Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Selamlar...

Ben gitara yeni başlıyorum. Direk elektro gitardan başlayacağım. Fakat pek bir bilgim yok. En fazla 500 YtL verebilirim... bana en fazla 500 ytL'ye en iyi gitarı önerebilir misiniz?

Aklıma Cort'lar takıldı. Cort Z22 mesela. Z22 mi iyidir Z42 mi..? Ya da o fiyat aralığında daha iyi hangisidir?

Güzel sanatlar lisesi son sınıf öğrencisiyim. Kulağım oldukça eğitimli. Anathema çalmayı düşünüyorum. Rock - Metal karışımı birşeyler yapmak istiyorum. Sert müzik yapmayacağım.. Tonun çok sert olmaması benim için iyi olur. En fazla 400-500 verebiliyorum.

Şimdiden teşekkürler . . .

wild_child demiş ki:
modelleri hakkında bilgim yok ama cort genelde başlangıç için önerilen bir marka. 500 ytl'ye amfi dahil mi sırf gitara mı ayırdın 500 ytl?

Amfi, Pedallar hariç. Ama yok sen verme o kadar parayı git başlangıç için ucuz birşey al sonra ileride değiştirirsin derseniz ben + anfi şeklinde almayı da düşünüyorum.

RestlessOblivion demiş ki:
wild_child demiş ki:
modelleri hakkında bilgim yok ama cort genelde başlangıç için önerilen bir marka. 500 ytl'ye amfi dahil mi sırf gitara mı ayırdın 500 ytl?

Amfi, Pedallar hariç. Ama yok sen verme o kadar parayı git başlangıç için ucuz birşey al sonra ileride değiştirirsin derseniz ben + anfi şeklinde almayı da düşünüyorum.
cort modeller hakkında maalesef bilgim yok :) bence verebildiğin kadar çok para ver ve iyi bir gitarla başla.

Selam, ben yıllardır istediğim bir şeyi gerçekleştirmek üzereyim (elektroya geçiyorum :p ) ve nerdeyse bir yıldır gitar modeli araştırıyorum.

Almayı düşündüğüm gitarın ilk önce beni senelerce tatmin edecek olması gerekiyor (upgrade etme imkanım olur ama upgrade etmeye değecek bir gitara sahip olmak şartıyla) aynı zamanda amfi vs. gibi ek donanımlara da para harcamak zorunda olmadığımdan tüm bütçemi ilk elektroma ayırabiliyorum; fakat şöyle bir sorunum var bütçem max. 750 ytl civarında.

Şu an test etme imkanı bulduğum; ESP Ex-50 (pek tatminkar değil ağacı tonları vs. arkadaşımda var) Cort X6 (yenilenmiş versiyonu) (tremolosu ve ağacı problem ayrıca onda da tatmin olamadım bir türlü) ve bir de Jackson PS 4 var, Jackson'ın yeri ayrı tabii ki onu ancak ikinci el alabiliyorum.Esas problem de orada, daha önce hiç kullanılmamış bir PS4 deneme şansım olmadığından kullanılmış yıpranmış bir taneyle 0'ın ne farkı vardır bilemiyorum.
Bir de ibanezin RG serileri var düşündüğüm (RG350EX/DX , RG370 DX) ama onları ne test edebildim ne de uzaktan görebildim sadece resimlerinden ve yazan özelliklerinden biliyorum gitarları.Ama özellikle RG'ler üzerinde duruyorum; şimdi acaba bu gitarların işçilikleri nasıldır? Alsam senelerce götürür mü? (eğer 2. bir gitar alırsam büyük ihtimal amerikan fender olur çünkü) Bir de şu var Ibanez'in Türkiye distrübitorü kimdir? ve yurtdışından ne kadar farklı satıyor? (Bir ihtimal aralığa kadar bekleyip yurtdışından getirtebilirim bir arkadaşıma çünkü)

Bir de sizlerin tavsiye edeceği belirttiğim bütçede bana maksimum performansı sağlayacağını düşündüğünüz kullanıp memnun olduğunuz gitarlar var mıdır? (Cort Katana mesela bir topicte RGlere tercih ettiğini söylemişti birisi)

Unutmadan, heavy ve death çalacağım büyük ihtimalle acaba Ibanezler uygun mudur bu tonlar için?

(klasiğe başlarken bir gitarın ne kadar fark yaratabileceğini bilmiyordum ama kulağım geliştikçe ellerimle birlikte; kötü gitar - iyi gitar farkını anladım; bu yüzden de ince eleyip sık dokuyorum, başınızı ağrıtıyorum.)

