Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

ANT ın kampanyasından 200$ almısdım. Suan piyasa da 320$-350$ aralıgında satıyorlar. Pazarlık yap bence. Amfiye gelirsek apartman kullanımı için ideal. Uzerindeki efektler gayet iyi. Ama tabiki konser için yeterli degil. Sesi fazla acınca efektlerin digital oldugu çok belli. Analog bir pedalla nasıl sonuc verir bilemiyorum.

selam herkese ben karmonizer'ne olduğunu merak ediyorum bu harmonizer nedir nerelerde kullanılır ne işe yarar pek çok yerde baktım tatmin edici bi açıklama bulamadım varsa örnek sesi nerden dinleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim ilginize şimdiden teşekkürler

selam herkese ben karmonizer'ne olduğunu merak ediyorum bu harmonizer nedir nerelerde kullanılır ne işe yarar pek çok yerde baktım tatmin edici bi açıklama bulamadım varsa örnek sesi nerden dinleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim ilginize şimdiden teşekkürler

Whammy pedalının nasıl birşey olduğunu biliyorsan anlaman kolaylaşır. Harmonizer denen alet sesi belirli oktavlara kaydırmaya yarar ve eskiden sadece rack sistemi olarak bulunurdu. Daha sonradan Digitech firması aynı teknolojiyi kullanan Whammy pedalını çıkardı. Sonradan da Boss Super Shifter pedalını çıkardı aynı teknolojiyle çalışan. Güzel bir alettir. RATM ve Audioslave gitaristi Tom Morello kullanır bolca.

HH de olabilir HSS de olabilir. İnternet sitesini incelersen orda değişik modelleri göreceksin. Humbuckerlı olanlar daha iyi olur ama tabi her zaman normal bir strat alınıp manyetik değişimi yapılabilir.

işte mükemmel soruyu soruyorum:

floyd rose u sevmememize rağmen sevdiğimiz bir gitarın üstünde varsa o gitarı alalım mı?yoks abaşka alternatiflere mi yönelmeli?

soruyu dahada açarsak:
ilk gitarım washburn wr154 tü,çok çektim tremolosundan,sonra cort m520 aldım,güzeldi tonepros köprü çok hoştu ama tatmin etmedi,şimdi seçenekler şunlar

ibanez prestige
gibson lp studio(bütçeyi aşıyo aslında)
fender strat(ama geçtim bunu artık pek aklıma yatmıyo nedense)

yada başka bir marka güzel gitar yada çin malı strat.
bütçem göründüğü gibi max 1000 dolar ki o 1000 doalr bile baya max yani =)

ibanez rg 2550ex e hafiften taktım kafayı.çok sevdim klayesini.1 ay içinde 2 fender usa 1 gibson studio 1 epi zakk wylde çaldım klavyesi en iyi hissettiren gitar ibanez.(fender 57 reissue ikinci) şimdi nasıl tarif edeyim,sanki iyi gitar çalıyorum hissini verdiv e elimdeyken böyle bi havalara girdim resmen =)

tek takıntım şu edge tremolosu.toneprosun hop tune indir hop tune et olayını çok severim.floydda ise tel değişimi tamamen işkence gibig eliyor ,onu akord et geri dön bidaha et geri dön bidaha et....yokmu bunun kolay yonu.

paso dive bomb yapmıcamı zannediyorum,hata whamy kullanınca akord bozulur ya onada uyuz bi insna olduğumdan pek kullanmam.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda floydlu ibanezimi almalıyım yoksa daha daha çok beyin patlatıp başka birşeyemi yönelmeliyim.

lütfen marka taraftarlığı yapmadan cevaplayalım.teşekkürler.

fender kasma dedin de şu nasıl olur->
Showmaster Flat Head+Di-Marizio VirtuAl 2+iyi bi pedal
Yada bunun strat la olanı.Bu arada humbucker lı tam olarak ne oluyo.zaten tüm gitarlarda yok mu

Darestan demiş ki:
işte mükemmel soruyu soruyorum:

floyd rose u sevmememize rağmen sevdiğimiz bir gitarın üstünde varsa o gitarı alalım mı?yoks abaşka alternatiflere mi yönelmeli?

