Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Prelektro demiş ki:
Onun için ayrıca bi sap ayarı yapman ya da yaptırman gerekiyor bildiğim kadarıyla ? Çünkü tel kalınlaşınca tellerin uyguladığı basınçta değişiyo. tabi ayrıntılı açıklıycak arkadaşlar vardırda sen dikkat yinede ciddi hasar verebilirsin o şekilde gitara. (sap atması gibi)

şu an gitarın sap ayarı düzgün bi sorun yok.ama bozulursa bunu kendim düzeltebilirmiyim yani nasıl yapılır bu ayar?

niflheim demiş ki:
Stormcrow demiş ki:
niflheim demiş ki:
slm.bende floyd-rose lu pgm 30 ibanez var ve uzun süredir daddario 09 tel takımı kullanıyorum.bugün ilk defa daddario 10 tel takımı taktım akort ederken köprünün aşırı kalktığını (nerdeyse gitar yüzeyine 45 derecelik açıyla) ve yayların çok gerildiğini farkettim ve telleri gevşettim.teller 09ken akort mibemoldeydi ve tel yüksekliğinide ona göre ayarlamıştım şimdi mi ye akort etmeye çalıştım.tel yüksekliğini ayarlamaya çalıştım ama pek bi faydası olmadı sanırım.köprü hala yüksek acil yardım ederseniz çok sevinirim
arkadaki yayları tutan vidaları 2sini birden aynı oranda biraz ger çeyrek tur falan)sonra tekrar normal mi ye akort edip açıyı kontrol et eğer düz değilse aynı işlemi bir daha yap

çok fazla geripte köprünün arka tarafı aşağıda kalırsa bu sefer vidaları çok azcık gevşet

tel yüksekliklerini tremolonun 2 yanındaki vidalarla köprüyü toptan kaldırıp indirerek yapıyorsun değil mi?

neyse açıyı düzeltince yüksekliklere de bir bak tekrar

evet tel yüksekliğini tremolonun yanlarındaki vidalarla yapıyorum.lakin bu köprü yüksekliği öyle böyle değil dediğim gibi nerdeyse 45 derece gitar yüzeyine :? arkadaki vidaları sıkarsam sanırım yaylar baya bi gerilmiş olcak bu bi sorun yaratmazmı?ayrıca o vidalar gitarın tahtasına girdiği için yalama olur yada gerilim yüzünden tahtanın sarımlarını parçalayıp çıkabilir diyede korkuyorum.böyle bişey olursa bunun düzeltilmesi çok zor gibi.

şu anda köprü 45 derece falan kalkıkken yani akort tam mı?
eğer tam ise tüm telleri azar azar gevşet köprü biraz aşağı inecek ama akort ta köprü aşağı inince gerilecek teller
yada köprü düzelene kadar tellleri azar azar gevşet köprünün düz olduğu haldeki akorduna bak ne kadar uzaksın (her teli kontrol et ama mesela kalın teller daha fazla geriim yaratır köprüde)

sonra arka vidaları düzgün şekilde 2si aynı oranda ve her seferinde çeyrek tur falan sıkarsan sorun olmaz.
zadece 0.009 dan 0.010 geçiyorsun 3 yaylada işi kotarabilmen lazım biraz yayları sıkarak

Stormcrow demiş ki:
niflheim demiş ki:
Stormcrow demiş ki:
niflheim demiş ki:
slm.bende floyd-rose lu pgm 30 ibanez var ve uzun süredir daddario 09 tel takımı kullanıyorum.bugün ilk defa daddario 10 tel takımı taktım akort ederken köprünün aşırı kalktığını (nerdeyse gitar yüzeyine 45 derecelik açıyla) ve yayların çok gerildiğini farkettim ve telleri gevşettim.teller 09ken akort mibemoldeydi ve tel yüksekliğinide ona göre ayarlamıştım şimdi mi ye akort etmeye çalıştım.tel yüksekliğini ayarlamaya çalıştım ama pek bi faydası olmadı sanırım.köprü hala yüksek acil yardım ederseniz çok sevinirim
arkadaki yayları tutan vidaları 2sini birden aynı oranda biraz ger çeyrek tur falan)sonra tekrar normal mi ye akort edip açıyı kontrol et eğer düz değilse aynı işlemi bir daha yap

