La Minör Pentotanik Kromatik Dizi

'Müzik Teorisi' forumunda Alpleriyo23 tarafından 21 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba konuyu açsam mı açmasam mı diye düşündüm bu konu var mı yok mu diye aradım ama tam bir şey bulamadım ders aldığım hoca klavyeyi baştan sona kağıda dökmemi la minör pentotanik kromatik diziyi gezmemi istedi hatırladığım kadarı ile üst mi teli 0-3 altında la teli 0-3 re 0-1-2 bu şekilde gidiyordu umarım anlatabilmişimdir. Buradaki olay la ile başlayıp la ile bitirmekte ama kromatik yerlerini anlayamadım ne yapmam gerekiyor
   
 2. Ohoo, ben sevmedim bu hocayı. Önce bir temelini sağlamlaştırmalı ki, böyle basit konularda takılmayasın. Biraz ezbere bir eğitim söz konusu gibi geldi.

  Penta, 5'ten gelir. Diyatonik bir dizi 7 farklı ses içerir (birbirinden farklı 7 ses, artı bir tane de kök sesin oktavı, yani toplamda 8 ses). Bu diziden 2. ve 6. sesleri (2. ve 6. derece) atarsak eğer geriye kalan sıralama bize pentatonik diziyi verecek.

  La minör, değiştirici işaret almadığı için, tüm sesler natürel olduğu için onu örnek alırsak;

  La-si-do-re-mi-fa-sol-(üst la) dizisinden 2 ve 6. dereceleri atalım;

  La-do-re-mi-sol-(üst la) kaldı 5 farklı, toplamda 6 ses. Neden şimdi isminin penta'dan geldiği açıktır umarım.

  Gitara uyarladığımızda ise, üst mi'den başlıyorsak eğer mi minör pentatonik diziyi çalıyoruz varsayarsak;

  Mi-fa #-sol-la-si-do-re- (üst mi) dizisinden, fa# ve do'yu atacağız. 2. ve 6. dereceler bu sesler. (mi minör dizide, fa notası yarım ses inceltilerek basılır, fa diyez olur)

  Dolayısıyla üst mi telinde, 0-3 şeklinde başlayacak (mi-sol) ama alt telde la-si (0-2) basacağız. Yani ya hoca yanlış öğretmiş, ya sizin aklınızda yanlış kalmış bu kısım da. Sebebi ise basit, mantığını bilmeden/öğretmeden ezbere bir anlatım olmuş belli ki.

  Nereden tutulsa elde kalacağı için daha fazla kafa karıştırmaya gerek yok, siz en güzeli önce pentatonik diziyi güzelce oturtun. Sonra kromatik geçişlerle renklendirirsiniz. Şimdi ne ne anlatılsa kafanız daha çok karışacak.
   
  Son düzenleme: 21 Mayıs 2017
 3. Gerçekten çok kafam karışık la minör pentotanik tamamen bitmedi zaten klavyede. ufak bi kısmını biliyorum 5-9 5-8 5-8 5-9 5-9 diye gideni biliyorum anladınız siz demek istediğimi. Elim dolu gitmem gerekiyor ne yapsam ne etsem bilemedim buraya yazmak istedim ilginiz için teşekkür ederim
   
 4. Öncelikle pentatonic/pentatonik şeklinde doğru yazımını öğrenmekle başlayın derim :) Böyle ezbere bir eğitim verilecekse bile, 'tüm klavyeyi böyle ezberle, gel sonra' demek olmaz. Duvara toslamak kaçınılmaz olur. Ben ciddiyim, bu daha işin çok başı, daha komplike konularda her şey birbirine girer gibi geliyor bana. Neyse daha fazla karışmayayım, rica ederim kolay gelsin :)
   
 5. Öğretmen olduğunuz buradan şakıyor :) teşekkürler
   
 6. Bu işe emek veren birisi olarak, hocalığı bu kadar kolayına kaçarak yapan insanların etrafta olması beni gerçekten üzüyor.
  Düzelterek başlayalım:
  1)Pentotanik DEĞİL, pentatonik.
  2)Minör pentatonik kromatik diye standart bir dizi yoktur. Kromatik dizi apayrı bir dizidir. Ancak minör pentatonik dizisine pek çok şekilde kromatik notalar eklenebilir. Bu şekilde biri sürü dizi oluşturulabilir, kafanızı karıştırmamak için konuya burada girmeyeceğim.
  3)Siz muhtemelen minör pentatonik dizisine bir kromatik ses eklenerek oluşturulan "blues dizisi"nden bahsediyorsunuz. "Muhtemelen" diyorum, çünkü zaten daha siz ne bildiğinizi ve bilmediğinizi bilmiyorsunuz. D teli ilk perdenin de (Eb notası) işin içine girmesi durumunda söz konusu dizi muhtemelen la blues dizisidir.
  4)İyi bir hoca ile böyle sorunlar OLMAZ. Doğru düzgün bir dersten sonra kafanızda böyle soru işaretlerinin kalmaması gerekir.
   
