Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

iLKeR_ank demiş ki:
abi konuyu dagitmadan saclar dokuluyor gibi ondanmi kestirdin 20 yasında olsan sac uzatip sacini gucsuzlestirirmisin (izindeyiz her konuda) ona gore uzatmaya devam edecegim :)

Sanırım bana bu mesajın :) saçlar bilkentte üniversitede stresten döküldü. Amerikaya gidince toparladılar biraz. Sonra da konser olaylar bitince sıkıldım kestim ama olay kafa dışında değil içinde değil mi? Pantera vokalistinin uzun zaman kel dolaştığını bilirsin. Herşeyi yaşamak lazım gerip dönünce aklında birşey kalmaması için.

Genel olarak manyetik seçimi gitar tonunuzu çok etkilediğinden Seymour Duncan, Di Marzio sitelerine girip araştrma yapabilrsiniz. Çok az ingilizceyle bence manyetiklerin en çok hangi müzik türlerinde daha iyi ses verdiğinin vb. öğrenebilirsiniz.

Bence Rock ve Heavy sesler için Seymourların SH10, SH12, SH13, TB4 humbuckerları çok ideal.

Prelektro demiş ki:
Şarkılardaki vokalleri sen yapıyodun demi Atalay , inanılmaz bi sesin var bide gitar çalıyon ha süper!

40 yıl kölen olsam o Ghost Flame i bana verirmisin hastayım ya o ghost flamelere ! :)

Ayrıca sana tamamen katılıyorum ben squier gitarımı modifiye edicem biraz daha ve çok heyecanlıyım yeni halini görmek için inanılmaz zevkli bir iş !

İç Mimarlığı bitirdim ama müzik bitmiyor :) Bir albümlük öyle bir gitar-vokal olayına girdim. Zaten taa 1990 başlarında Metallica ve Megadeth çalıp söylerdim grupla. Keyifli oluyor çalarken söylemek.

Daha iyi gitarlar satın alırsın inşallah, sağolasın :)

Ibanezler evet ton yelpazesi geniş metaldede kullanılabilir ama ne biliyim ibanez gitarlar böyle estetik harikası falan daha çok rock,blues gitarı gibi duruyo :)

http://www.emginc.com/ burdan bakabilirsin. Emg 81 aktif manyetiktir pek uğraşma istersen direk Emg Hz lere yönelebilirsin , içinde özel preampi varmış gürültüyü kısıp temiz ses veriyormuş bende öyle biliyorum.

Seymour Duncan ları Atalay'ın kayıtlarında dinleyebilirsin onlarda güzel manyetik.

peki pille besleme olayi nedir gitar çalarken pil mi tasiyosun cebinde ?
aktif - pasif ne farki var (bu ne ya gay manyetik sanki :D )
bu arada fiyatlari ne kadardi ve benim gitarima uyar mi

ehem.... bu konuda cok basit bir örnek vereyim mesela bende bir adet Jackson ps-4 (bu arada satılıktır kendisi (made in japan)) birtene de ibanez FGM var aktif pikap özelliği ibanez ibanez FGM lerde mevcut cok basit anlatmak gerekirse ton düğmesini yukaru çektiğinde ibanezden fender stratocoaster tonları bile alabiliyosun (fender de kullandım oradan biliyorum)

Emg 81 ler 125$ yurtdışında burda azcık daha tuzlu olabilir 150$ falan. Aktif manyetik demek dediğin gibi pille çalışıyor. Pili çok uzun gidiyor ama o konuda kaygın olmasın. (Bilmem kaç bin saat demişti biri)

Pasif manyetiklere göre çok daha sağlam gür ses alırsın. Gitarına uyar muhtemelen tabi bilen birine taktırcan gitarın nerdeyse full içini değiştiriyorsun çünkü Emg nin potansları farklı ve ayrı geliyor yanında. Pasifler çok daha ucuzdur.

