Ekipman Kalitesi/ayarları/sorunları (ana Başlık)

Öncelikle iyi akşamlar , başlık yukarıya sığdıramayacağım kadar büyüktü ve amacım , bu başlık altında ben ve benim gibi düşük bütçeli arkadaşlarımızın ellerindeki sistemden maksimum verimi almasını ve ellerinde güzel ekipmanlar olup nasıl ayarlayacağını bilmediğinden istediği sesleri alamayan arkadaşların dertlerine derman olmasıdır.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Örneğin sadece gitarı ve amfisi olan birinin daha iyi ses alması için ilk olarak neler yapması gerekir?

1.Kablo uzunluğu:
>>Kablo uzunluğu sesi etkiler mi? Bu etki sese nasıl yansır?
-c-Kablo uzunlugu ayni marka kabloda ben kulagin algilayamayacagini dusunuyorum. Bahsettigimiz 3 ve 10metrelik jaklarsa tabi. 3 ve 100 de fark olacaktir.(kont87)

2.jak kalitesi
>>Jak kalitesi cızırtı,boğukluk gibi durumların ortadan kalkmasını sağlar mı? Sese ne ölçüde etki eder?
--c--Jak kalitesi cok etkiliyor, daha uygun bir tanim bulamadim.(kont87)

3.kablo kalitesi
>>Bilinir markaların pahalı ürünleri,elektronikçide yaptıracağımız ses kablosuna göre ne gibi farklar yaratır? Aradaki farka değer mi?
--c--Aradaki farka en azindan ev kullanimi icin degmez. Bana kalirsa sahne icin de degmez. Tum ekipman cok iyidir, para harcamak istiyorsunuzdur ve kablolari degiseyim dersiniz. Oncelik kabloda degil tabiiki pedal, amfi, gitar eksiginizi tamamlamak olmali.(Kont87)

4.piller(aktif manyetik,pedal)
>>Pedal ve manyetik pilleri ne sıklıkla değişmelidir?Pildeki azalmalar sese nasıl etki eder?Pilin azaldığı nasıl anlaşılır?
--c-- Üreticiler pil değiştirme sıklığı olarak her tel değiştirildiğinde değiştirilmesini öneriyorlar, ama bence bu biraz abartı bir sıklık olur. Kullanım sıklığına ve kullanılan pilin kalitesine göre 3-4 ayda bir değiştirilse bence yeterlidir. Ses cılızlaşmaya başladığı zaman pil zayıfladı demektir. Ufak da bir tavsiye belki bilmeyen vardır, aktif manyetikli gitarda jack'ı gitara takılı bırakırsanız manyetik çalışmaya devam eder, pilinizi bitirirsiniz, o yüzden kullandıktan sonra çıkartmaya dikkat edin. (welmour)

5.manyetik yüksekliği
>>Ses boğukluğunu veya tizliğini gidermek için optimum manyetik yükseklikleri nasıl olmalıdır?
Ben o değeri belli standarttaki yönlendirmeler yanında biraz da kulaktan yapıyorum. Sesin iletilmesi sadece manyetik yüksekliği ile ilgili değil; kullandığınız kablo nun iletim gücü, volume-ton potansında yıllar sonra oluşabilecek karbon eksilmesi ile gücün düşmesi, buffer kayıpları vb.. hepsi etkili şeyler....

Kullandığım pedal ve amfiye göre aldığım overdrive tonu; eğer manyetik tellere çok yakınsa kirli ve çamurlu, tam tersi ise tuşeler güçsüz duyulabiliyor. Onun için tukardaki sorunlara neden olmayacak şekilde temiz bir Overdrive tonu alana kadar yükseltir ve ya alçaltırım.(Single_Factor)

>>>Manyetik yükseklikleri tamamen kişiye bağlı mıdır?
--c--Manyetik yuksekligi gitar ureticisinin sitesinde veriliyor, ozel bir isteginiz varsa youtube veya daha kolayi luthier'e birakmak olabilir.(kont87)
--c-- Bu konuda standart bir optimum yükseklik yok. Dinleyerek ayar yapmak gerek yüksekliğe. Dolayısıyla biraz kişinin zevkine de kalıyor haliyle.(welmour)

