Bu Gitarla Profesyonel Çalınır Mı ? Kayıt Yapılır Mı ?

Benim başlangıç seviyesi Jay Turser jt300 model bir gitarım var. Herkes gibi ben de gitarlarımla duygusal bağ kuruyorum. Bu gitarımı ileride kayıt içinde kullanabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler :)

Benim başlangıç seviyesi Jay Turser jt300 model bir gitarım var. Herkes gibi ben de gitarlarımla duygusal bağ kuruyorum. Bu gitarımı ileride kayıt içinde kullanabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler :)
Tabii ki de kayit yapabilirsin. Ne seviyede gitaristsin bilmiyorum ama profesyonellik noktasinda zaten baslangic ekipmanlarindan uzaklasip profesyonel ekipman arayisina girersin.

Enstrümanın profesyoneli olmaz, müzisyenin profesyoneli olur:)
Kayıtta kullanılacak gitarın entonasyon problemi olmaması, çalım sıkıntısı yaratacak fiziksel bir sorunu olmaması ve en önemlisi de, dip ses-gürültü yapmaması gerekir.

Barrios'a katılmakla birlikte bu durum nasıl bir parçanın kaydedileceğiyle de alakalı.

Nirvana, müzik tarihine damga vuran Nevermind albümündeki 'Something In The Way' parçasını kaydederken, Kurt Cobain 5 telli akordu garip bir gitar kullanmış. Bas gitarı ve çelloyu bu gitara göre akortlamakta biraz zorlanmışlar. Yine de kayıt, mühendisin vizyonuyla bambaşka bir seviyeye gelmiş. Dolayısıyla bence önce müzisyen ve kaydı alan kimse önemlidir.

Barrios'a katılmakla birlikte bu durum nasıl bir parçanın kaydedileceğiyle de alakalı.

Nirvana, müzik tarihine damga vuran Nevermind albümündeki 'Something In The Way' parçasını kaydederken, Kurt Cobain 5 telli akordu garip bir gitar kullanmış. Bas gitarı ve çelloyu bu gitara göre akortlamakta biraz zorlanmışlar. Yine de kayıt, mühendisin vizyonuyla bambaşka bir seviyeye gelmiş. Dolayısıyla bence önce müzisyen ve kaydı alan kimse önemlidir.

Ve hatta Polly'de kullanılan gitar hakkında da şöyle demişti Kurt:

"That’s a 20-dollar junk shop Stella — I didn’t bother changing the strings. [laughs] It barely stays in tune. In fact I have to use duct tape to hold the tuning keys in place."

Şu da Fender Mustang hakkında söyledikleri:

What is it about them that works for you?

"They’re cheap and totally inefficient, and they sound like crap and are very small. They also don’t stay in tune, and when you want to raise the string action on the fretboard, you have to loosen all the strings and completely remove the bridge. You have to turn these little screws with your fingers and hope that you’ve estimated it right. If you screw up, you have to repeat the process over and over until you get it right. Whoever invented that guitar was a dork."

:)

Geri