Stüdyoda Gitarımı Duyamıyorum

Merhaba, Mersin'de oturuyorum ve zaten az sayıda olan stüdyoların hepsi küçücük. Genelde ağır müzik yapıyoruz ve gain yüksek oluyor volume potansını artırınca ton kaybı oluyor ve kirli ses alıyorum, kafa ütülüyor

Bunu nasıl engelleyebilirim gitarı duymadan çalmak istemiyorum herhangi bir pedal amfi ayarı vs ile

Davul herşeyi örtüyor olabilir çokca başıma gelmişti. Davulcu sert tuşe ile çalıyorsa bundan kaynaklı olabilir. Birde gruptaki herkes kendisini duymak için enstrumanın sesini abanıp sert tuşe ile çalıyorsa uğultudan baska hiçbirseyde çıkmıyor maalesef.

Trampetin ustune battaniye ortun. Davulcuyu tehdit edin. :p. Saka bir yana klslk sesle baslayln. Ama davulcuyu ciddi uyarin. Amfiler birbirinize degil calan kisiye baksin.

Merhaba, Mersin'de oturuyorum ve zaten az sayıda olan stüdyoların hepsi küçücük. Genelde ağır müzik yapıyoruz ve gain yüksek oluyor volume potansını artırınca ton kaybı oluyor ve kirli ses alıyorum, kafa ütülüyor

Bunu nasıl engelleyebilirim gitarı duymadan çalmak istemiyorum herhangi bir pedal amfi ayarı vs ile
Merhaba. Rock müzik için kullanılan enstrümanlarda mid frekansların üst üste gelme olasılığı daha yüksektir. Özellikle low-mid frekansların yoğunluğu çok fazla olabiliyor. Doğal olarak sönümlenip duyumu bozuyor olabilir. Şunu açın-bunu kısın demek sağlıklı bir öneri olmaz çünkü bunu duymadan tayin etmek oldukça mantıksız. Bu tayini siz yapınız; yapmaya çalışınız; deneyip tecrübe ediniz. (İos için 'frequensee' app ini şiddetle tavsiye ederim. Basit bir frekans spektrum izleyicisi. Çok hayatımı kurtarmıştır.)

Stüdyolarda güzel balans ile çalmak malesef bölgemizde pek karşılaşılabilen bir durum değil. Stüdyonun mimari yapısı da çok önem arz ediyor elbette. Ancak şöyle bir durum var: stüdyo çok iyi bile olsa o sırada doğru konumda değilseniz her şekilde sağlıksız duyum ile çalarsınız. Amfi hemen yanınıza olmamalı, bir kaç mt ötede ve/veya doğrudan size bakıyor olmalı. Eğer o sırada içinde bulunduğunuz stüdyo bunu yapacak alanı sağlamıyorsa; amfiyi(lambalı ise önermem) duvara yaslayarak açı kazandırıp size dönük olmasını sağlayabilirsiniz. Bu bütün ses kaynakları için geçerlidir. *Bir el fenerinin ışığı size gelsin istiyorsanız nerede durmanız gerekir? Ses te kısmi olarak ışık gibi davranır. Sevgiler...

Geri