Pena Vuruşları Yardım Lütfen

Arkadaşlar bugün gitar çalarken kendimde birşey farkettim.
Solo çalarken,soloya göre hangisi rahat geliyorsa pena vuruşuma bazen aşağı doğru vurarak başlıyorum bazen yukarı doğru vurarak başlıyorum.
Yani hani "aşağı yukarı aşağı yukarı "
Şeklinde klasik pena vuruşumuz varya, bazen bende "yukarı aşağı yukarı aşağı" şeklinde oluyor.
Sizce büyük sorun yaratır mı?
Hızlanmada vs. sorun yaşar mıyım?
Şimdiden teşekkürler :)

Arkadaşlar bugün gitar çalarken kendimde birşey farkettim.
Solo çalarken,soloya göre hangisi rahat geliyorsa pena vuruşuma bazen aşağı doğru vurarak başlıyorum bazen yukarı doğru vurarak başlıyorum.
Yani hani "aşağı yukarı aşağı yukarı "
Şeklinde klasik pena vuruşumuz varya, bazen bende "yukarı aşağı yukarı aşağı" şeklinde oluyor.
Sizce büyük sorun yaratır mı?
Hızlanmada vs. sorun yaşar mıyım?
Şimdiden teşekkürler :)
Konunun ustası değilim, sadece kendi yaşadığım ve üzerinde çok durduğum şeylerden biriydi içinde bulunduğunuz durum.
Gitarı öğrenme aşamasında gitarist bazı şeyleri görüp kendi çözebilmeli diye düşünüyorum. Bu matematik değil, burada müzik yapmaya çalışıyoruz. Şuan piyasada gördüğümüz çoğu ünlü isim gitar çalmayı kendisi deneyerek öğrenmiş. Size hangisi rahat geliyorsa o şekilde kullanmalısınız bence. Bir süre sonra hızlanmaya başladıkça elinizin pozisyonuna göre en rahat şekli kendisi alacağından bir sıkıntı oluşturmaz.

Son vurdugunuz notalarin olcusuyle alakali. Fiziksel sinirlar cercevesinde calmak ve daha akici sololar elde etmek icin de economy picking de kullaniliyor, bazi seyler yanlis geliyorsa teknik bilginizi genisletmeyi de dusunun derim. Cevap her zaman ayni konu basligi altinda olmayabilir :)

Teşekkürler.
Büyük bir sorun değil yani öyle mi ?
Merhaba. Bu bir sorun değil. Bilakis, başlı başına bir teknik olarak kullanılan; yerine göre kullanılması gereken bir hareket. Pena tekniğinizin oturması ve gelişmesi için teknikleri 'teorik olarak' doğru öğrenmeli; hemen ardından ya da eş zamanlı olarak metronom eşliğinde doğru çalışarak pratiğe dökülerekten geliştirilmelidir. Pena tekniğinizin gelişmesi ve oturması aylar hatta yerine göre yıllar alabilir. Algıladığım kadarı ile sizin durumunuzda bu bilinçli olarak uygulanan bir pena tekniğinden ziyade kaba tabir ile 'kargaşa'dan kaynaklı bir durum gibi duruyor. Bunun da önüne biraz sabır ve çalışma ile az evvel bahsettiğim gibi düzenli çalışarak geçebilirsiniz.

Gitar üzerinde pena ile profesyoneller ve pena tekniği oturmuş diğer gitaristler tarafından yapılan hareketlere bakıldığında tek bir pena tekniğine bağlı kalmadıklarını ve farklı pena tekniklerini[edge, alternate, economy, sweep picking vs..] o sırada içinde bulunulan pasaja/tarza/duruma göre kombine ederek kullandıklarını net olarak görebilirsiniz. Ki doğru ve verimli olan da budur.

Üzerinde zaman harcadığınız tüm picking egzersizlerini tersten de yaparak uzun vadede standarda göre daha verimli performans sergileyen bir sağ el elde edilebilir. Bir egzersizin varyasyonlarını veya 'ayna görüntüsünü' çalışmak, aynı notasyon kullanılsa dahi beyinde çok farklı işlevleri harekete geçirebiliyor. Yani bir pasajı-licki-gamı 'yerine göre' 'downstroke' başlayarak oturtmak ta sizin yararınıza; 'upstroke' başlayarak ta oturtmak sizin yararınıza olabilir.

Tüm bu bahsettiğim kavramlara da ek olarak şunu da belirtmek isterim: Önemli olan sizin gitar çalarken ne hissettiğiniz ve gitarınızdan çıkan sesin nasıl duyulduğudur. Aradaki bütün parametreler kişiden kişiye ve tarza göre farklılık gösterebilir. Belki de tarzınız budur. Ancak bunu anlamak ve 'net olarak karar vermek' adına bile teknik çalışılabilir.

Geri