Orijinal Plexitone(3 Kanal) Ile Ms Plexitone Karşılaştıran Var Mı?

Merhabalar, elimde fly rig rk5 var.Plexitone ile takaslayacağım fakat hem bulması zor hem tuzlu bir cihaz.
Başlıkta belirttiğim gibi Ms plexitone ile orijinalini kıyaslama fırsatı bulmuş arkadaşlar var ise yardımlarını bekliyorum.

Farkları var mıdır,
Var ise yüksek seste mi kendini belli ediyor,
Dip gürültüsü farkı var mı,
Uzun süre Ms plexitone kullanmış arkadaş var mı, pedalın ömrü aşağı yukarı ne kadar oluyor, sağlam ve dayanıklı mı?

Gibson Les paul ile kullanacağım.Bahsettiğim pedal 3 kanallı olandan.Şimdiden teşekkürler.

@Aytek Bu konuda bilgi sahibiydi diye biliyorum. @Onur Yahya Öner sadece Ms olanını kullanmıştı.

Ms pozitron pedalları için bence çoğu kullanan bana katılacaktır, genelde dayanıklı ve sağlam pedallar olmuyor. Dip gürültüsü genelde az oluyor pedalların ama. Ben şahsen Carl Martin'in bu efsanevi pedalının yerini tutacağını düşünmüyorum, yanılmıyorsam voltajla da ilgisi var, normal bir pedal değil o. İzlediğim videolardan hareketle, benim en sevdiğim distortion pedalı açıkçası ama denemedim. Dinamik aralığı çok geniş bir pedal gibi duruyor, çok transparan.

Ms olan versiyonunu kullanmıştım. Karar verirken tanıtımlarda olduğundan çok daha az gainli bi pedalla karşılaşmaya hazır olun. Harici boost olmadan higain çalma ümidiyle almıştım ama gain seviyesi olarak AC/DC kafasından daha ileri gitmemişti. EQ ve ts tabanlı bi pedalla şekillendirilip boostlanırsa higain işi de yapabilir ama pedal o kafalarda bi pedal değildi. Ama amaç blues/rocknroll ise, iş yapar.

Bende orjinalinin yerini tutamayacağı görüşündeyim.

@Aytek Bu konuda bilgi sahibiydi diye biliyorum. @Onur Yahya Öner sadece Ms olanını kullanmıştı.

Ms pozitron pedalları için bence çoğu kullanan bana katılacaktır, genelde dayanıklı ve sağlam pedallar olmuyor. Dip gürültüsü genelde az oluyor pedalların ama. Ben şahsen Carl Martin'in bu efsanevi pedalının yerini tutacağını düşünmüyorum, yanılmıyorsam voltajla da ilgisi var, normal bir pedal değil o. İzlediğim videolardan hareketle, benim en sevdiğim distortion pedalı açıkçası ama denemedim. Dinamik aralığı çok geniş bir pedal gibi duruyor, çok transparan.
Merhaba. Ms olanının tonları orijinali kadar olmasa da kendi klasmanındaki pek çok pelala göre güzel geliyordu bence. Dip ses problemi yoktu. Bendeki pedalın gain ve boost knobları aşırı hassastı; yanlışlıkla ayağım değince volüm uçabiliyordu. Bir de 100-130hz ve aşağısı çok kuvvetliydi pedalın. Ondan şikayetçiydim açıkcası. Amfi de o zamanlar blackstar olunca malum illa ki low-end karaktere yatkın oluyor sound. Onun da bir miktar etkisi olsa gerek ancak aynı amfide denenmiş başka bir pedalda bu denli kuvvetli bass frekanslara rastlamadım. Tek "tone" yerine 3 band eq su olsa çok daha güzel sesler çıkacak gibiydi. Dayanıklılığını test edecek kadar uzun süre kullanmadım ancak diğer ms lerden +/- farkı yok diyebilirim[Dayanıklılık konusunda ben de Kaan' a katılıyorum]. Parasına göre güzel alet, hele de 3 band eq ve low cut gibi bir özellik eklenebilirse. Orijinalin yerini tutmaz. Geçiş ürünü olarak tercih edilebilir lakin.

*Ha bu arada pedal fender amfide güzel sonuç vermiyor onu da belirtmiş olayım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yorumlar yönlendirici, her birinize teşekkür ederim.
plexitone kaç volt ile çalışıyordu, internette farklı bilgiler var.

