Sap Ve Entonasyon, 15.perde Ve Devamında Cızırdama

Tel yüksekliğim çok fazla önce bunu yazmak istiyorum köprü kısmından indirdim ama daha da inmiyor oradan,sap ayarını gözle bakınca da bozuk olduğunu görebiliyorum,ve beni düşündüren şu ki alt perdelere yani 15 17 13 bu civarlar ve daha aşağısı ses alamıyorum gitardan normal değil yani anlayan birisi de söyledi vermesi gereken sesi vermiyor ve gitarın içinden gelen bir cızırdama var amfi takık değil iken denedim blues gam gezerken vesaire hep titrek bir ton geliyor içeriden içeriden,hatta tüm tellere vurduğumda gövde resmen titriyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir de akor düzeni hakkında bir sorum var D DROP akorlar falan duyuyorum standard akor bu akorlar nedir.0.11 tele d drop iyi denmiş mesela. ben de şuan 0.11 kullanıyorum ama akor düzenini pek anlayamadım doğrusu

13. 15. fretlerden sonraki sorunlar daha çok köprü yüksekliğiyle alakalı sorunlar. Sap ayarınızı ve entonasyonunuzu eldeki imkanlarla yapmak isterseniz şu iki video yardımcı olacaktır.

Normal akord düzeninde 11 tel kullanmakla ilgili bir sorun yok. İnternette denk geldiğiniz drop D muhabbeti, kalın mi telinin, re'ye akordlanması durumuna verilen isim. Tel setiniz 8-9-10 olduğunda re ye çekince tek çok bol kalıyor ve güzel tınlamıyor. Drop D kullanacaksanız 11 set kullanın demek için yazmışlardır onları. Şimdilik kafa yormanızı gerektiren bir konu değil. Eliniz yatkın değilse ve öğrenmek için vakit harcamayacaksanız, araştırmayacaksanız, gitarınızı bir Luthier'e götürüp yaptırmak daha iyi bir tercih olabilir.

Gitarım 23 perde acaba bundan kaynaklı bir sorun olabilir mi şimdi aklıma geldi.0.10 ve 0.9 tel takımına geçmeyi düşünüyorum blues takılıyorum daha çok arkadaşım 0.9-52 tavsiye etti ama bulamadım, standard akor uygun mudur şimdi 0.10 , 0.9 tel takımına.

Standard akord duzeni normal akord duzeni oldugu icin her kalinliktaki tel takimi uygundur. .009, .010, .011, vb. kullanabilirsiniz; blues icin bend teknigi onemli oldugu icin bunu da goz onunde bulundurarak secebilirsiniz tel kalinligini. .010-.046 ya da .009-.042 set olabilir. Yeni basliyorsaniz once daha ince tercih edip, parmaklariniz guclendikce tel kalinligini arttirabilirsiniz.

Gitarinizin perde sayisi sorun degil. Gitarinizin ayarlarini yaptiktan/yaptirdiktan sonra alt perdelerden ses alamama sorunu olmamasi gerekir. Tel yuksekligi de calabileceginiz ve tercih ettiginiz seviyelerde olmali.

Bir arkadaşım hybird tel kullanıyor ve memnun olduğunu söyledi 011 den 09 a geçince uçarsın dedi,bende öyle bir beklenti içindeyim tel olarakta 09 48 tavsiye etti ama bulamadım, 09-46 09-42 düşünüyorum siz ne dersiniz bu ikisi arasında

Dediğim gibi blues ağırlıklı çalıyorum ve çalmayı düşünüyorum daha la minör gamındayım yeniyim yani 11 ile güzel alıştım gerçekten sert tel yani alıştırdı ellerimi

Geri