Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

arkadaşlar ibanez sr305dx model 5 tel aktif manyetik bas gitarın üretimi durduruldu mu? internette birçok online satış sitesinde gitar 0 olarak stoklarda bulunuyor..ama enstürman satan bazı dükkanlardaki cahil insanlar bu model ellerinde olmadığı için öle bi model yok diolar. kanıtını gösterincede üretimden kaltı o diolar.. bu gitarı nasıl temin edebilirim ?

gitarı görmek için tıklayın..

ibanezin resmi web sitesinde:

http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=SR305DX

online satış sitelerinde:

http://www.zzounds.com/item--IBASR305DX

http://www.guitarcenter.com/shop/pr...ring_bass_electric_guitar?full_sku=519580.219

daha bir çok site var satışının yapıldığı..

!!! GİTAR TELİ !!!

Elektro ve Klasik gitarıma tel alıcam.

Elektro gitarım floyd-rose köprüye sahip.

Geçen sene 0.8 tel almıştım ama ultra light olduğunu gördüm

Gitarda ritm üzerine uğraşıyorum daha çok distortion tabi.

Ritm gitarlar için hangi kalınlıkta tel almak gerekiyor?

Daddario 0.9 sizce uygunmudur?

Başka önerileriniz var mı? Gitar telinde en iyisi Daddario diye biliyorum çünkü.

Pena olarakda 0.50 kalınlığında kullandım çünkü klasik gitarda çalıyorum.

Elektroda ritm için pena kalınlığı kaç olmalı?

Yönetici Uyarısı: Mesaj düzeltilmiştir. Tamamı bold, italik, büyük karakterde ya da renkli yazmak Forum Kurallarına aykırıdır.Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

arkadaşlar gitarımı 2 hafta içinde alıyorum.son kararım(buğün gittim tünelde denedim ikisini de suyunu çıkarana kadar);

jackson dkmg(emg hz 4--bolt on--alder body--rosewood, mapple neck)

esp ltd mh-400:
SPECS:

• SET-THRU CONSTRUCTION
• MAHOGANY BODY W/QUILTED MAPLE TOP
• 3-PIECE MAPLE NECK
• ROSEWOOD FINGERBOARD
• EMG 81 (B) / 85 (N) ACTIVE PICKUPS
• VOLUME & TONE CONTROLS W/3-WAY SWITCH
• GROVER TUNERS
• FLOYD ROSE LICENSED BRIDGE
• NATURAL BINDING ON BODY: WHITE BINDING ON NECK & HEADSTOCK
• 24 XJ FRETS

şahsen laylaylom un klasik yalanlarına rağmen jackson japon...ama ben ltd yi kendim denerken çıkardığım sesleri ordaki uzun süredir çalan adamın jacksondan çıkardığı seslerden daha çok beğendim.ve esp nin sapı her açıdan çok daha rahattı.tonu da (anti laylaylom psikolojisinden mi bilmem) esp nin daha çok hoşuma gitti.ama fikirleriniz benim için önemli, kalitesi vs vs ile ilgili...şimdide sağolun...

@canerock1
Bas gitarla ilgili soruların için aşağıdaki aşlığı kullanabilirsin.
http://www.turkrock.com/ftopic14567-1180.html
@MEHMETALLICA
Tel kalınlığı senin rahat olabilmen ve gitarı kurduğun akord düzeni ile alakalı bir şey. 0.9 tel de kullanabilirsin 0.8 de(istersen 0.13 de:D) Nasıl rahatsan uygundur yani. Tel markaları içinse çok mtecrübeli olmadığımdan pek birşey söyleyemeyeceğim. Ama D'addario idealdir bizler için sanki. Pena kalınlığı ise aynen senle bağlantılı bir şey. Doğru, ritim atarken ince pena daha rahat tellere tınlatırken; biraz daha kalın olanlar ritmde nispeten rahattır ayrıca sololarda oldukça sağlam bir his verir. Bu yüzden pena kalınlığı da tamamen senin hissiyatına bakar.

arkadaşlar ltd gitarlar için ne dersiniz.sitesinde M-200 diye bir gitar var çok beğendim.. ne dersiniz bu gitara:D!! yada sert metal tonları için tavsiye ettiğiniz gitarları öğrenebilirmiyim?

ME
Ltd sert ton almak için iyi bir seçim olabilir. Bir de klavyesinin sana rahat gelmesi de önemli. İleride belki manyetiklerini değiştirirsin. Ama ilk aşamada iyi sert tonlar alırsın.

