geçerli elbette üst serilerde deluxe,elite gibi serilerinde ince bir işçilik ve özel detaylar oluyor onu elde etmeniz zor.

Son düzenleme:
Bu konuda deneyimimi paylaşabilirim. Herşeyden önce manyetiklerini değiştirirseniz Meksika gitarınız sınıf atlar ve bunu yaptım gerçekten sesi bariz bir şekilde düzeldi daha doğrusu istediğim gibi oldu diyeyim. Ancak herşey iyi bir ses elde etmekle bitmiyor. Usa gitarlarda bariz kalite farkı var. Öncelikle bahsettiğim Meksika gitarımda gövdede nerdeyse sunta kalitesinde bir ağaç kullanılmıştı. Gövdeye ait herhangi bir vidasını takıp çıkardığınızda resmen vida deliklerinden ağaç dökülüyordu. En önemli bir konu da sapın ayar tutmamasıydı. Teller öyle yüksek ayarda kalıyordu ki pense ile çalmak gerekiyordu neredeyse. Bu arada bahsettiğim eski gitarımı burada birisi satışa koymuş.

Geri