soruyu dahada açarsak:
ilk gitarım washburn wr154 tü,çok çektim tremolosundan,sonra cort m520 aldım,güzeldi tonepros köprü çok hoştu ama tatmin etmedi,şimdi seçenekler şunlar

ibanez prestige
gibson lp studio(bütçeyi aşıyo aslında)
fender strat(ama geçtim bunu artık pek aklıma yatmıyo nedense)

yada başka bir marka güzel gitar yada çin malı strat.
bütçem göründüğü gibi max 1000 dolar ki o 1000 doalr bile baya max yani =)

ibanez rg 2550ex e hafiften taktım kafayı.çok sevdim klayesini.1 ay içinde 2 fender usa 1 gibson studio 1 epi zakk wylde çaldım klavyesi en iyi hissettiren gitar ibanez.(fender 57 reissue ikinci) şimdi nasıl tarif edeyim,sanki iyi gitar çalıyorum hissini verdiv e elimdeyken böyle bi havalara girdim resmen =)

tek takıntım şu edge tremolosu.toneprosun hop tune indir hop tune et olayını çok severim.floydda ise tel değişimi tamamen işkence gibig eliyor ,onu akord et geri dön bidaha et geri dön bidaha et....yokmu bunun kolay yonu.

paso dive bomb yapmıcamı zannediyorum,hata whamy kullanınca akord bozulur ya onada uyuz bi insna olduğumdan pek kullanmam.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda floydlu ibanezimi almalıyım yoksa daha daha çok beyin patlatıp başka birşeyemi yönelmeliyim.

lütfen marka taraftarlığı yapmadan cevaplayalım.teşekkürler.
Bence 2550EX'i sevdiysen hiç düşünmeden al... Floyd Rose var diye sevdiğin bir gitarı almayıp, sevmediğin gitarla bir yere kadar idare etmenin anlamı yok. Floyd Rose için de belli çözümler var.
İlk olarak köprüyü sabitlemek imkansız değil, aksine çok kolay. Tahta bloklarla içten sabitleyebilirsin... Senin şikayetin de Floyd Rose'un sabit değil hareketli olmasından kaynaklanıyor. Sabitlersen kullanım olarak diğer köprülerden farkı kalmaz...
Diğer bir seçenek de Tremsetter. Bu parçayı kullanarak da Floyd Rose sıkıntılarını azaltabilirsin...
Kolay gelsin...

peki abi şimdi ben bu floydu bloklasam tune ederken zorluk çıkarmaz yani öyle mi?öyleyse çok güzel vallahi.

yada şöyle birşey olabilirmi telleri takıp tune ederken köprüyü sabit tutup herşeyi ayarladıktan sonra blokajı kaldırsak daha rahat olur mu olmaz mı :)

teşekkürler

olmaz çünkü blokajı kaldırdığında köprü tellere bir gerilim uyguluycak ve ya akortun gene bozulacak yada tellerin kopacak.Aslında bende sırf bu floyd yüzünden istediğim gitarı alamıyorum tel değiştirmesi de ayrı bir sorun.

hardal demiş ki:
ANT ın kampanyasından 200$ almısdım. Suan piyasa da 320$-350$ aralıgında satıyorlar. Pazarlık yap bence. Amfiye gelirsek apartman kullanımı için ideal. Uzerindeki efektler gayet iyi. Ama tabiki konser için yeterli degil. Sesi fazla acınca efektlerin digital oldugu çok belli. Analog bir pedalla nasıl sonuc verir bilemiyorum.

Sesi de kökleyeceğiz , bu dijital olayı hiç hoşuma gitmiyor ,cube 30 un başına behringer ultra g kullansak sesi dijitallikten kurtarabilirmiyiz.PAra olsa neler alınır ama hem efekt hemde çeşitli distortion modellemeleri ilgimi çekti.Peki başka bu fiyata hangi amfiyi tavsiye edersin(efektli 30w)?Cumartesiye kadar almam gerekir.

BurakFender demiş ki:
fender kasma dedin de şu nasıl olur->
Showmaster Flat Head+Di-Marizio VirtuAl 2+iyi bi pedal
Yada bunun strat la olanı.Bu arada humbucker lı tam olarak ne oluyo.zaten tüm gitarlarda yok mu

Hocam o bahsettiğin gitar iyi gibi geliyo ama bu showmaster türkiyede nası bulcaksın yani ben görmedim şu ana kadar. Strat da olur. Fender le metal yapılmaz denir hep ama gayet de güzel yapılıyo. Yeni modellerle özellikle yapılabiliyo. Şayet bende tele var ve humbucker bile takmadan şahane metal yapıyorum. Strat ların bridge single ı zayıf drive verir zor olur ama. Humbucker o çiftli manyetiklere deniyo. Single ların iki katı boyutta yani. Gerçi single boyunda humbucker da var ama boşver.

