Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

music123.com dan ısmarladığım cry baby wah geldi. Ama çalışmıyor yada çalıştıramadım. gitarı pedalın "ensturman" yazan yerine, amfiyide "amfi" yazan yerine bagladım. yeni aldıgım philips 9 V pili de taktım ama çalıştıramadım. Amfiden ses alabililiyorum ama wah sesi yok. Acaba eksik bir şey mi yapıyorum. Şunuda soyleyeyim. pedalı ilk aldıgımda (+)----(.)---- (-) işaretli bir telsiz telefon adaptoru taktım.Onunla calışmadı. Sonra baktım 12 V muş adaptor. Acaba zarar mı verdikde pedala o nedenle çalışmıyor?

hardal demiş ki:
music123.com dan ısmarladığım cry baby wah geldi. Ama çalışmıyor yada çalıştıramadım. gitarı pedalın "ensturman" yazan yerine, amfiyide "amfi" yazan yerine bagladım. yeni aldıgım philips 9 V pili de taktım ama çalıştıramadım. Amfiden ses alabililiyorum ama wah sesi yok. Acaba eksik bir şey mi yapıyorum. Şunuda soyleyeyim. pedalı ilk aldıgımda (+)----(.)---- (-) işaretli bir telsiz telefon adaptoru taktım.Onunla calışmadı. Sonra baktım 12 V muş adaptor. Acaba zarar mı verdikde pedala o nedenle çalışmıyor?

herşey doğru gözüküyor. adaptörün ters akım verse dahi crybabye zarar verebileceğini zannetmiyorum. bu pedallarda genelde ters akım gibi durumlara karşı koruyucu sistem olur. ayrıca 12 volt normalden fazla olmakla birlikte pedala zarar veremez(örnek bende ibanez delay var, 12 volt verince daha iyi çalıştığını keşfettim :D)yine de böyle bir sistem içerip içermediğini öğrenmeye çalışırım senin için. keşke ilk denemeni doğrudan pil ile yapsaydın :?
ilk taktığın adaptörün amperi ne kadar?

Acaba doğru kullanmıyor olabilir misin? Pedalı ilk bağladığında oynatınca wah sesi duymazsın. Önce bypass den çıkarman lazım. Bunun için de pedalı düz konuma getirip parmak uçlarınla pedalın ucuna bir "tık" sesi duyana kadar basman lazım. İlk bir iki seferde zor gelebilir bunu anlamak ama sonradan alışacaksın. O sesi duyana kadar ucuna bastır pedalın. Sonra yine bypass etmek için aynı işlemi uygulaman lazım.

Ha ben bunları boşuna yazmış da senin sorunun farklı olabilir. O zaman vaktini aldığım için özür dilerim.

Acaba doğru kullanmıyor olabilir misin? Pedalı ilk bağladığında oynatınca wah sesi duymazsın. Önce bypass den çıkarman lazım. Bunun için de pedalı düz konuma getirip parmak uçlarınla pedalın ucuna bir "tık" sesi duyana kadar basman lazım. İlk bir iki seferde zor gelebilir bunu anlamak ama sonradan alışacaksın. O sesi duyana kadar ucuna bastır pedalın. Sonra yine bypass etmek için aynı işlemi uygulaman lazım.

Ha ben bunları boşuna yazmış da senin sorunun farklı olabilir. O zaman vaktini aldığım için özür dilerim.

belirttiğin adaptör kutupları ile wahın + - bağlantısı doğru yönlü gözüküyor(yani adaptörde dış +, iç -). bu durumda amper yüksek olsa dahi pedalı bozmaz. alet 12 volt yüzünden de bozulacak kadar hassas değildir. crybaby'nin koruyucu sistem içermesi bu durumda önemli değil. Bu arada araştırdım, kendi wahıma da baktım. ama böyle bir sistem içerip içermediğini anlayamadım.
yine de basit bir jack sorunu yoksa pedal bozuk gibi gözüküyor. amerikadan da getirttiğin için bu işin çözümü çok zor. ne diyim, umarım ben yanılıyorumdur :?

merhaba arkadaşlar ben yakında bi gitar alacağım ikinci el bi epiphone les paul slash signature serisi buldum bu gitarı nasıl bilirsiniz?bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim gerçi onun yerine gidip sıfır les paul studyo veya custom da alabilirim.bir diğer yandan da cortun evl-Z6 sı çok ilgimi çekti bu gitarlar hakkında bana bilgi verebilirmisiniz genelde heavy ve thrash çalıyorum yani distortion tonlarında beni tatmin edecek bi gitar arıyorum clean tonları da o kadar önemli olmasa da tabiki mühim bi nokta herkese müzik dolu günler

manyetik_porecesi demiş ki:

Evet bypass da imiş :oops: "hayatında ilk defa bilgisayarı olup,fişini prize takmayıp sonra Aaaa bu çalışmıyo diyen kişi" hissiyatı yarattıgım için ozur dilerim :oops:

BOWERMAN demiş ki:
merhaba arkadaşlar ben yakında bi gitar alacağım ikinci el bi epiphone les paul slash signature serisi buldum bu gitarı nasıl bilirsiniz?bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim gerçi onun yerine gidip sıfır les paul studyo veya custom da alabilirim.bir diğer yandan da cortun evl-Z6 sı çok ilgimi çekti bu gitarlar hakkında bana bilgi verebilirmisiniz genelde heavy ve thrash çalıyorum yani distortion tonlarında beni tatmin edecek bi gitar arıyorum clean tonları da o kadar önemli olmasa da tabiki mühim bi nokta herkese müzik dolu günler

