Ankara'daki Konsinye Ürün(sadece 2. El) Üzerine Olan Açığı Kapatmak

İyi günler arkadaşlar, uzun zamandır foruma yazmıyorum(yazamıyorum), herkes gibi hayat koşuşturmacası içerisindeyiz, bu yüzden bayağıdır sadece okuyucu olarak foruma giriyorum.Müzik ile uğraştığımız arkadaşlar ile geçtiğimiz günlerde sohbet ederken planet faciasından sonra Ankara'da böyle bir açık olduğunu farkettik, kendime ait sanat atölyemde ise biraz boş bir kısım var, bu boş kısımı plak ve sadece 2. el müzik enstrümanları için kullansak, Ankara'daki konsinye ürün boşluğunu doldursak nasıl olur? Düşünceleriniz nelerdir?Böyle bir olaya gerek var mıdır? Yoksa saçmalamış mı bulunuyoruz?Amaç hem geçmişte kalmış bir olayı canlandırmak , hem de nezih bir ortam oluşturmak, hem de 2. elde kalifiye malzeme bulmak olacak , hatta insanların güvenini vs kazanırsak bunu ileride sadece burada kalifiye ve nadir bulunan malzemelere yoğunlaştırmak olacak.

Aslında olabilir neden olmasın. Söylediğin gibi doğru düzgün bu tür bir satış mağazası yok. Hatay sokağın orada Sedat abi var bildiğim kadarıyla başka da bu işi yapan yok. Artı kısımları güzel bir ortam oluşabilir ikinci el enstrüman piyasasında birazcık hareketlilik olabilir (deneyerek alma şansı olur). Eksi kısımları ise piyasanın çok durgun olması, doğru düzgün enstrüman satışı yok şu aralar en azından benim gözlemlerim bu yönde. Geçmişte yaşanan olayın sizi etkileyeceğini düşünmüyorum. İnsanların birbirine güvenmeye ihtiyacı var artık. Eğer böyle bir girişimde bulunursanız destekleneceğinizi düşünüyorum. Bol şans

İnternet dururken ikinci el konsinye olayının tutacağını ben zannetmiyorum. Sahibinden üzerinden direk mağaza komisyonu olmadan daha ucuza almak varken kim neden mağazadan alsın diye düşünmüyor değilim. Bahsettiğiniz nadir ve kalifiye ekipmanın da alıcı kitlesi çok sınırlı ve belli, hepsi de birbirini tanıyor, aralarında alışveriş yapıyorlar. Ama anladığım kadarıyla bu işin size ekstra bir masrafı olmayacak, o yüzden denemekten zarar gelmez, müzik ile ilgili her girişimi desteklemeye çalışırız :)
Aslında durum tam olarak öyle değil ancak kısmen katılıyorum size.

internetten satış yapmayan ilan açacak vakti olmayan yada bu tarz şeylerle uğraşmak istemeyen çok müzisyen var.

Örneğin ilginç bir parça var elinde ve mutlaka denenerek alınması gereken bişey işleri yüzünden her Defasında buluşma noktasına getirmesi gerekli yada alacak kişi eve gelecek vs vs zamanı yok.
Başka açıdan ise bir ürünü almak için; mesela ben birisiyle buluştuğum zaman ürünü beğenmediğimde çok mahçup oluyorum adam bana vakit ayırdı yada koca gitarı amfiyi yüklenip gelmiş ben almayacağım diyorum ama konsiye bir ürünü denerken beğenmediğimi rahatlıkla söyleyebiliyorum.yani konsiyede aklında olmayan bir ürünü bile rahatlıkla deneyip aaa aslında iyiymiş diyebilirsin. Ancak ilanlarda iyice araştırıp kendini almaya mecbur kılıp buluşuyorsun.

Ben isterdim acikcasi boyle bir yer. Istanbulda Zuhal outlet var ama sanirim onlar alip satiyorlar ya da ellerinde kalan mallari teshir ediyorlar. Bu da arada illaki bir komisyon doguruyor. Size masrafi olmayacagi icin tam tabiri bilmemekle beraber depo masrafi tadinda ufak birsey alacaksiniz. Gelen insanlar da slklLmadan cekinmeden deneyebilecek. Studyom da deneyebilirsiniz hesabi. Ee herkesin studyosu yok. Bence devam muhabbet ortami da olur. Satmaya gelen iki tingirdatir bakmaya gelenle tanisir cay corba vs ;)

