Manyetiklerin Aşırı Güçsüz Olma Sorunsalı.

Öncelikle selamlar. Epiphone Les Paul Custom gitarımın önce neck manyetiği sonra da köprü manyetiği söndü. Volume epey düştü, en distortionlu tonlarda bile crunch ses çıkarabiliyor anca. Lehimlerde sıkıntı yok, tel yüksekliği de iyi hatta teli biraz daha yukarı kaldırdım distortionun artması için ama ıım nafile. Yardımcı olursanız sevinirim :)

Teli yukarı kaldırınca distortion azalır yahu? :) Mesafe ne kadar azsa o kadar kuvvetli ton gelir -tabi gereğinden fazla yakın olunca saçmalamaya başlar, boğulur ses- ama sorunun bu olduğunu düşünmüyorum.

Manyetiğin kendisinde bir sorun olabilir belki. Zamanında başıma gelmişti benzeri ama ne derece bir düşüş var bilemiyorum. Benimki humbucker olduğu halde neredeyse single gibi ses veriyordu -ki bahsettiğim manyetik sh-6 gibi kuvvetlice bir manyetikti-.

Neyse, ben anlamam pek, tecrübemi paylaşayım dedim.

Öncelikle selamlar. Epiphone Les Paul Custom gitarımın önce neck manyetiği sonra da köprü manyetiği söndü. Volume epey düştü, en distortionlu tonlarda bile crunch ses çıkarabiliyor anca. Lehimlerde sıkıntı yok, tel yüksekliği de iyi hatta teli biraz daha yukarı kaldırdım distortionun artması için ama ıım nafile. Yardımcı olursanız sevinirim :)
MAnyetikler aktif ise pil düşüklüğünden kaynaklanabilir.Ya da volume potunuz bozulmuş olabilir ikisini de kontrol edin derim.

Mıknatıstan olduğunu sanmam, o çok uzun zaman alan bir süreçtir. 20 - 30 seneden bahsediyorum. Lehimlerine baktır sen. Lehime benziyor sorun. Önce birinin sonra da diğerinin gitmesi de tezimi destekliyor. Jack girişinden başlamanı tavsiye ederim. Genellikle böyle komplike sorunların çözümü en basit yerde oluyor.

Aynı sıkıntı benim bir gitarımda da var.. İlk zamanlar kükreyen manyetikler (v7, v8) daha sönük gelmeye başladı.. başka gitarlarim da olduğundan ilgilenmedim.. boş vaktimde kurcalayayım ben de, çözümü merakla bekliyorum.. ben nemle ilgili bir sıkıntı olabilir diye düşünmüştüm..

Yukarida yazilanlari denediysen en basitten baslamakta fayda var.

-jak bozuk mu? Baska kablo ile denedin mi?
-amfide sorun olabilir mi? Baska bir amfi ile denedin mi?
-2 manyetigin de bozulmasi pek aklima yatmiyor. Manyetik durdugu yerde kolay kolay bozulan bir sey degil.

Aynı sıkıntı benim bir gitarımda da var.. İlk zamanlar kükreyen manyetikler (v7, v8) daha sönük gelmeye başladı.. başka gitarlarim da olduğundan ilgilenmedim.. boş vaktimde kurcalayayım ben de, çözümü merakla bekliyorum.. ben nemle ilgili bir sıkıntı olabilir diye düşünmüştüm..

Burak, zamanla potansiyometrelerdeki karbon oranı eksiliyor. Volume-ton potanslarını belli bir süre sonra değiştirmek lazım. 10 -15 Yıldır değişmediyse çok fark eder.

@Single_FACTOR Oooo değişim yapalım o zaman.. Manyetikleri de değiştiririz gerekirse, benim rg550'de eski verim yok.. Şu switch oksitlenme meselesi de mantıklı geldi, hafta içi ölçücem zaten manyetikleri.. 95 ya da 96 üretimiydi rg550.. Ararım seni bir Bakırköy yaparız, vesile olur görüşmüş oluruz.. orada vardı bir arkadaş bu işleri yapan..

Sanıyorum 4. paragraf:
Gitarizm Blog: Manyetiklerde Mıknatıs Değişimi
Not: Her elemanın doğruluğundan eminsen.

şuradan alıntı alıp eklememişim. manyetik gayet bozulur, illa ki zamana bağlı olarak bozulma gerekmez. saat pili değil neticesinde.
mıknatısın çeşitli nedenlerle bozulması (darbe, güçlü bir manyetik alana maruz kalma, ısıl şoklar, yüksek sıcaklığa maruz kalma gibi Curie sıcaklığının üzerine çıkılmasına bağlı bozulmalar gibi), ...

amfi bu güçlü manyetik alan olabilir mi? bence olabilir.

ayrıca uzaktan vahiy yoluyla bilinecek birşey değil, bundan dolayı olduğunu düşünüyorum, bundan değildir demek boş. kişinin kendisi biz zahmet bakacak. potansiyometreyi switchi devredışı bırakmak için master derecesinde elektronik bilgisi gerektirmiyor.

Geri