6.Amfi
>>Elimizdeki ucuz amfiden kulak tırmalamayacak,sadece çalışma için kullanılacağı için tuşemizin doğruluğunu yanlışlığını açıkça seçebileceğimiz ayarlar nedir?
--c--En begendigim soru 6 numarali olan, gain 3-4,max 5 seviyesinde olmasi,(saat 9 yonu),drive seviyesi cok yuksek partisyonlarda bile cok acilmamasi gerekiyor egzersiz yaparken.(kont87)
--c--Bu da net standardı olan bir şey değil, amfi, gitar, manyetik karakterlerine, tarza göre çok değişiklik gösterecek bir durum. Daha spesifik sorulursa cevap verilebilir.(welmour)

>>Temiz clean soundlar genellikle hangi aralıklarda elde edilir?
--c--Temiz soundlar drive icin, gain in dusuk oldugu ve net drive pedallari ile elde edilir. Burada kullanilan agac, tel secimi, pena kalinligi ve en onemlisi calan kisi olmakta. Calinmayan notalari susturmak(string damping) temiz calmanin anahtari, baslangic seviyesinde en onemli unsur bu bence.(Kont87)

7.pedallar
>>Pedaldan çıkan sesin rengi,kalitesi hangi etkenlere bağlıdır?
--c--Bir pedalın ses rengi kullanılan devre türüne, kalitesi de haliyle devre elemanlarının kalitesine bağlıdır. Uzunluk konusunda bir fikrim yok, fakat daha kaliteli ara kablo daha az kayıplı ses demek olacaktır, yukarıdaki soruların bir kısmına da cevap olabilir.(welmour)
>>Pil düşüklüğü pedala giren ve çıkan kabloların uzunluğu ve kalitesi sesi ne yönde etkiler?

Ayrıca:
1.Elimde şu pedal ve şu amfi var şu sese yaklaşılmak için neler yapılmalı?
2.Elimde şunlar olmasına ve şu ayarları yapmama rağmen sesi neden şöyle alıyorum?
gibi soruların cevaplanacağı bir başlığın olması(bence) çok güzel olur.

Üstteki soruların cevapları geldikçe(hepsinin gelmeyebilir bazılarında saçmalamış olabilirim)soruların altına ekleyeceğim böylece arayanlar sayfa sayfa dolaşmak zorunda kalmaz.
Umudum bu konunun altta kalmayıp tecrübeli abilerimizin bize yol göstermesidir.

Saygılar...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spesifik Sorunlar ve Çözümleri:

1.Gitarın elektronik devrelerini yenileyeceğim.Lehim yapma sırasında potans ayaklarına ve kablolara zarar verdiğim için yeni switch ve volume potansı almayı düşünüyorum.Belki daha kaliteli jack çıkışı. bunun ile ilgili önerebileceğiniz parçalar var mı? Manyetikler EMG60/81. gitarda 3 yollu switch ve volume potansı var sadece
>>> Lehim meselesi herkesin beceremeyeceği işler ve genelde de hata çok yapılıyor. Şöyle bir ürün buldum sizin durumunuza çözüm için bana mantıklı geldi.
EMG CS-VT-SPL-LS Uzun Akslı Volume/Ton Kontrol Devresi - Müzik Enstrumanı

Son düzenleme:
Kablo uzunlugu ayni marka kabloda ben kulagin algilayamayacagini dusunuyorum. Bahsettigimiz 3 ve 10metrelik jaklarsa tabi. 3 ve 100 de fark olacaktir.

Jak kalitesi cok etkiliyor, daha uygun bir tanim bulamadim.

Aradaki farka en azindan ev kullanimi icin degmez. Bana kalirsa sahne icin de degmez. Tum ekipman cok iyidir, para harcamak istiyorsunuzdur ve kablolari degiseyim dersiniz. Oncelik kabloda degil tabiiki pedal, amfi, gitar eksiginizi tamamlamak olmali.

Manyetik yuksekligi gitar ureticisinin sitesinde veriliyor, ozel bir isteginiz varsa youtube veya daha kolayi luthier'e birakmak olabilir.

En begendigim soru 6 numarali olan, gain 3-4,max 5 seviyesinde olmasi,(saat 9 yonu),drive seviyesi cok yuksek partisyonlarda bile cok acilmamasi gerekiyor egzersiz yaparken.

Temiz soundlar drive icin, gain in dusuk oldugu ve net drive pedallari ile elde edilir. Burada kullanilan agac, tel secimi, pena kalinligi ve en onemlisi calan kisi olmakta. Calinmayan notalari susturmak(string damping) temiz calmanin anahtari, baslangic seviyesinde en onemli unsur bu bence.