İkinci el Floyd Rose'lu gitar alacaksan Floyd Rose'u kontrol et... Vidalar, küpler vs. sağlam olsun...

Cort'lara biraz daha yoğunlaş, çok fazla modeli var ve hepsini kolaylıkla bulabilirsin. Yoğunlaşma önerimin sebebi; bahsettiklerinin içerisinde fiyat/performans oranının yüksek olması...

Kolay gelsin...

Teşekkürler. Katanayla ilgili bir topic buldum da; sanırım bir ara stage'e gidip denemem gerekiyor KX1-F'leri .Ama kafama bir şey takılıyor, elektro denerken tam olarak nelere dikkat etmek gerek? Ben genelde gitarı elime aldığımda rahat kavrayabilmeme klavyesinin rahatlığına ve cızırtı yapmamasına dikkat ediyorum, ama daha önce hiç uzun uzun elektro kullanma şansım olmadığından büyük ihtimalle ileride beni rahatsız edecek şeylerin farkına varamam, tam olarak nelere dikkat etmeliyim sizce elime aldığımda?

Yanında bu işte tecrübesi olan birisiyle git...

Elektro gitar her türlü ayarı yapılabilen bir gitardır, mağazadaki gitarlar da genelde ayarsızdır... O yüzden cızırdamalar ilk başta önemli değildir, tabi vida ayarlarıyla giderilemeyecek bir sorun varsa o ayrı...

İşte anlayan birisi ile git, sen gitarın rahatlığına bak... Daha sonra anlayan kişi gitarın kusursuzluğunu tespit etsin, pazarlığınızı da yapın...

Arkadaşlar kötü olmasını bildiğim halde bana akustik gitarla başlamamın daha iyi olacağını söylediler. Ben profesyonel olarak ( yaklaşık 8 senedir )bağlama çalıyorum..( 18 ime ocak ayında gireceğim ) Bağlama ile beraber ilerletmek istiyordum gitarı. Bir istediğimde bağlama da istediğim armonileri yakalayamamış olmam.Çalışmadığım hız etüdleri, hız ve pozisyonlu parçalar (nihavent üvertür, zavil saz semaisi ) çalmama rağmen bana yetersiz ve ilkel bir alet gibi geliyor batı müziği konusunda ( 5 telli, 6 telli bağlamalar değil tabi. o aletler aşmış artık yapana da çalana da yuh diyorum )

O yüzden almamın bir sebebi de gitardaki armonileri, akorları, bağlamaya da taşıyıp bağlamada müziği evrenselleştirmek ( bkz: ismail tunçbilek )

Şimdi iki sazı da beraber götüreceğim inşallah istediğim tınıları, armonileri elde edebilirim..

Akusti Gitarın markası Stagg. Modeli nedir ne değildir bilmiyorum.. ( 300 ytL'lik gitara da model soracaksak eğer. . . ) Belki ileride tekniği ilerletebilirsem elektik gitara da geçebilirim. Ama elektrik gitarların teknikleri ve sağ el pozisyonları akustik gitara ve bağlamaya göre çok farklı olduğu için şimdilik düşünmüyorum. Düşünürsem de hiç düşünmeden 1000 ytL 'yi de gözden çıkarırım tabii.

merhaba arkadaşlar. elektroya yeni başlayacağım. bir dezavantajım var, solağım. ürün çeşidi azalıyor bundan dolayı. benim başlangıç için düşündüklerim: Cort X2, X6 ya da Washburn X20. bunların avantajları ve dezavantajları nedir? başlangıç için hangisi en ideal? Ne gibi zorluklar çıkartabilir bu gitarlar?

cort x2:cort x6 gibi bi gitarın sıfır ına vericek paran varsa alma.
cort x6:floyd rose dısında güzel bi gitar.
washburn x20: cin malı.ben uzak dur derim.
bunun yanından cort kx5 var.hem floyd rose suz hemde solağını bulabilirsin.

Arkadaşlar kötü olmasını bildiğim halde bana akustik gitarla başlamamın daha iyi olacağını söylediler. Ben profesyonel olarak ( yaklaşık 8 senedir )bağlama çalıyorum..( 18 ime ocak ayında gireceğim ) Bağlama ile beraber ilerletmek istiyordum gitarı. Bir istediğimde bağlama da istediğim armonileri yakalayamamış olmam.Çalışmadığım hız etüdleri, hız ve pozisyonlu parçalar (nihavent üvertür, zavil saz semaisi ) çalmama rağmen bana yetersiz ve ilkel bir alet gibi geliyor batı müziği konusunda ( 5 telli, 6 telli bağlamalar değil tabi. o aletler aşmış artık yapana da çalana da yuh diyorum )

O yüzden almamın bir sebebi de gitardaki armonileri, akorları, bağlamaya da taşıyıp bağlamada müziği evrenselleştirmek ( bkz: ismail tunçbilek )

Şimdi iki sazı da beraber götüreceğim inşallah istediğim tınıları, armonileri elde edebilirim..