  Buddy Guy bunu beğendi.
 7. Hoca gerçekten iyi yani neyin iyi olduğunu da bilmiyorum ama güzel çalıyor bilgili vesaire. iyi düşünmek istiyorum
  hızlı ilerliyoruz sorunumuz bu sanırım bu 9. dersim falan olmalı yada bu aralıkta. Evet blues çalışıyoruz ve kromatik ekledik pentatonic gam a tam olarak olay bu şimdi oturdu kafamda.
   
 8. İyi güzel de olayı kafanıza hocanız oturtmadı ki:)
  İyi çalmak, bilgili olmak ve iyi hoca olmak bambaşka şeylerdir. Pek çok insan bu hatayı yapar. İyi hocalık, insanların neyi nasıl öğrenebileceğini çözmeyi gerektirir.
   
  wolkN, geniusxburhan ve Single_FACTOR bunu beğendi.
 9. Rica ederim, eh onca zamandır öğretiyoruz bu işi, var bizim de biraz tecrübemiz :) Ben de bu tecrübeye dayanarak söylüyorum zaten, şu yazdıklarınızdan hareketle, kafanız daha çok karışmadan başka bir hoca bakınmanızda fayda var.
   
 10. Belli bir akademik sistem takip etmeden bir hocanın başarılı olabilmesi/öğretebilmesi mümkün değildir. Sadece yeteneğine güvenerek yola çıkan insanlar iyi de öğretebileceğini düşünür, başarısızlığı da öğrencilerine yıkarlar. "öğretmiştim, göstermiştim," türünden cümleler duymaya başlayacaksınız, belki de duyuyorsunuzdur.
   
  barrios, KoNt87 ve robinguthrie bunu beğendi.
 11. Single_FACTOR bunu beğendi.
 12. forbidden_city bunu beğendi.
 13. Basitçe kurallaştırırsak
  Pentatonik gamlar
  Minör ise
  1 - 3 - 4 - 5 -7 notalarını alıyoruz ve minör gam kuralı 1 tam 1 yarım 2 tam 1 yarım 2 tam

  Örneğin Sol minör pentatonik gam şöyle oluşuyor.
  normal gam ve minör kurala göre Sol - La - Si (bemol) - Do - Re - Mi (bemol) - Fa - Sol
  1 - 3 - 4 - 5 -7 'ye göre de Sol - Si (bemol) - Do - Re - Fa

  Majör içinse 1 - 2 - 3 - 5 - 6 ve majör gam kuralı 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım
  Re majör pentatonik için

  Re - Mi - Fa (diyez) - Sol - La - Si - Do (diyez) - Re
  1 - 2 - 3 - 5 - 6 'yı alıyorum
  Re - Mi - Fa (diyez) - La - Si.

  Şu siteden bakabilirsiniz. Oldukça kapsamlı.
  D Blues Scale
   
 14. Bu arada hocanın demek istediği bence "önce la minör pentatonik çal daha sonra Bb pentatonik sonra B pentatonik sonra C pentatonik şeklinde kromatik olarak ilerle "
  Bence hocanızla iletişiminizi geliştirmeli kafanıza yatmayan yerleri o an sormalı, etüdün tam içeriğini öğrenmelisiniz.
   
 15. Soruyu yanlis anlamissiniz sanirim. Blues icin eklenecek 1 nota var ama kromatik dedigi icin kullanilmayan 7 notanin herhangi birini, etkisi farkli olsa bile, herhangi bir yerde ekleyebilirim.
   
 16. Gerçi tam olarak anlaşamadığınız kesin benim dediğimi dememiş olsa bile iletişimde olmak önemli eğitmenle bence o şekilde size faydalı olup olmadığını daha net anlarsınız. Kafanıza takılanı watsappdan yazın sorun direk.
   
 17. Önce la minör ve tüm modlarını öğren ardından diğer notalarda yapmaya başla sanırım bu çıkıyor en sonuca, la minör arıza almayan bir dizi olduğu için hocan ilk onu göstermiş mantıklı olan da o zaten ama ezbere gitmeni tavsiye etmem mantığını öğren sonra onu öbür modlara ve notalara uygula
   
 18. Kromatik kısmını anladım,şuan da şunu istedi hocam, G, G DİYEZ, LA LA DİYEZ, Mİ ve yanlış hatırlamıyorsam fa ve fa diez olmalı toplamda 4 diyez 4 nota olmalı bunları klavyede bul back üzerine çal dedi yanıtım bir soru oluşturdu şimdi. Diyezler nota mıdır yoksa diyez midir :D
   
 19. Fa yoktu re vardı şimdi geldi aklıma
   
 20. Bence böyle bi çalışma şekli kullanmamalısın, hiçbir şey anlamadım dediğinden
   

Bu Sayfayı Paylaş