Korg Klavye Tavsiyesi

Selamlar.
Yaklaşık iki yıldır klavye çalıyorum. Bu süreç boyunca Roland juno-di ile başlayıp daha sonra synhtesizer mantığını çözme amaçlı korg x50 ile devam eden bi yolculuğum oldu. İkisini de ikinci el aldığım için ufak tefek de olsa problemler yaşayıp durdum, şans işte. :) bu yüzden ikinci el yerine sıfır bi alet almaya karar verdim. Yine Korg'la devam etmeyi düşünüyorum. Korg diyince herkesin gönlünde elbette kronos yatar ama gerek maddiyat gerek de taşıma kolaylığı açısından kronos benim için pek mümkün görünmüyor. Geriye de kross ya da krome kalıyor. Kronos'a benzer özellikleri olduğu için krome bana daha cazip geldi ama tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Krome, kross ya da herhangi bir marka/ modelle ilgili önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

Kross kromenin daha düşük versiyonu aslında ancak bildiğim kadarıyla kromenin kross gibi bir external audio recordingi yok Korg dengelemek için kromeye eklememiş muhtemelen.Şu videoyu izleyin derim

Selamlar.
Yaklaşık iki yıldır klavye çalıyorum. Bu süreç boyunca Roland juno-di ile başlayıp daha sonra synhtesizer mantığını çözme amaçlı korg x50 ile devam eden bi yolculuğum oldu. İkisini de ikinci el aldığım için ufak tefek de olsa problemler yaşayıp durdum, şans işte. :) bu yüzden ikinci el yerine sıfır bi alet almaya karar verdim. Yine Korg'la devam etmeyi düşünüyorum. Korg diyince herkesin gönlünde elbette kronos yatar ama gerek maddiyat gerek de taşıma kolaylığı açısından kronos benim için pek mümkün görünmüyor. Geriye de kross ya da krome kalıyor. Kronos'a benzer özellikleri olduğu için krome bana daha cazip geldi ama tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Krome, kross ya da herhangi bir marka/ modelle ilgili önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

Kenan sıfır aldı da ne oldu, başı beladan kurtulmadı yavrucağın. @ozangenc

Hangisinden daha iyi Jon Lord sound'u çıkıyorsa onu al diyor ve kaçıyorum :p Kolay gelsin.

Krome ve Kross gibi yeni nesil klavyelerin ; gerek malzeme kaliteleri gerekse de tuşeleri oldukça kötü. Ben sizin yerinizde olsam , aşağı yukarı aynı paralara temiz bir ikinci el Yamaha Motif XS alırdım. Hiç olmazsa çaldığım klavye bir şeye benzerdi. Ayrıca Motif'in akustik enstrüman tonları hem Krome'dan hem de Kross'dan çok daha başarılıdır. Tek sorunu ; bu iki cihazdan daha ağır olması. (Eğer taşıma zorunluluğunuz var ise. )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Krome ve Kross gibi yeni nesil klavyelerin ; gerek malzeme kaliteleri gerekse de tuşeleri oldukça kötü. Ben sizin yerinizde olsam , aşağı yukarı aynı paralara temiz bir ikinci el Yamaha Motif XS alırdım. Hiç olmazsa çaldığım klavye bir şeye benzerdi. Ayrıca Motif'in akustik enstrüman tonları hem Krome'dan hem de Kross'dan çok daha başarılıdır. Tek sorunu ; bu iki cihazdan daha ağır olması. (Eğer taşıma zorunluluğunuz var ise. )

Öncelikle teşekkür ederim. :)
Hem kronos hem de x50'den biliyorum korg'un tuşelerinin kötü olduğunu. Zaten tuşe konusunda roland'dan daha memnun kalmıştım. Yamaha'dan da daha fazla memnun kalırım muhtemelen. ama bu durumda önceliklere göre bi tercih yapmak gerekiyor çünkü ortalama bi fiyata istediğimiz tüm özellikleri içeren bi klavye bulmak biraz zor sanırım...
Yamaha'nın klavyeleri hakkında hiç bilgi sahibi değilim. Araştırıcam ama dediğim gibi şu zamana kadar iki tane 'temiz ikinci el' klavye aldım. İkisinde de problemler yaşadım o yüzden biraz çekincelerim var :)

Öncelikle teşekkür ederim. :)
Hem kronos hem de x50'den biliyorum korg'un tuşelerinin kötü olduğunu. Zaten tuşe konusunda roland'dan daha memnun kalmıştım. Yamaha'dan da daha fazla memnun kalırım muhtemelen. ama bu durumda önceliklere göre bi tercih yapmak gerekiyor çünkü ortalama bi fiyata istediğimiz tüm özellikleri içeren bi klavye bulmak biraz zor sanırım...
Yamaha'nın klavyeleri hakkında hiç bilgi sahibi değilim. Araştırıcam ama dediğim gibi şu zamana kadar iki tane 'temiz ikinci el' klavye aldım. İkisinde de problemler yaşadım o yüzden biraz çekincelerim var :)
Belirlediğiniz bütçe ile doğru düzgün sıfır klavye almak neredeyse imkansız maalesef. Ancak yaklaşık 10 yıl önce kendi markasının flag-ship cihazları olmuş alternatiflerden düzgün ikinci ellerin alınması suretiyle bu ihtiyaç karşılanabilir diye düşünüyorum. Burada önemli olan temiz cihazların seçilebilmesi. Bunun için de cihazı görmeden ve denemeden almamak lazım.