Akusti Gitarın markası Stagg. Modeli nedir ne değildir bilmiyorum.. ( 300 ytL'lik gitara da model soracaksak eğer. . . ) Belki ileride tekniği ilerletebilirsem elektik gitara da geçebilirim. Ama elektrik gitarların teknikleri ve sağ el pozisyonları akustik gitara ve bağlamaya göre çok farklı olduğu için şimdilik düşünmüyorum. Düşünürsem de hiç düşünmeden 1000 ytL 'yi de gözden çıkarırım tabii.
bende acustikle başlayan bir gitarist olarak sana kötü yaptın diyemem,hatta ilerde elektroya geçerim diyosan sana faydaları bile olabilir.Sana verebileceğim tek tavsiye şu:8 sene bağlama çaldıktan sonra o etkiden kurtulmak zor ama gitarı gitar gibi,bağlamayı bağlama gibi çal,birinin tarzı diğerine geçmesin.İkinci tavsiyem ise çok çalışman...Sana başarılar dilerim...

arkadaşlar ben klasik gitar çalıyorum kaç yıldır bende almira var. bildiğiniz gibi dandik bi marka. elektroya gecmek istiyorum (ve bunu gerçekten çok istiyorum) taş çatlasın 150-200 milyon para verebilirim. düşündüğüm markalar raymond mre3bk=150 ytl, acepro ae100=132 ytl biliyorum iyi değiller ama sadece kendimi tatmin etmek istiyorum. metal müzikle uğraşmıyorum zaten. onlardan birini alırsam çok fazla hayal kırıklığına uğrarmıyım onu merak ediyordum. yardımcı olabilirmisiniz?

dreaming_awake demiş ki:

bende acustikle başlayan bir gitarist olarak sana kötü yaptın diyemem,hatta ilerde elektroya geçerim diyosan sana faydaları bile olabilir.Sana verebileceğim tek tavsiye şu:8 sene bağlama çaldıktan sonra o etkiden kurtulmak zor ama gitarı gitar gibi,bağlamayı bağlama gibi çal,birinin tarzı diğerine geçmesin.İkinci tavsiyem ise çok çalışman...Sana başarılar dilerim...

Dostum haklısın. 2 çalgıda farklı çalgılar fakat. Bağlamada herşey sınırlı. Tamamen değiştiriyorum tarzımı galiba. Sanırım sert bir değişim olacak. Metale kayıyorum.. Bağlamayı bırakacak gibiyim bundan sonra. Kenime çok iyi bir gitar hocası buldum. Zaten 24 saat müziğin içindeyim. Çalışma kısmı günlük en az 3 - 4saat. /gerçi öss var/ neyse.. hayırlısı olsun :)

oss yi de boslama bence,universiteye gidince muzigin allahini yapicaksin,cidden boyle.gitar kiskanc bir sevgili gibidir,baska bir sevgili istemez,bu yuzden ya gitar ya baglama,tercih senin!

dreaming_awake demiş ki:
oss yi de boslama bence,universiteye gidince muzigin allahini yapicaksin,cidden boyle.gitar kiskanc bir sevgili gibidir,baska bir sevgili istemez,bu yuzden ya gitar ya baglama,tercih senin!

Güzel sanatlar müzik bölümündeyim.. Çalgım bağlama. Okul bitene kadar çalmam gerekiyor.. Hocam bana akustik gitarla bağlamanın çok güzel yürüyeceğini söylediği için akustik gitara geçtim.. Fakat şöyle birşeyde var. İsmet Topçu'yu aranızda büyük ihtimalle kimse bilmiyordur. O adam gitardan bağlamaya geçmiş. Bilen bilir. Hasan Genç hocam ki yine bileninizin olduğunu zannetmiyorum 8) Akustik Gitar çalmadığı için pişman olduğunu söylüyor.

Üniversiteyi boşlayamam zaten. Fakat bağlama derslerini bırakacağım. Okulda gördüklerimle yetineceğim. Biraz gitara ağırlık verip, iyice ilerletip solodan dolayı elektro gitara geçmeyi düşünüyorum... Okulların 2. dönemine falan...

O söz sadece gitar için değil bütün çalgılar için öyledir. Müzik nankördür, sen onu bırakırsan o da seni bırakır derler hocalarımız ;)

Geri