Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

temelde 2 scale lenght var bu köprü ile üst eşik arasındaki tel uzunluğunu gösterir
24 3/4 (gibson)
25 1/2 fender ibanez jackson vs

şimdi her iki scale length tede 12.perde tam bu tel uzunluğunun ortasına denk gelir
gibson ve diğer gitarlar arasında 0.75 inch bir fark var görüldüğü gibi bunu iki ye bolsek işte 12.perdeye kadar arada 0.375 inch daha kısa olur
(24 3/4 olan)bu yüzden gibsonların perde aralığı daha dardır

25 1/2 scale olupta 21 ve 24 perdeolan gitarlarda ise olay şöyledir 21. perdeye kadar (yada 22 işte kaç perde varsa) perde aralıkları aynıdır yalnız 22. perdeli bir gitar ve 24 perdeli bir gitarın 22.perdesi ile köprü arasındaki boşluk aynı olmalı
buda köprünün takıldığı yer ile ayarlanır

Belki biraz aptal bi soru ama: Teller arasinda ne gibi farklar oluyor. 2 dolarada tek tel aliyosun 30- 40 dolarada tel bulabiliyorsun. Bunlarin bi kalite olcusu varmidir. Kalinliklari sesi ne gibi etkiler..... diye uzar gider.
Cevaplar:

Elixir diye bir tel markası var mesela.
Bunda özel bir nano teknoloji kullanılmış, telin dışını saran spiral kesinlikle hava teması engelleyerek telin ömrünü 3 ila 5 kat arttırıyormuş. Böylece tel, ilk takıldığı zamanki parlak tonunu daha uzun süre muhafaza edebiliyormuş. Ee doğal olarak da seti 17€ gibi bişeydi. Fiyatla kalite doğru orantılı çoğu zaman...

birde pure nickel teller var nickel kaplamalara göre daha dayanikli bunlari tavsiye ederim. degiştirdikten sonra ilk çalişinizda biraz alişma problemi yaşayabilirsiniz ama kesinlikle ve kesinlikle daha memnun kalicaginiza garanti veriririm. kaplamalar ile fiyat farki 1 milyondu zamaninda şimdi ne kadar olmustur bilemicem. Elixiri sadece duyduk daha bakma koklama ve kullanma nasip olmadi :D

Selam arkaşlar ben 200 dolara kadar bi gitar peşindeyim lütfen bana güzel bi tane sööler misiniz(fiyatıyla beraber olursa makbul geçer)ha bide benim aklımda Cort X-2 var bu da güzel diolar neyse cevabı cumartesiye kadar atarsanız sevinirim.......

Hemen verelim cevap (bu arada ilk mesajın, hoşgeldin siteye)

200$'a en iyi gitarlar Cort'tadır. Ama bence Ankara'daysan, A.S.S. müziğe gidip Stager'ları bir dene. Belki bütçene uygun bir gitar bulabilirsin. Ben stager kullanıyorum. Gerçi Ibanez'im (rgt42) de var ama Stager çok daha iyi onu da belirteyim.

Karar senin...

Ya ben önceden de sordum ama yanlış anladınız galiba ben iki fret arası uzunluğu sormuyorum. Benim merak ettiğim örneğin 12. fret (yani o metal çubuk eğer ona fret deniyosa onu da tam bilmiyorum) her gitarda aynı uzunlukta mıdır? Başka bir deyişle gitara önden bakınca fretboardun yüzeyinin eni. Sıktım ama kusura bakmayın şimdiden sağolun.

Olmak zorunda değildir, firmadan firmaya değişir, firmanın kendi içinde farklı farklı yaptığı klavyeler de olabilir.

Ama üç aşağı beş yukarı çok yakındır birbirine 12. perde fretinin uzunlukları.