"Cort gitarlar" başlığında baya bir bilgi var Z6 ile alakalı. Tarzın için rakipsiz bence fiyatını da düşünecek olursan. Kısaca EMG 81-60, abanoz klavye, Alder gövde, TonePros köprü ve custom inlayleri var. Fabrika çıkışı telleri bile Elixir Nonoweb.

slm arkadaşlar..sizden bi ricam olcak..cort evl k4 çalan arkadaş warmı?? ben bu aralar bu gitarı almayı düşünüyorum..sert tonları sewiyorum..tercihim doğrumu??deneyen arkadaş warsa beni bilgilendirebilirmi?

hardal demiş ki:
manyetik_porecesi demiş ki:

Evet bypass da imiş :oops: "hayatında ilk defa bilgisayarı olup,fişini prize takmayıp sonra Aaaa bu çalışmıyo diyen kişi" hissiyatı yarattıgım için ozur dilerim :oops:

sorunun bu kadar basit olabileceğini düşünmemiştim :)

meraba millet ben istanbuldan ilke elektronik gitar kursuna gitmek istiyorum ki gidicem de zaten ama bir sorun var gitardan hiç anlamıyorum en iyi markalar ne elektro gitar ekipmanları neler ne olur bana acıyın ve mesaj atın şimdi diyiceksinizki kaç yaşına gelmişsin araştır ama ben daha 14 yaşımdayım ve deliricem acil yardım bana mesaj atın gerekirse e-mail adresimi veririm

Bak marka kavramını önce kafandan at.. Yeni başlıyo'san ve büyük bir bütçe ayıramayacaksan Jackson Ibanez vb. markaların düşük seri gitarlarını alsan da aldığın gitar o fiyata alacağın bi' Cort'tan daha çok işe yaramayacaktır.. (Veya ben böyle düşünüyorum :D ) Doğru muyum cortman :p ?

Bu arada ben de gitarımı geçenlerde bahsettiğim problemden dolayı yarın Tünel'e entonasyon ayarını yaptırmaya götüreceğim.. Murat Sezen var orda bildiğim bi'tek.. Sizce nereye veriyim gitarı neresi güvenilir olur ne kadara patlar bana ona göre yanıma para alıcam :? ??

Bence Murat Sezene götürme gitarı. İyi yapar tabi ona lafım yok ama pahalı yapar. Ben Yüksel Usta ya götürürüm hep. Adamın çalışma ortamı çok düzenli değil ondan aceleye getirmemek lazım. Aceleye getirince baştan savma yapar ve çok iyi olmaz. Ama vaktini verirsen çok iyi iş çıkarır. 10-15 ytl falan tutar en fazla.

resim0100tq.jpg

Neck'te Evo Neck
Bridge Evo Bridge
Middle Fast Track 1 (Hum-Cancelling)

Görüldüğü üzere birde extra switch takılmıştır gitara böylece middla da şu seçenekler olabiliyor artık
(X kullanılmıyor demek anlamına geliyor burda)
X-H-S , S-H-X , X-S-X , X-H-X , S-S-X , X-S-S

Ayrıca tabiki her gitarda olduğu gibi yine H-X-X , X-X-H

Gitara birde sap ayarı yaptırdıktan sonra anında satmaktan vazgeçtim bi anda gitarıma aşık oldum o tonlar o klavye falan hakikaten boş yere satacakmışım gitarı son anda iyiki bunları yaptırdım da gitarımın değerini anladım =)
bu üç manyetik değişimiyle çok iyi ve çeşitli tonlar yakalayabiliyorsunuz benden tavsiye.Tabi bendeki gibi bir extra switch taktırmanız şart ton çeşitliliği için ki hem humbucjer hem single olabilsin.İyi bir sap ayarıylada sustainler 2 katına çıkıyor ve cızırtı sıfırlanıyor.Evo'ların tonlarına bi yorum yapmıyorum zaten kullanın ve görün sadece =)

Tüm bunları ne kadara yaptırdım söyliyim sap ayarı,manyetik değişimleri,extra switch ve 3 saatlik gitara özel ilgi hepsi sadece benim çıakrtılan manyetiklerim karşılığında yapıldı üstüne beş kuruşta alınmadı.
Yaptırdığım yer Çankayada "Çalgıcı Mzüik Evi".
Süper gitarlar bulamazsınız çünkü mütevazi bir dükkan ama kazık yemeden gerçekten işçilik istiyorsanız süper bir yer.

Ya ben 2'de falan vereceğim gitarı sonra 4-5 gibi almayı planlıyorum çok kısa bi' süre mi bu acaba ?? Bi' de nerede bu Yüksel Usta'nın yeri sorması ayıp :D ?

Gitar 1-2 gün kalmaz di mi :? ??

tünelden karaköy'e inen yokuşta -yüksekkaldırım mı ne..- "gözde müzik" diye bir tabela göreceksin sağ tarafta. hemen ordan sağa dönüyorsun soldan ilk girişte yüksel ustanın dükkanı var zaten yazıyo kapıda. yüksel usta bu aralar yoğun, mesela bana gitar yapıyo :p şaka bi yana gerçekten yoğun, öyle 2-3 saatte alabileceğini sanmıyorum..

Geri