Headrush Pedalboard Hkk

#1
Bugün tesadüfen keşfettiğim bir prosesör. Özellikle Ola'nın yaptığı demo hoşuma gitti.
Fiyat olarak 3500 TL ye denk geliyor.
İncelenesi bir alet.HeadRush Pedalboard

Featuring a finely-tuned quad-core processor and powered by exclusive Eleven® HD Expanded™DSP software, the HeadRush Pedalboard™ delivers the most versatile, realistic-sounding and responsive amplifier, cabinet, microphone and FX models ever found in a road-ready floorboard guitar FX processor. The 7-inch touch display enables you to touch, swipe and drag-and-drop to instantly create and edit your rigs in an unprecedentedly realistic and intuitive way.

Plus, it features gapless preset changes with reverb and delay tail spillover, a built-in looper with 20 minutes of record time, the ability to load custom impulse response files and exclusive original boutique effects that can’t be found anywhere else. Whether you’re looking for a classic warm vintage amp with natural tube drive, wide ambient stereo delay textures with infinite feedback or the heaviest of heavy djent tone, the HeadRush Pedalboard covers it all and everything between.

7-Inch Touch Display
The heart of the HeadRush Pedalboard is the 7-inch touch display and a guitarist-centric, ultra-intuitive user interface – literally touch, swipe and drag-and-drop to instantly create and edit rigs with amazing speed and accuracy. The large display also gives clear feedback when performing live, especially when tweaking tones using the expression pedal in 'Hands-Free Mode'. Everything about the HeadRush Pedalboard is designed to make it simple, fast and intuitive to jump right in and create amazing sounding rigs in seconds.

Tour Ready
Housed in a durable road-ready steel chassis with a cable route built into the bottom to help keep your stage tidy, the HeadRush Pedalboard includes many thoughtful features for use on stage including incredibly bright color-assignable LEDs and OLED scribble strips that show each of the 12 footswitches' current assignment and status for each rig. You can even drag-and-drop to create set lists (custom orders of rigs) for your gigs. The HeadRush Pedalboard is a truly convenient and compact way to bring all of the best classic vintage and modern gear you will ever need to stages near or far without breaking the bank or your back.

All the Connections You Need
The HeadRush Pedalboard assimilates seamlessly into your current rig with all the connections you need to handle any performance situation. Combining a ¼-inch guitar input, (2) XLR outputs with ground lift switch, (2) ¼-inch TRS outputs switchable between amp or line level, 5-Pin MIDI in/out, plus an onboard ¼-inch stereo FX loop to integrate pedals and outboard gear at any point in the signal chain. HeadRush Pedalboard unites your existing equipment while opening up a world of new sonic possibilities.

Custom/3rd Party IR Support
With the HeadRush Pedalboard, guitarists can further expand their available guitar cabinet sounds by loading 3rd party impulse response files to the HeadRush Pedalboard. HeadRush teamed up with Celestion to include an exclusive download right in the box to get you started, but the HeadRush Pedalboard also supports all common wave formats (wav, aiff), sample rates (up to 192kHz) and bit depths (up to 32-bit).

Features
 • Gapless preset switching with reverb/delay tail spillover
 • Record and re-amp via USB
 • Hands-free edit mode
 • ⅛" (3.5mm) aux input
 • Custom-designed quad-core DSP system
 • Integrate your FX and outboard gear
 • ¼" (6.35mm) headphone output
 • Individual footswitch OLED screens
 • Road-ready steel chassis
 • MIDI input and output
 • Looper with 20 minutes of record time
 • Universal power supply

 
#3
İyi bir şey aslında bu. İnsanlar görmedikleri ve tecrübe etmedikleri ürünler hakkında eleştiri veya yorum yapmıyor. 'Ah ne güzelmiş keşke benim olsa' gibi kimseye faydası olmayan beyanlarda da bulunmuyor. Keşke hep böyle olsa. Söz konusu cihaz yaygınlaştıkça insanlar da bir iki kelam etmeye başlar muhakkak zamanla.
 
#4
Helix'i taklit etmişler. Zaten helix dururken niye buna bu kadar para verilsin.
Bi de Headrush da nerden çıktı şimdi piyangodan çıkar gibi daha önce duymadım bu markayı.
 
#10
Helix de kötü bu ondan daha kötü,aynı paraya lambalı amfi alınır bence =)
Helix denemedim bilmiyorum bişey diyemem ancak yorumlardan ve videolarından anladığım kadarıyla axe Fx2 kadar iyi duyuluyor.
Lambalı amfi tabiki ayrı bir olay yerine geçemedi henüz hiçbişey (belki kemper dışında), bu aletlerin mantığı ayrı bence, al tak kayıt et komşularla aranızın bozulmaması için :)
 
Son düzenleme:
#12
Avid ile alakasi yok cihazin.
Helix ile fiyat olarak karsilastiracak olursak headrush daha mantikli.
Demosu cok yaygin degil ama helixten bir farki olacagini sanmiyorum.
Sahsen helixe o parqyi vermem ikisi arasi da kalsam.
 
#14
Helix'e göre kullanım kolaylığı anlamında artı yönleri var (dokunmatik ekran, işletim sistemi vs.) ama ses kalitesi konusunda birinci elden test etmek gerek, incelemeler hep olumlu. Henüz yeni bir cihaz olduğu için uzun süre kullanım sonrasında dayanımı konusunda fikir sahibi olmak zor, özellikle ekran ya da potanslar, switcher Boss kadar dayanıklı ise gayet iyi. Fiyat olarak Helix'ten 30% daha ucuz, Helix LT Ile aynı fiyatta. Arkasında eleven olduğu için sağlam bir alet olduğunu düşünüyorum fakat piyasada bir süre yaygınlaşmasini beklemek gerekecek daha objektif yorumlar için. Line 6 Helix almayı düşündüğüm bu günlerde aklımı kurcalamadi değil.
 
#16
Andertons'tan alarak kullanmaya başladığım cihaz. Uzun süre Line6 Helix ile arasında kaldım fakat değdi gibi. En tedirgin olduğum konu malzeme kalitesiydi fakat cihaz tank gibi, Helix kadar çok çıkış / giriş mevcut değil fakat kilit bağlantılar mevcut. bir rig oluşturmak çok çok kolay, abartısız 1 dakikadan kısa sürede zevkinize göre bir rig tasarlayabilirsiniz. Ekran bu konuda çok yardımcı oluyor. Ayrıca footswitchler tek tek programlanabilir, stompbox gibi aç kapa yapmak ve ayrıca her footswitche bir rig atamak mümkün. Kalitesi çok iyi bir cihaz, tavsiye ederim.
 
#19
TL bu saatten sonra tekrar eski seviyesine dönmeyecektir. Zaten anlık olarak ülke içinde de mağazalarda fiyatların arttığını goruyoruz. Line6 Helix Türkiye'de 7bin TL, yani alternatif olarak almak istersek fiyat belli. Headrush Andertons'tan vergi ile kapima kadar toplamda 4bin TL civarına geldi, alternatif olarak da ülkede maalesef çok seçenek yok, olan da fiyat olarak uçuk. Maalesef döviz bu trendde devam edecek gibi.
 

Üst