Yaklaşık 1 sene Shaft sahnesinde Fender 57 Reissue strat + Hot Rod Deluxe amfi ve regüle adaptörlü setup ile sorunsuz kullandım (Cihaz 18 volt ile çalışıyor). Orjinalinden pek fark göremedim. Transparanlık, düşük dip gürültüsü, harici adaptör girişi aklıma gelen artıları.
Drive kanalı gayet tatmin edici single manyetikle bile tuşeye tepkili olarak güzel ritim tonları alınabiliyor. Hi Gain kanalı güzel ayarla hi-gain tonları yüksek volumde bile temiz olarak okuyor. Tube screamer ve BB preamp ile beraber kullandım ve uyum sorunu yaşamadım.
Kimseyi karşımak almak veya kırmak niyetinde değilim ancak buradaki yorumları okurken güldüm açıkçası; 3 band eq isteyen, daha fazla gain isteyen...açın Carl Martin'den isteyin o zaman =) ...Mustafa pedalı birebir replika yapmış isterseniz o özellikleri ekleyebileceğinden de şüphem yok. Gain seviyesine gelince kanırta kanırta hard rock, blues rock, blues, vintage progresif kullanabilirsiniz. Şikayetçi olduğum tek konu booster'ın fazla hassas olmasıydı. Sipariş verirken Mustafa ile görüşün derim mutlaka bir ayar çekecektir. Satmak zorunda kaldım ama en kısa zamanda tekrar yaptırmayı düşünüyorum.
Kısacası şiddetle tavsiye edilir...

Yaklaşık 1 sene Shaft sahnesinde Fender 57 Reissue strat + Hot Rod Deluxe amfi ve regüle adaptörlü setup ile sorunsuz kullandım (Cihaz 18 volt ile çalışıyor). Orjinalinden pek fark göremedim. Transparanlık, düşük dip gürültüsü, harici adaptör girişi aklıma gelen artıları.
Drive kanalı gayet tatmin edici single manyetikle bile tuşeye tepkili olarak güzel ritim tonları alınabiliyor. Hi Gain kanalı güzel ayarla hi-gain tonları yüksek volumde bile temiz olarak okuyor. Tube screamer ve BB preamp ile beraber kullandım ve uyum sorunu yaşamadım.
Kimseyi karşımak almak veya kırmak niyetinde değilim ancak buradaki yorumları okurken güldüm açıkçası; 3 band eq isteyen, daha fazla gain isteyen...açın Carl Martin'den isteyin o zaman =) ...Mustafa pedalı birebir replika yapmış isterseniz o özellikleri ekleyebileceğinden de şüphem yok. Gain seviyesine gelince kanırta kanırta hard rock, blues rock, blues, vintage progresif kullanabilirsiniz. Şikayetçi olduğum tek konu booster'ın fazla hassas olmasıydı. Sipariş verirken Mustafa ile görüşün derim mutlaka bir ayar çekecektir. Satmak zorunda kaldım ama en kısa zamanda tekrar yaptırmayı düşünüyorum.

Detaylı yorum için ayrıca teşekkür ederim.Çok sık sahne alıyorum.@forbidden_city Kaan'ın yazdığı durum beni korkutuyor, sahne sırasında aletin problem çıkarma ihtimali.Tonal olarak kaygım hiç yok denebilir, her dönem gitarcıların dilinde olan kendini ispat etmiş bir cihaz plexitone.
Les paul gitarla da iyi anlaşacaktır.Drive yelpazesini de 'belirli bir aralıkta' ben yeterli buldum.

Uçlarda scoop veya bol harmonic barındıran metal tonlar istemiyorsanız fazlasıyla yeterli bir pedal. Sahne sırasında problem çıkartması; ya potanslar nem kapmış hışırdıyordur (yeni yaptırdıysanız mümkün değil) yada adaptörünüzde sorun vardır. Kimseyi övmeyi sevmem ama Mustafa'nın pedal işçiliği gerçekten iyi. Hali hazırda MS olarak keeley 4 knob ve tube screamer klonlarını kullanıyorum hiçbir sıkıntı çekmedim sahnede. Tabi ki karar sizin...

Hocam MS olan 18 voltla çalışıyor muydu? Ben ikinci el olarak aldığımda 12 volt dedi bana sahibi, yanmasın diye 18 volt kullanmadım ben de. Deneyeyim en kısa zamanda.

Carl Martin 3 button Plexitone kullandım uzun süre, yani öyle çok çok higain beklentiniz varsa, hüsran olur arkadaşlar, arkadaşın dediği gibi AC/DC kafasını geçmez olayı (Ki her şey fullendiğinde dip gürültüsü tavan olan bir pedal, ama yinede çok seviyordum onu :D ) , MS' nin de kullandım fakat o 3 button değil single channel versiyonu idi, ben beğeniyordum ama Kaan'ın belirttiği gibi zaten iki pedal arasında voltaj farkı var, bu iki pedalın orijinalini dahi alsanız aralarında çok fark vardır eminim ki kullanıcıların çoğu bunu söylemekte, single channel versiyonu daha gainli.
Pedalların dayanıklılığına gelince, çok fazla MS pedalı kullandım knobların çıkması dışında ben bir sorun yaşamadım, illa ki sorun yaşayan arkadaşımız olmuştur, ama ben yaşamadım.

Geri