BurakFender demiş ki:
arkadaşlar gitarımı 2 hafta içinde alıyorum.son kararım(buğün gittim tünelde denedim ikisini de suyunu çıkarana kadar);

jackson dkmg(emg hz 4--bolt on--alder body--rosewood, mapple neck)

esp ltd mh-400:
SPECS:

• SET-THRU CONSTRUCTION
• MAHOGANY BODY W/QUILTED MAPLE TOP
• 3-PIECE MAPLE NECK
• ROSEWOOD FINGERBOARD
• EMG 81 (B) / 85 (N) ACTIVE PICKUPS
• VOLUME & TONE CONTROLS W/3-WAY SWITCH
• GROVER TUNERS
• FLOYD ROSE LICENSED BRIDGE
• NATURAL BINDING ON BODY: WHITE BINDING ON NECK & HEADSTOCK
• 24 XJ FRETS

şahsen laylaylom un klasik yalanlarına rağmen jackson japon...ama ben ltd yi kendim denerken çıkardığım sesleri ordaki uzun süredir çalan adamın jacksondan çıkardığı seslerden daha çok beğendim.ve esp nin sapı her açıdan çok daha rahattı.tonu da (anti laylaylom psikolojisinden mi bilmem) esp nin daha çok hoşuma gitti.ama fikirleriniz benim için önemli, kalitesi vs vs ile ilgili...şimdide sağolun...

Laylaylom'a gelen DKMG yanlış gönderildi. Normalde EMG 81 ve 85 ile beraber gelmesi gerekiyormuş. 2 veya 3 ay içinde yeni DKMG'ler gelicek , aynı fiyata satılacaklar ama üzerlerinde 81 ve 85 takılı olacak. Dün gidip sordum DKMG fiyatı , gayet makuldü.

yrdm

elimde cort x6 var.çok temiz...
istediğim sesi alamıyorum..
manyetiklerini floyd rose unu belkide sapını değiştirsem mi diye düşünüyorum yada satayım(çok temiz gitar çizik bile yok..ilgilenenler öm atsın ;)) üstüne biraz ekleyeyim iyi bişey alayım diyorum..
siz olsaydınız ne yapardınız ??
şimdiden teşekkürler..

Elektroda ritm atmak için en ideal tel kalınlığı 0.9 mu?

Pena için 1 mm olurmu :p

Bir cevap verin ya.. Hiç mi bilen yok oofs..

@METMETALLICA
Dostum pena kalınlığı tamamen göreceli bir şey. Ben 1,37mm'lil JazzIII'lerden kullanıyorum her şey için. Ama bir başkası üçgen şeklindeki 0.50'yi de kulanabilir, bir başkası da 3mm'lik pena kullanır.

Arkadaşlar Cuma günü Les Paul tarzı J&D Brothers Kırmızı-Sarı bir elektro gitar aldım ve bu sabah omzuma taktığım kayışı koptu ve yere düştü kenarındabiraz hasar var içine göçmüş ve tahta izleri gözüküyor acaba bu gitarın tellerine ve manyetiğine hasar vermişmidir ve bunu nasıl anlarım yada o içine göçen ve boyası dökülen yeri tamir ettirebilirmiyim? bu olay olunca gerçekten ağladım o kadar hevesle aldığım gitarım gitti diye... umarım korkulacak birşey yoktur teşekkürler :cry: :cry:

ağlama yav.
amfiye tak. seste sorun yoksa bi şey olmamıştır. sorun varsa da en fazla lehim falan kopmuştur ki bu hem küçücük bi ihtimal hem kolayca halledilebilecek bir şey.
görüntü için de istersen tekrar cilalatabilirsin bir gitar ustasına.

brokndwn demiş ki:
Arkadaşlar Cuma günü Les Paul tarzı J&D Brothers Kırmızı-Sarı bir elektro gitar aldım ve bu sabah omzuma taktığım kayışı koptu ve yere düştü kenarındabiraz hasar var içine göçmüş ve tahta izleri gözüküyor acaba bu gitarın tellerine ve manyetiğine hasar vermişmidir ve bunu nasıl anlarım yada o içine göçen ve boyası dökülen yeri tamir ettirebilirmiyim? bu olay olunca gerçekten ağladım o kadar hevesle aldığım gitarım gitti diye... umarım korkulacak birşey yoktur teşekkürler :cry: :cry:

ya o benim gitarıma da olmuştu merak etme ciddi bir sorun olmaz.arkadaşın dediği gibi cilayla halledebilirsin.steve vai da sahneye çatlak gitarla çıkıyo... :)

brokndwn demiş ki:

Geçmiş olsun, gitarı düşürmek gitarın manyetiğine hasar vermeyecektir, nasıl düştü tam olarak bilmiyorum ama sapa hasar verip vermediğini kontrol ederdim.

Eğer gitarın bolt-on ise, gövdeyle sapın birleştiği yerin yani o cep gibi yerin kenarlarına bak boşluk olup olmadığına bak, eğer bolt-on değilse gitarı bir yere yatır, en son perdesinde kalın ve ince mi tellerini klavyeye bastır, kenarlardan olan uzaklıklarına bak, eğer kalın mi telinin klavyenin ucuna olan uzaklığıyla, ince mi telinin klavyenin ucuna olan uzaklığı aynıysa veya birbirine yakınsa bir sorun yok demektir :)

Sapta bir şey yoksa gövdenin altındaki vuruğun sorun çıkartacak bir şey olduğunu sanmıyorum :)

Geri