Arkadaşlar aşağıdaki gitarların fiyatlarını gördüğünüz anda yazarsanız sevinirim:

-Cort X-2:
-Cort X-6:
-Cort X-11:
-Washburn X 20:
-Cort Action Bass:
-Cort Action Bass 5:

Bide hardcase lerin ortalama fiyatını yazarsanız sevinirim...

yeni bir gitar almayı düşünüyorum, önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
bende jackson ps4 var; onu satmak istiyorum. bana pek uymuyor. grunge ağırlıklı alternatif rock çalmak için pahalı olmayan ama çok da kötü olmayan, uzun süre idare edebilecek bir şeyler istiyorum. bu konularda hiçbir fikrim yok..

@Tidus
aramıza hoşgeldin (gerçi ben de yeniyim ama neyse)
x2 genelde 200 dolar civarıdır sıfırı 2. elini 200 milyon civarına bulabilirsin. x6 nın sıfırı 300 dolar civarıdır. forumda ikinci elleri var 240 dolara bir bak. x11 ise 400 dolar civarıdır. wasburnler hakkında hiçbir bilgim yok ama cort action bass'lar adı üzerinde bas gitar. yani basçı olmak istemiyorsan onları alman yanlış olur.

scottweiland demiş ki:
yeni bir gitar almayı düşünüyorum, önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
bende jackson ps4 var; onu satmak istiyorum. bana pek uymuyor. grunge ağırlıklı alternatif rock çalmak için pahalı olmayan ama çok da kötü olmayan, uzun süre idare edebilecek bir şeyler istiyorum. bu konularda hiçbir fikrim yok..

mexico malı bir fender senin ihtiyacını görür

merhaba,gitarımın(cort x2) sap ayarı yapılı,telleri yeni olmasına ragmen alt perdelerde ve ince seslerde cok cızırdama yapıyor surekli palm mute ile calmak zorunda kalıyorum cok detone olmasın diye,bu manyetiklerin dandikliginden midir yoksa şimdi ustune baktım biraz paslanmış bu yuzden midir ?
eger pas sesi etkiliyorsa bunu temizlemek için ne yapmam gerek-bir sıvı almam gerek ise nerden temin edebilirim? teşekkurler

kenny demiş ki:
merhaba,gitarımın(cort x2) sap ayarı yapılı,telleri yeni olmasına ragmen alt perdelerde ve ince seslerde cok cızırdama yapıyor surekli palm mute ile calmak zorunda kalıyorum cok detone olmasın diye,bu manyetiklerin dandikliginden midir yoksa şimdi ustune baktım biraz paslanmış bu yuzden midir ?
eger pas sesi etkiliyorsa bunu temizlemek için ne yapmam gerek-bir sıvı almam gerek ise nerden temin edebilirim? teşekkurler

gitarını bir luthier'a götürsen daha saülıklı olur şimdi böyle görmeden ne desek boş..

Şu sıralar Ibanez rgt42'ime yeni bir bridge pickup almayı düşünüyorum.

Aklımda 3-4 model var. Seymour duncan custom custom, seymour duncan screming demon, Dimarzio steve's special, dimarzio breed gibi manyetikler...

Aklımdaki ton ise petrucci'nin images and words'daki tonu... Bildiğim kadarıyla petrucci o albümde steve's special kullanmış. Ve bu manyetiğin de mid değerleri scoop edilmiş. Ama yine de oldukça akıcı ve parlak tonlar elde etmiş.

Benim kafamdaki soru işareti ise akıcı tonlar için mid değerleri yüksek bir manyetik gerekip gerekmediğine dair. Zaten dikkat ettiyseniz yukarıda yazdığım manyetiklerin midleri ya çok yüksek ya da çok düşük.

Tek bir bridge almayı planlıyorum. Bridge'ler genel olarak ritim için kullanılır, fakat ben aynı zamanda bridge ile solo atan biri olarak da soloya uygun akıcı tonlar elde etmek istiyorum.

Bu durumda kesinlikle Alnico manyetikler düşünmem gerekiyor. Cevaplarınızı bu doğrultuda verirseniz sevinirim...

Geri