www.stewmac.com bu adreste Emg Hz ler 60$dan başlıyor 2-4 weeks shipingi 5$ birşey. yani 65$civarı alabilirsin bi manyetiği. Bilen birine sor takılır mı olur mu diye muhtemelen olur , takan birileride vardır eğer İstanbulluysan.(ben Eskişehirliyimde tam bilemiyorum) 120$ gibi bi fiyata yepyeni bi gitarın olabilir :)

Cort X-2 de sonuçta markalı , gidip keresteden yapılmış bi gitar değil :) Bütçen kısıylıysa iyi bir çözüm. Gümrükte sorun çıkmaz sanırım küçücük aletler . Ya da tek bi tane alırsan hiç sorun çıkmaz heralde. İşte böyle :)

kenny manyetiklerini neden değiştirmek istiyorsun? sesinin nesinden memnun değilsin? yani yanlış anlama iyi niyetle söylüyorum tamamen, ama manyetikler ve sesi nasıl etkildeği konusunda pek fikrin yok. neye ihtiyacın olduğunu bilmeden başkalarının kendi beğenilerine göre "daha iyi" dediği şeylere gözün kapalı meylediyorsun. halbuki onun iyi dediğini sen beğenmeyebilirsin? bunu da göz önünde bulundur. çoğumuz zaman zaman kendimizi donanıma fazla kaptırıp müzik yapmayı unutuyoruz. bence seste neyi etkileyeceğini bilmediğin bir manyetiği sırf heves ve başkaları beğeniyor diye gitarına almak/takmak için kaybedecğin vakti müzik yapmaya, hele ki yeni başlamış biriysen gitar öğrenmeye ayırsan, sonuçtan çok çok daha memnun olursun kanaatindeyim, umarım bir şeyler ifade ediyordur :)
saygılar

gitarin agac kismi nasil olcak

merhaba arkadaslar ben daha 1 yillik gitaristim amatörum kendi capinda birseyler yapanlardan yani.. simdi 150$a aldigim aria marka gitarimi satip kendi tarzima uygun agaclari olan bir gitar almak istiyorum benim icin onemli olan gitarin agaclaridir cunku ilerde de manyetikleri degistirecegim ben daha cok erkin koray sebnem ferah haluk levent murat kekili demirdemirkan pentagram joe satriani steve vai gibi amcamlari dinliyorum bu tarzlara uygun, alacagim gitarda bulunan agaclar ne olmalidir sizce? ibanez serisinden olursa sevinirim bir arkadastan edindigim bilgi kadariyla govdenin flamed ash olmasi cok iyi olurmuş dedi fender de bu agaci kullaniyomus pahali modellerinde sanirsam. ibanezin hangi modelinde boyle bir agac var ve bu agac iyimidir boyle bir gitar alirsam manyetiklerinide steve vainin manyetiklerinden taksam nasil olur sizce? bu arada single olan gitarlari tutmuyorum cift humbucker olursa sevinirim onereceginiz gitar.. tesekurler ve saygilar.. cevaplarınızı sabirsizlikla bekliyorum (fiyat muhim degildir)

madem fiyat mühim değil git al bir adet jem, tam vai soundu elde edersin. :) alder ya da basswood senin işin görür diye düşünüyorum ben. steve vai'ın manyetiği dediğin evolution sanırım. evolution güzeldir ve oldukça serttir de. ayrıca joe'nun da paf pro ve fred diye manyetikleri var. sonuçta hepsini deneyip karar vermek tabi. ama basswood senin isteklerini karşılar bence.

