Ip Uçlarını Göster Ey Türk Rockçı

Herkse merhaba gitar çalarken sahne alırken falan kullandığımız ipuçlarını paylaşabiliceğimiz bi başlık açmak istedim ben örneklere başlıyım
->ellerim çok terlediği için penalarımı yarabandıyla bantlayıp fazlalığını keserim
-> terleyen sol el için bebek pudrası kullanırım tellerim daha uzun ömürlü olur
->tellerin kesilen fazlalıkları kılıfı yırtmasın diye koli bandıyla kılıfın iç yüzünü iki kat bantlıyorum kılıf zarar görmüyor
Sizdende ipuçları bekliyorum

Telleri her çaldıktan sonra yada her gece temizlemek:) Tabii telleri temizleyipde gitarı temizlememek olmaz.
Bir parçaya çalışırken clean kanalda çalışmak. Bu sayede tuşe daha belli oluyor. Eğer clean yapmam derseniz ve dijital kullanıyorsanız ( Benim gibi :) ) gain 5 veya 6, middler yüksek... İlk yaptığımda tuşemin çok kötü olduğunu fark etmiştim.
Kayıt için ise kalitesi düşük olsa bile kolay masrafsız bir tekniğim var. Öncelikle bir kayıt programı lazım. Ben bedava olduğu ve iş gördüğü için Audacity kullanıyorum:) Sonra iki ucu erkek bir jack lazım ince olanlarından. Sanırım 3.5 mm. Bundan sonra amfinin kulaklık çıkışına jackın tekini sokuyoruz. Diğerini ise bilgisayarın hat girişine ( mavi olan ) sokuyoruz. Böylelikle kalite çok yüksek olmasa bile kolaylıkla kayıt alınıyor.
Ardından gene çift erkek kablo ile işimiz var. Yüksek, baslı bir ses mi lazım? Bilgisayarın kasasının önünde bulunan hoparlör çıkışına jackı sokuyoruz. Diğer kalanı amfinin line in girişine sokuyoruz. Bu sayde bilgisayar hoparlörü oluyor. Backing track için de kullanılabilir. Birde bilgisayar koca amfiyi kulaklık olarak görüyor. Bu sebeple öndeki girişe sokmanız gerekebilir.
Onun dışında bazıları gitarın manyetiğine hoparlör tutar.

bu biraz klişe ama bilmeyenler olabilir.

grolsch bira içtiyseniz şişesindeki kırmızı lastiği söküp, askı kilidi olarak kullanabilirsiniz. askının pinden kurtulmasını önlüyor. fakat gene de güvenip les paul gibi pahalı ve ağır gitarlara kullanmamanızı öneririm. ben kendi gitarımda kullanıyorum sorun yaşamadım.
asdasdasd.jpg
asda.jpg

Bir şey daha. Ton ve volume potanslarını mutlaka kullanın:) her işe yarıyorlar aslında. Bazıları LP gitarlarda sapın ton ve ses potanslarını kısıp clean overdrive geçişlerinde kullanıyormuş. Ben yapamadım. Dijital amfiler olmaz deniyordu ondan olabilir.
Cidden yapan var mı bunu?
Birde çalışma olarak gam çalmak. 1, 2, 3, 4 yapmaktan iyidir:)

Bir şey daha. Ton ve volume potanslarını mutlaka kullanın:) her işe yarıyorlar aslında. Bazıları LP gitarlarda sapın ton ve ses potanslarını kısıp clean overdrive geçişlerinde kullanıyormuş. Ben yapamadım. Dijital amfiler olmaz deniyordu ondan olabilir.
Les paul'da her iki pickup icin ayri ayri ton ve ses knob olmasinin en buyuk sebebi bu aslinda.Tam olarak yapamadiginiz kisim hangisi?

En önemli tavsiyem.

- Müzik yapmak için iyi gitarist,davulcu veya bassçı olmak zorunda değilsiniz. A kişisinden B kişisinden daha iyi çalmak zorunda da değilsiniz. Üretime başlamak için bir nokta bir seviye şart değil. Sololarınızda yapamadığınız teknikler olmak zorunda da değil. O kadar uzun zaman müzik dinliyorum sadece metal de değil ama ben rock,metal,punk müziği dinlerken aradığım şey öncelikle iyi müzisyenlik değil.

Dijital amfi ler veyahut prosesor lerde bile oluyor ancak amfi ve prosesorun vasat olmaması şartıyla

Oturup saatlerce teknik çalışmayın, zamaninizin bir kismini muzikal anlamda gelismeye harcayin.

Kalin pena kullanin.

Telleri en gec 2 ay icinde degistirin, fretler pahali.

Ekipmaninizi suclamayin, once kendinizde arayin. Ton gercekten kisiye bagli.

Her tarz muzigi dinleyin, degisiklik uretkenligi artirabilir.

Ben yapamiyorum diye pes etmeyin, kimse yapamiyordu.

Ben aynen bu sekilde yapıyorum. Hafif overdrive'li clean'e yakın arpejler için sap manyetigini o sekilde ayarlıyorum. Ritm distortion dan ya da lead den geçiş çok daha kolay oluyor

Çalmadan önce 1duble fiski için, hatta fondip yapın. Gevşemek önceliktir:D:D

Her çalmadan önce içsem her halde 2 seneye karaciğer iflas ederdi:D

Dijital amfi ler veyahut prosesor lerde bile oluyor ancak amfi ve prosesorun vasat olmaması şartıyla

Vasat değilde acaba driveı fazla mı açıyorum?
Ben aynen bu sekilde yapıyorum. Hafif overdrive'li clean'e yakın arpejler için sap manyetigini o sekilde ayarlıyorum. Ritm distortion dan ya da lead den geçiş çok daha kolay oluyor

Crunch tonda yaptımda OD ile olmuyor:)

Neyse konuyu dağıtmayalım. Yapabilirsem söylerim:D

Geri