Kablo uzunlugu ayni marka kabloda ben kulagin algilayamayacagini dusunuyorum. Bahsettigimiz 3 ve 10metrelik jaklarsa tabi. 3 ve 100 de fark olacaktir.

Jak kalitesi cok etkiliyor, daha uygun bir tanim bulamadim.

Aradaki farka en azindan ev kullanimi icin degmez. Bana kalirsa sahne icin de degmez. Tum ekipman cok iyidir, para harcamak istiyorsunuzdur ve kablolari degiseyim dersiniz. Oncelik kabloda degil tabiiki pedal, amfi, gitar eksiginizi tamamlamak olmali.

Manyetik yuksekligi gitar ureticisinin sitesinde veriliyor, ozel bir isteginiz varsa youtube veya daha kolayi luthier'e birakmak olabilir.

En begendigim soru 6 numarali olan, gain 3-4,max 5 seviyesinde olmasi,(saat 9 yonu),drive seviyesi cok yuksek partisyonlarda bile cok acilmamasi gerekiyor egzersiz yaparken.

Temiz soundlar drive icin, gain in dusuk oldugu ve net drive pedallari ile elde edilir. Burada kullanilan agac, tel secimi, pena kalinligi ve en onemlisi calan kisi olmakta. Calinmayan notalari susturmak(string damping) temiz calmanin anahtari, baslangic seviyesinde en onemli unsur bu bence.
Bu manyetik yüksekliği konusunu daha fazla açabilirmiyiz. Ben şuan 24. Perdede 2mm civarı yaptım fakat ne kadar doğrudur. Referans değerleri nedir acaba. Üreticinin sitesinde bereden bakabilirim yükseklik değerlerine.

Bu manyetik yüksekliği konusunu daha fazla açabilirmiyiz. Ben şuan 24. Perdede 2mm civarı yaptım fakat ne kadar doğrudur. Referans değerleri nedir acaba. Üreticinin sitesinde bereden bakabilirim yükseklik değerlerine.

How do I set up my Stratocaster® guitar properly?

Fender manyetikleri icin bilgiler asagida, gitar ureticisinde bulamazsaniz manyetik ureticisinde bulabilirsiniz. O da olmazsa, bilgi bulamazsaniz, manyetikler single ise fender sitesini kullanin, humbucker icin seymour duncan kullanilabilir. Asagi yukari ayni olacaktir degerler. Ama manyetikleriniz ozel yapim ya da daha butik urunlerdense (lindy fralin aklima gelenlerden) ureticiye mail atmak en iyisi. Turkce kaynak bilmiyorum malesef, turk ureticilere sorabilirsiniz onun icin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
How do I set up my Stratocaster® guitar properly?

Fender manyetikleri icin bilgiler asagida, gitar ureticisinde bulamazsaniz manyetik ureticisinde bulabilirsiniz. O da olmazsa, bilgi bulamazsaniz, manyetikler single ise fender sitesini kullanin, humbucker icin seymour duncan kullanilabilir. Asagi yukari ayni olacaktir degerler. Ama manyetikleriniz ozel yapim ya da daha butik urunlerdense (lindy fralin aklima gelenlerden) ureticiye mail atmak en iyisi. Turkce kaynak bilmiyorum malesef, turk ureticilere sorabilirsiniz onun icin.
Manyetik yüksekliği standart olmak zorunda mı? Madem bunun standardı var neden ayar yapma olanağı sağlanıyor? kafamda deli sorular.

Manyetik yüksekliği standart olmak zorunda mı? Madem bunun standardı var neden ayar yapma olanağı sağlanıyor? kafamda deli sorular.
Standart olmak zorunda değil. manyetik yüksekliği kullanıcın zevkine göre ayarlanabilir bir durum. Ayar yapılabiliyor diye birşeyin referans değeri olmayacak anlamına gelmiyor. Sadece burada bahsettiğimiz manyetik yüksekliğinin referans değeri yanı üreticinin tavsiye ettiği değerlerdir. Bu değerleri kullanmak gibi bir zorunluluk söz konusu değil.