Ben sizin ne tür müzikler yaptığınızı bilmiyorum ama size şu önerleri sunabilirim :

1-) Yamaha Motif XS : 2010 senesine kadar Yamaha'nın flag-ship workstation'ı idi. Sonrasında Motif XF çıktı. Gayet güzel ve sağlam bir klavyedir. Sağlam ve malzeme kalitesi üst düzey olduğu için ağır bir cihazdır. Bugün bile hala sahnelerde kullanan bir sürü insan bulunmaktadır. XF ile arasında sound olarak çok büyük fark bulunmamaktadır. Özellikle akustik enstrüman tonları son derecede başarılıdır. Üzerindeki arpej motoru gayet tatmin edicidir. Yamaha 2016 senesinde yeni flag-ship cihazı olan Montage'ı çıkardığı için ; son dönemlerde XS'in ikinci eldeki trafiği bir hayli arttı. Çünkü insanlara XS'den XF'e geçmek çok büyük bir şey kazandırmıyordu. Ancak XS'den Montage'a geçmek ciddi bir fark yaratıyor. Bu yüzden sanırım , 2.elde XS'leri daha çok görür olduk. İkinci eldeki bu cihazların içerisinde izleyebildiğim kadarıyla gerçekten çok temiz cihazlar da mevcut. Bu trafiği takip ederek , temiz bir cihazı bence rahatlıkla bulabilmeniz lazım. XS'in 61 tuşlu modelleri 3500.-TL civarlarında , 76 tuşlu modelleri ise 3900-4000.-TL civarlarında bulunabiliyor.

2-) Korg M3 : Korg markasını kullanmaya devam edebilirsiniz diye bu alternatifi yazdım. Bu da güzel bir cihaz. Ancak bana göre piano vbg. akustik enstrüman tonları XS kadar başarılı değil. ( Bu arada benden bir tavsiye ; eğer akustik piano tonlarını çok sık kullanıyor iseniz , Korg'un Kronos dışındaki hiç bir workstation'ına bulaşmayın derim.) Sentetik diyebileceğimiz seslerde ise tatminkar diyebilirim. Üzerinde
" Radias Board " olan modelleri de mevcut. Bu da synth anlamında farklı bir imkan sağlıyor. (Bu imkan XS'de yok.) Ancak bu cihazın temizini bulmak biraz sıkıntılı. Zira bu klavye ; ülkemizde " düğüncü " diye tabir ettiğimiz klavyeci tayfanın rağbet ettiği bir alet olduğu için , bu cihazın yorgun olmayan ikinci ellerini bulmak biraz şans işi. Bu klavye 3600-4200.-TL bandında bulunabiliyor.

3-) Kurzweil PC361 : Bu klavye esasında güzel bir cihaz ama ülkemizde maalesef fazla bilinmediği için "underrated" bir konuma sahip. Piano , elektro piano, rhodes, organ, strings gibi tonları gayet güzel. Ayrıca synth olarak da bir takım imkanları mevcut. Ancak biraz uğraşılması gereken bir cihaz. Eğer uğraşılırsa bayağı netice alınabilen bir alet. İkinci eli çok bulunan bir cihaz değil. Bulunduğu takdirde piyasası 3000.-TL civarında. ( Not : Bu arada Pink Floyd'un bir dönem yaptığı işlerde Kurzweil sound'unun kullanıldığını hatırlatmak isterim. :) )

Bu önerdiklerim dışında Nord Stage'in eski versiyonlarını da incelemenizi tavsiye ederim.

Size Allah kolaylık versin. Bu tür seçimler ; hakkıyla ve limitli bütçelerle yapıldığında zor işler vesselam. :)

Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama yeni çıkan Korg Kross 2 şahsen aklımı çeliyor, Roland Juno DS/XPS 30 gibi modellerin karşısına çıkarılmış olduğu bariz bir model. Klavye arayışınız devam ediyorsa tavsiye edilebilecek bir cihaz olduğunu düşünüyorum, tabi ki ikinci el alternatiflerini(Fa-06, XS6, Fantom X6 vb.) değerlendirme dışına alırsak.

Geri