pyramind demiş ki:
kenny manyetiklerini neden değiştirmek istiyorsun? sesinin nesinden memnun değilsin? yani yanlış anlama iyi niyetle söylüyorum tamamen, ama manyetikler ve sesi nasıl etkildeği konusunda pek fikrin yok. neye ihtiyacın olduğunu bilmeden başkalarının kendi beğenilerine göre "daha iyi" dediği şeylere gözün kapalı meylediyorsun. halbuki onun iyi dediğini sen beğenmeyebilirsin? bunu da göz önünde bulundur. çoğumuz zaman zaman kendimizi donanıma fazla kaptırıp müzik yapmayı unutuyoruz. bence seste neyi etkileyeceğini bilmediğin bir manyetiği sırf heves ve başkaları beğeniyor diye gitarına almak/takmak için kaybedecğin vakti müzik yapmaya, hele ki yeni başlamış biriysen gitar öğrenmeye ayırsan, sonuçtan çok çok daha memnun olursun kanaatindeyim, umarım bir şeyler ifade ediyordur :)
saygılar
ya bu gitarla belli bir sure idare etmek zorunda oldugumdan guzel bir sey olmasini istiyorum..Ince seslerde ses cok cizirtili ve kotu geliyor bi kere bunun degismesini istiyorum..Ayrica sesler cok birbirine karisiyor bazen..Eger sesi cok daha guzel olacaksa neden olmasin ? Heves icin degil bunu kendim icin istiyorum..

ince seslerde sesin cızırtılı gelmesinin manyetik değişimi ile çözüleceğinden emin misin? seslerin birbirine karışması da(ki distortion kullanıyorsan hele sesler birbirine karışır. rahatsız edici karışmalardan kurtulmak manyetikle alakalı değil çalış tarzıyla düzeltilebilecek bir şeydir, yani kısaca seslerini birbirine karıştıran manyetik diye bir şey yoktur, efekt kullanıyorsan bundan kaynaklanan bir şey) ince seslerde bahsettiğin cızırtının da manyetiklerinle alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum. cızırtı distortion tonunda geliyorsa, daha açık ifade etmelisin, çüznki distortionun kendisi bir çeşit cızırtı :) clean tonda keliyorsa ise yine levellar ile alakalı bir şey olabilir. ama cızırtılı ses veren bir manyetik de hiç duymadım.

bir kaç yıldır gitar çalıyorum, ve evimde ana gitarımın dışında, belki senin elindekinden daha dandik bir gitar mevcuttur. ve iyi gitar çalan biri en dandik gitardan bile hatrı sayılır müzikal sesler çıkartabilecektir. inan, evinde bir portakal kasası yoksa, onunla müzik yapabilirsin. ama yukarıda bahsettiğin şeyler ise sorunun, manyetiklerde değil suç.

gitarının manyetiklerini değiştirmek kötü bir şey değil. ama senin henüz sesde özel bir beğenin oluşmamış. yani başkalarının iyi kötü tanımlarına göre seçiyorsun ki bu müzikle alakalı bir konuda biraz saçma. yani kavun alırken bile, birinin güzel dediği kavuna biri çok tatlı diyebilir.

senin yapman gereken -ne düzeyde gitar çalıyorsun bilmiyorum ama forumdan takip ettiğim kadarıyla yeni başlamışsın- önce kendine bir tarz oturtmak ve ses ve tonlar ile ilgili yeterli bilgin olduğu zaman, kendi zevkine göre gidip manyetiğini almak olacaktır. kötüye alma, ben paranı boşuna harcama diye diyorum. çünkü hem arada çok fazla şey farketmeyeceksin, hem bahsettiğin sorunların devam edecek(psikolojik olarak daha iyileştiğini sanabilirsin) bu sefer de gitarının başka bir yerini değiştirme yoluna gidebileceksin. bunun sonu yok :)

bu arada "sesin çok daha güzel olması" diye bir şey pek yoktur. bu tamamen göreceli/kişiye bağlı bir kavramdır. sen sesin güzel olmasının ölçütünü başkalarının kulaklarına bırakma, önce kendi kulaklarına öğret, sonra bu ölçümü kendin yap :)

saygılar sevgiler, kolay gelsin :)

Yeni tel takıp tel yükseklik ayarlarına bir bak. Belki de sebep bunlardan biridir. Eski tel feci cızırdar Özelikle ince Mi teli.