çok fazla geripte köprünün arka tarafı aşağıda kalırsa bu sefer vidaları çok azcık gevşet

tel yüksekliklerini tremolonun 2 yanındaki vidalarla köprüyü toptan kaldırıp indirerek yapıyorsun değil mi?

neyse açıyı düzeltince yüksekliklere de bir bak tekrar

evet tel yüksekliğini tremolonun yanlarındaki vidalarla yapıyorum.lakin bu köprü yüksekliği öyle böyle değil dediğim gibi nerdeyse 45 derece gitar yüzeyine :? arkadaki vidaları sıkarsam sanırım yaylar baya bi gerilmiş olcak bu bi sorun yaratmazmı?ayrıca o vidalar gitarın tahtasına girdiği için yalama olur yada gerilim yüzünden tahtanın sarımlarını parçalayıp çıkabilir diyede korkuyorum.böyle bişey olursa bunun düzeltilmesi çok zor gibi.

şu anda köprü 45 derece falan kalkıkken yani akort tam mı?
eğer tam ise tüm telleri azar azar gevşet köprü biraz aşağı inecek ama akort ta köprü aşağı inince gerilecek teller
yada köprü düzelene kadar tellleri azar azar gevşet köprünün düz olduğu haldeki akorduna bak ne kadar uzaksın (her teli kontrol et ama mesela kalın teller daha fazla geriim yaratır köprüde)

sonra arka vidaları düzgün şekilde 2si aynı oranda ve her seferinde çeyrek tur falan sıkarsan sorun olmaz.
zadece 0.009 dan 0.010 geçiyorsun 3 yaylada işi kotarabilmen lazım biraz yayları sıkarak

gitara bir yay daha ekledim ve vidaları biraz sıktım şimdi istediğim gibi oldu.çok saol yardım için.son bişey daha sorcam köprünün konumu nasıl olmalı gitar yüzeyine paralel mi?yada aşağıda yada yukarıda mı?

niflheim demiş ki:
gitara bir yay daha ekledim ve vidaları biraz sıktım şimdi istediğim gibi oldu.çok saol yardım için.son bişey daha sorcam köprünün konumu nasıl olmalı gitar yüzeyine paralel mi?yada aşağıda yada yukarıda mı?
Standart olarak parael durur ama senin istediğin şekilde durursa bir zararı olmaz... Yani bazı kişiler çok fazla dive sever, onlar gövdeye biraz daha yakın şekilde eğik tutabilirler. Ya da tam tersini isteyen varsa onlar da kalkık şekilde kullanabilirler. Ama standart olarak paralel veya ona yakın durması sağlanır... Kolay gelsin...

arkadaşlar size bi sorum olacak.hani şu line 6 nın variax gitarları varya.bu gitarların üzerinde ben manyetik falan görmedim.bu gitarlara sesi nerden alır?ne gibi işlerde ne amaçla kullanılır?normal bi gitardan farkı nerdir bu variaxların?

bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.şimdiden hepinize teşkkürler.müzikle kalın.:D

Sesi nerden aldıklarını ben de bilmiyorum... En büyük özellikleri gitar modelleyici olmaları... Dikkat et amfi modelleyici değil gitar modelleyici...
Çıkış sayıları fazla, diğer Line6 ürünleri ile iletişimi kolay vs. Zamanında Fender, Gibson gibi gitarları modellediklerini duymuştum... Bir de bilgisayar arabirimi ile ton yaratabiliyorsun... USB ile gitara aktarılıyor falan... Bu tip özelikleri var... Kullanan duymadım... Bildiğim kadarıyla da büyük bir geçmişi yok... Kolay gelsin...

icemert demiş ki:
Selam arkadaşlar cort katana kx serisi gitarlar hakkında bilgisi olan var mı?

Görünüş ve ağaç olarak süper.(kx1 ve kx1f) Manyetikler iyi clean vermiyor. Birde harmonik almak çok zor manyetiklerle. Fakat çıkışı çok güçlü aktif manyetikler kadar güçlü fakat çamurlu.