Ben o değeri belli standarttaki yönlendirmeler yanında biraz da kulaktan yapıyorum. Sesin iletilmesi sadece manyetik yüksekliği ile ilgili değil; kullandığınız kablo nun iletim gücü, volume-ton potansında yıllar sonra oluşabilecek karbon eksilmesi ile gücün düşmesi, buffer kayıpları vb.. hepsi etkili şeyler....

Kullandığım pedal ve amfiye göre aldığım overdrive tonu; eğer manyetik tellere çok yakınsa kirli ve çamurlu, tam tersi ise tuşeler güçsüz duyulabiliyor. Onun için tukardaki sorunlara neden olmayacak şekilde temiz bir Overdrive tonu alana kadar yükseltir ve ya alçaltırım.

Ben o değeri belli standarttaki yönlendirmeler yanında biraz da kulaktan yapıyorum. Sesin iletilmesi sadece manyetik yğksekliği ile ilgili değil, Kullandığınız kablo nun iletim gücü, Volume potansında yıllar sonra oluşabilecek karbon eksilmesi ile gücün düşmesi, buffer kayıpları vb.. hepsi etkili şeyler....

Kullandığım pedal ve amfiye göre aldığım Overdrive tonu eğer manyetik tellere çok yakınsa; kirli ve çamurlu hale geliyor. Ya da tam tersi güçsüz duyulabiliyor. Onun için tukardaki sorunlara neden olmayacak şekilde temiz bir Overdrive tonu alana kadar yükseltir ve ya alçaltırım.
Hazır konusuda açılmışken gitarın elektronik devrelerini yenileyeceğim. lehim yapma sırasında potans ayaklarına ve kablolara zarar verdiğim için yeni switch ve volume potansı olmayı düşünüyorum. belki daha kaliteli jack çıkışı. bunun ile ilgili önerebileceğin parçalar var mı? Manyetikler EMG60/81. gitarda 3 yollu switch ve volume potansı var sadece.

@mustafapusti Daha önce hiç Aktif manyetik kullanmadım hatalı yönlendirmek te istemem lehim meselesi herkesin beceremeyeceği işler ve genelde de hata çok yapılıyor. Şöyle bir ürün buldum sizin durumunuza çözüm için bana mantıklı geldi.

EMG CS-VT-SPL-LS Uzun Akslı Volume/Ton Kontrol Devresi - Müzik Enstrumanı
çok teşekkür ederim. set olması avantajlı olmuş gerçekten. tüm parçaları mevcut hatta tone potansı fazla bile :)

Sadece deneyimlerimden yararlanarak cevap verecek olursam;
1- Kısa mesafelerde sinyal kaybına rastlamadım/duymadım elbette matematiksel olarak bir sonuç vardır ama bunu algılayacağımızı sanmıyorum. Uzun mesafelerde -ki bu 50 metre diye duymuşum- sonuç farklı olacaktır lakin aramızda 30 metre kablosu olan var mı diye sormak lazım.
2- Elbette fit gelmeyen bir jak ile ne kadar kalite de kablonuz olsa istediğiniz sinyali alamazsınız.
3- Yaklaşık 5 senedir Klotz funkmaster modelini kullanıyorum üzerinden milyon kere tekerlekli sandalye ile geçmeme rağmen ne bir cızırtı ne bir deformasyon oldu. Sese bir etkisi var mı? Hiç fark etmedim ama elektronikçiden aldığımdan dayanıklı mı? Kesinlikle evet.
4- Ne kadar kullandığınla alakalı bir soru sadece deneyimlerden yararlanıp sesin cılızlığına göre değiştirebilirsin. Dikkat et jakı gitarda bırakma 1 haftada bitirebilirsin pili.
5- Manyetiğin yüksek olması keskinliği etkilediğini düşünüyorum. Zevk meselesi olduğu için yükseltip indirip hoşuna giden pozisyonu bulmalısın. Köprü pozisyonunu yüksek ve sap kısmını düşük kullanıyorum ayrıca G B E tellerine daha yakın olacak şekilde iki manyetiğinde tek tarafını biraz daha kaldırıyorum.
6- Sadece clean tonunu açman yeterli olacaktır ekstra bir şey yapmana gerek yok :)
7- Kabaca devrelere ve devre elemanlarına denilebilir. Yoksa lehim yapılırken kullanılan malzemeye kadar gider.

Bunların hepsini toplasan herhalde gitarla alakalı %10' luk bir kısımdır. Diğer taraflarla ilgilenmek maksimum verim almak için daha yararlı olacaktır :)

Geri