Darestan demiş ki:
peki abi şimdi ben bu floydu bloklasam tune ederken zorluk çıkarmaz yani öyle mi?öyleyse çok güzel vallahi.

yada şöyle birşey olabilirmi telleri takıp tune ederken köprüyü sabit tutup herşeyi ayarladıktan sonra blokajı kaldırsak daha rahat olur mu olmaz mı :)

teşekkürler
maresal'in dediklerine katılıyorum. Ancak bence teller sık sık değiştirilmeli... Bu kısa süre içerisinde de akort değiştirilmemeli... Teller her akort değişiminde farklı gerilime maruz kalacak ve olumlu sonuçları kesinlikle olmayacak. Farklı akortlarla çalıyorsanız birden fazla gitar kullanın.

Köprüyü sabitlediğin zaman o şekilde kullanabilirsin. Sabitleyen parçayı kaldırdığın anda tel ve yay etkileşimine göre köprü ya iner ya kalkar yada çok düşük bir ihtimal sabit kalır. Burda normal sistemlere göre avantajın tremolo kullanmadığın zamanda da gitarının akort kaçırmaması olacak...

Bu arada keşke üst başlıkta yazsaydım. Bir de D-Tune (umarım böyle yazılıyordur :? ) adından bir parça var, onunla da doğrudan drop d'ye düşürebiliyorsunuz akordunuzu.
Kolay gelsin...

emirizmir demiş ki:
...cube 30 un başına behringer ultra g kullansak sesi dijitallikten kurtarabilirmiyiz.
Ultra-G ile sesi dijitallikten kurtaramazsın. Her ne kadar analog olsa da Ultra-G bile dijitallik hissi verebilir çok uzun süre aynı şeyleri duymaktan (çünkü bazı frekansları traşlıyor ve onları duyamıyorsun)...

gogostar demiş ki:
emirizmir demiş ki:
...cube 30 un başına behringer ultra g kullansak sesi dijitallikten kurtarabilirmiyiz.
Ultra-G ile sesi dijitallikten kurtaramazsın. Her ne kadar analog olsa da Ultra-G bile dijitallik hissi verebilir çok uzun süre aynı şeyleri duymaktan (çünkü bazı frekansları traşlıyor ve onları duyamıyorsun)...

Sence ne yapmalıyım hangi amfiyi alsak metal distortionları verir bu fiyata.

Bu fiyattaki hiçbir standart amfi metal tonları vermez (ben duymadım, görmedim). Üzerinde mutlaka amfi modellemesi olsun ki metal tonları alabilesin. Dijital olmadığını bildiğim sadece Behringer V-Tone serisi geldi aklıma. Her boy var :D
Sanırım GMX110 senin için uygun olabilir. Bu arada o amfinin modellemeleri analog ama üzerindeki diğer efektler dijital. Kafanı karıştırmasın bu, efekti kapatırsan dijital olmayan bir ses alırsın.
Yalnız benim şimdiye kadar 1 tane Behringer amfim oldu, o da son oldu. Tövbe ettim, olağanüstü bir durum olmadıkça daha Behringer amfi almam. Eski amfimin çıkış entegresi yandı ve 3 ay değiştirilemedi. Normal bir amfi olsaydı herhangi bir elektronikçiden bulabilecektim o entegreyi. Ama Behringer amfilerin bir çoğusunda (belki de hepsinde?) Behringer'e özel entegreler kullanılıyor.
Her neyse, sana şimdi GMX110'u önerdim ama Behringer tecrübelerimi bu seçime karıştırmazsak ben yine de almam öyle bir amfiyi. Normal, efektsiz bir amfi alırım. Yanına da hoşuma giden bir pedal koyarım... Bırak herşey görevini yapsın, amfi flanger olacakmış... Bana uzak şeyler...

Ya Showmaster olur ama cidden onu bulması zor biraz zaten 3 modeli mi ne var topu topu :) HH de iki tane o çift manyetiklerin yanyana gelmiş hali.. Ya 3 Single strat olarak düşündüm ben.. İyi bi setup olmadan onla Metallica tonu falan yakalamak zor olmaz mı :) ??

Geri