Ozzzz demiş ki:
ehem.... bu konuda cok basit bir örnek vereyim mesela bende bir adet Jackson ps-4 (bu arada satılıktır kendisi (made in japan)) birtene de ibanez FGM var aktif pikap özelliği ibanez ibanez FGM lerde mevcut cok basit anlatmak gerekirse ton düğmesini yukaru çektiğinde ibanezden fender stratocoaster tonları bile alabiliyosun (fender de kullandım oradan biliyorum)

Sanırım ufak bir konuda yanılıyorsun. Ton potansını yukarı çektiğinde manyetiklerin "aktif" olmuyor tam tersi humbucker'larının yarısını de-aktive ediyorsun, böylece single olarak kullanmış oluyorsun hum larını ve strat sound'una yaklaşıyorsun

Re: gitarin agac kismi nasil olcak

anatolia999 demiş ki:
merhaba arkadaslar ben daha 1 yillik gitaristim amatörum kendi capinda birseyler yapanlardan yani.. simdi 150$a aldigim aria marka gitarimi satip kendi tarzima uygun agaclari olan bir gitar almak istiyorum benim icin onemli olan gitarin agaclaridir cunku ilerde de manyetikleri degistirecegim ben daha cok erkin koray sebnem ferah haluk levent murat kekili demirdemirkan pentagram joe satriani steve vai gibi amcamlari dinliyorum bu tarzlara uygun, alacagim gitarda bulunan agaclar ne olmalidir sizce? ibanez serisinden olursa sevinirim bir arkadastan edindigim bilgi kadariyla govdenin flamed ash olmasi cok iyi olurmuş dedi fender de bu agaci kullaniyomus pahali modellerinde sanirsam. ibanezin hangi modelinde boyle bir agac var ve bu agac iyimidir boyle bir gitar alirsam manyetiklerinide steve vainin manyetiklerinden taksam nasil olur sizce? bu arada single olan gitarlari tutmuyorum cift humbucker olursa sevinirim onereceginiz gitar.. tesekurler ve saygilar.. cevaplarınızı sabirsizlikla bekliyorum (fiyat muhim degildir)

Flamed tabiri ağacın yüzeyi ile ilgilidir. Flamed ağaçların kesiti dalgalıdır, adı gibi alevli bir görüntüleri vardır. Bu tabir sonik karakterlerden çok görsel değerler taşır. Ash ise çok özel olmayan bir ağaçtır. Bulabilirsin her yerde /çoğu gitarda (Dikkat et kötü demiyorum, iyidirde kerata) Bunun dilimizdeki halide dişbudak ağacı. Sert dir, sustainlidir, genelde parlaktır, sıkıdır, ağırdır.....

ya arkadaşlar benimde bir sorum olacak.(belki yazilmıştır ama 41 sayfa yazi okumak pek işime gelmedi açıkcası, yazildiysa şu sayfaya bak deyip geçseniz bile olur)

ben gitara yeni başlayan ve tamamiyla kendi cep harçlığıyla bişiler alacak olan bir kişi olarak ne alsam die düşünüyorum.
klasik gitarla başlayacagim. zaten bütçem ve durumum bunu elveriyor.

ileride iyi bir gitar alabilecek durumum var ama bizimkilerden habersiz başlayacagım için kendi harçlıklarımla 100-150 milyon civari bisi alacam.
0 2.el farketmez. hatta 2.el olursa daha iyi olur diye düşünüyorum sonuçta daha iyi bir model bulurum

İstedigim gitarla hem ogreneyim hemde ileridede kullanabileyim istiyorum.

derdimi anlatmışımdır umarım. neler onerirsiniz bekliyorum..

Ne yap yap klasik gitarla başlama. Elektro gitar ve klasik gitar birbirinden son derece alakasız enstrumanlardır. Elektro çalmak istiyorsan direk elektro gitar al. Bu iş böyledir.

Geri