Denemek almak isteyenler için iyi bir şeçenek bence de ama eğer bu işi hakkıyla yapacaksa yani aynı gitarı 1.5 yıl içinde 3-4 kere satıp komisyonunu alıp daha ilk sahibine satılmadı demeyecekse(forumda konusu açıldı sonra konuyu açan sildi niye sildi ne oldu bilmiyoruz hala), adam gibi vergisini, kirasını, elektriğini, suyunu verecekse batmakla batmamak arası gezinir şu piyasada. Bu gibi yerlerden gidip de deneyecek müzisyen sayısı ile açılacak dükkanın giderleri arasında, bu işi üstlenecek için cazip bir durum olmadığını düşünüyorum hele ki 2. el piyasası bu halde iken. Yine de denemek isteyenler denesin. Ben bu ortamda bu işe bulaşmazdım açıkcası.

Enstrüman meselesi çok hassas bir konu. Sıfır ürün satıyor olsanız; firma anlaşmalı teşhire ürün koyduğunuzda o ürünün başına gelebileceklerden siz sorumlu olmazsınız. ama burda tam tersi bir durum var. iki taraf açısından da güven bir yana, oluşabilecek iftilaflar hem can sıkar, hem de maddi sıkıntı yaratabilir. En basiti; ürünü alan, -"bir yeri ben aldığımda kırıktı" dese, ürün sahibi, -"sağlam teslim ettim" der. çık işin içinden.

Son düzenleme:
Enstrüman meselesi çok hassas bir konu. Sıfır ürün satıyor olsanız; firma anlaşmalı teşhire ürün koyduğunuzda o ürünün başına gelebileceklerden siz sorumlu olmazsınız. ama burda tam tersi bir durum var. iki taraf açısından da güven bir yana, oluşabilecek iftilaflar hem can sıkar, hem de maddi sıkıntı yaratabilir. En basiti; ürünü alan, -"bir yeri ben aldığımda kırıktı" dese, ürün sahibi, -"sağlam teslim ettim" der. çık işin içinden.
Bunun için yapılacak şey basit. Ev kiralamalarında kullanılan kontrat gibi mevcut durum tespiti karşılıklı olarak belirlenip imza altına alınmalı böylece kimse art niyet gösterip kırıcı olmaz alıcı için de satıcı içinde. Güvenmek önemli bir şey evet ama yapılan her işin yazıya dökülmesi imzaya alınmadı daha da güvenilir olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Denemek almak isteyenler için iyi bir şeçenek bence de ama eğer bu işi hakkıyla yapacaksa yani aynı gitarı 1.5 yıl içinde 3-4 kere satıp komisyonunu alıp daha ilk sahibine satılmadı demeyecekse(forumda konusu açıldı sonra konuyu açan sildi niye sildi ne oldu bilmiyoruz hala), adam gibi vergisini, kirasını, elektriğini, suyunu verecekse batmakla batmamak arası gezinir şu piyasada. Bu gibi yerlerden gidip de deneyecek müzisyen sayısı ile açılacak dükkanın giderleri arasında, bu işi üstlenecek için cazip bir durum olmadığını düşünüyorum hele ki 2. el piyasası bu halde iken. Yine de denemek isteyenler denesin. Ben bu ortamda bu işe bulaşmazdım açıkcası.
Şu anda halihazırda vergi ödüyorum :)Sadece muhasebe ile görüşüp yasal olarak ufak bir ekleme yapılacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ürün şahıstan teslim alınırken yasal açıdan bir evrak hazırlanıp kaşe vurulur,bu evrakta ürünün durumu fotoğraflar eklenerek konulur, 2 tane örnek hazırlanıp biri konsinye dükkanında diğeri de ürün sahibinde durur, ödeme yapılırken ürün sahibine kaşeli evrak geri teslim teslim alınır.Kimsenin de canı yanmaz bu şekilde sanırım.

Arkadaşlar şunu belirteyim, şu anda zaten sanat atölyesi adı altında serbest meslek makbuzu keserek legal olarak çalışıyorum , yer yurt belli :) Kızılırmak Caddesi'nde, Jolly Joker'in bir kaç bina ilerisindeyim , hatta bulunduğum yerin arka cephesinde Stüdyo Bizim isminde bir yer vs de var.Aslında şartlar vs fena değil, hatta durum düzelirse kredi kartına taksit vs gibi durumları da işin içine dahil ederiz.

Geri