Fakat ankarada isen Cort ları satan Gür muzik çok aşırı kazıkçıdır. Bence istanbuldan al veya getirt gitarını.

Verdiğin bilgiler için sağol rastansaga ben de gitarın görünüşüne hasta oldum ama clean tonu kötüyse işime yaramaz ben cleande de distortionda da beni tatmin edecek bi gitar istiyorum o zaman cort g290 a bakıcam bu gitar hakkında bilgin var mı?

arkadaşlar ben gitara yeni başladım (3 ay oldu) daha önce elime hiç gitar almamıştım. kurs olarak bora uslusoy'u önermişti okuldan ark.lar onu seçtim bileniniz varmı nasıldır? nedir? ne değildir?
gerçi ben çok memnunum ama başkalarıyla karşılaştırma yapmadan iyi olup olmadığı hakkında fikir edinemiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim...
dosdoğru elektrik gitarla başladım şimdiye kadar iyi gidiyor bakalım...

icemert demiş ki:
Verdiğin bilgiler için sağol rastansaga ben de gitarın görünüşüne hasta oldum ama clean tonu kötüyse işime yaramaz ben cleande de distortionda da beni tatmin edecek bi gitar istiyorum o zaman cort g290 a bakıcam bu gitar hakkında bilgin var mı?

G290 tek kelimeyle mükemmel ötesi. Bu kadar iyi bir gitarı bu fiyata kesinlikle bulamazsın. 3 seçimin var:

1-Katana kx1 veya kx1f (sabit Tone Pros köprülüler) alıp manyetikler için Seymour Duncan takmak.

2-X-custom almak (floyd rose tremololu)

3-G290 almak. (standard tremololu)

4-Yine Cort'un S2900 diye bir gitarı var. (wilkinson tremololu) Ben aldım ve yine olsa yine bunu seçerdim. 2 tane vardı Kadıköy Stage müzikte. Birini ben aldım. Eğer diğeri satılmadıysa kaçırma. Gitarı buradan inceleyebilirsin:
http://www.turkrock.com/ftopic23377.html

Hemen hemen hepsi sana aynı fiyata patlar: 700$ civarı. Bence hangisini beğenirsen iyi bak incele onu al. kx1 i çok seversen de manyetiği problem etme. Değiştirirsin. Diğerlerine göre yaklaşık 250$ daha ucuzdur zaten. Geriye kalan parayla da manyetik alırsın.(Seymour duncan sh4 ve 59 örneğin.)

290 tek kelimeyle mükemmel ötesi. Bu kadar iyi bir gitarı bu fiyata kesinlikle bulamazsın. 3 seçimin var:

1-Katana kx1 veya kx1f (sabit Tone Pros köprülüler) alıp manyetikler için Seymour Duncan takmak.

2-X-custom almak (floyd rose tremololu)

3-G290 almak. (standard tremololu)

4-Yine Cort'un S2900 diye bir gitarı var. (wilkinson tremololu) Ben aldım ve yine olsa yine bunu seçerdim. 2 tane vardı Kadıköy Stage müzikte. Birini ben aldım. Eğer diğeri satılmadıysa kaçırma. Gitarı buradan inceleyebilirsin:
http://www.turkrock.com/ftopic23377.html

Hemen hemen hepsi sana aynı fiyata patlar: 700$ civarı. Bence hangisini beğenirsen iyi bak incele onu al. kx1 i çok seversen de manyetiği problem etme. Değiştirirsin. Diğerlerine göre yaklaşık 250$ daha ucuzdur zaten. Geriye kalan parayla da manyetik alırsın.(Seymour duncan sh4 ve 59 örneğin.)

Tekrar teşekkürler rastansaga x-custom düşünmüyorum bu arada senin gitara baktım bence fiyatına göre süper bi gitar g290 a çok benziyo biraz daha bekleyip g290 alıcam büyük ihtimal önerilerin için saol...

Line 6 über metal pedalla .009 tel kullanıyorum, notalarının hepsiden sanki aynı ses geliyor. .notaların daha belirginleşmesi için ne yapabilirim

1. eskisi gibi .011 lik tel kullan
2. manyetiklerle oyna(indir,kaldır,değiştir)
3.Yeni distortion pedalı al (MT-2)

Geri