Daw - Vst - Ses Kartı

Arkadaşlar şimdiye kadar hep amfiyle gitar çalmış birisiyim. Dijital dünyada seçeneklerin sınırsız olması benim bu konuya ilgimi arttırdı fakat merak ettiğim şeyler var.

Birincisi yeni bir 27 imac kullanıyorum. Bir kaç yerde apple bilgisayarların ses çipinin gecikme yaratmadığı, başlangıç kayıtlarında gayet yeterli olduğu söyleniyor. Bu ne derece doğru? Amatör olduğum için eğer böyle bir şey varsa şimdilik masrafa girmeyeceğim anlamına geliyor. (doğruysa)

İkincisi mac kullandığım için logic pro mu satın almalıyım? Elbette böyle bir zorunluluktan bahsetmiyorum fakat daha uyumlu bir iş yapmış olurum düşüncesi var.

Son olarak hangi vst'yi kullanmamı önerirsiniz?

Apple stabilligi nedeniyle genelde tercih edilen bir workstation muzikciler icin. Ayni zamanda adamlar her cipe uyumlu yapmakla ugrasmak yerine belirli modellerle ugrastiklari icin genellikle kasma olmadan cokme olmadan kayitlar mumkun oluyor, elinizde varsa sikinti yok ancak evdeki kayitlarda cok da fazla bilgisayar onemli degil bana gore.

Ses karti almaniz sizin faydaniza olucaktir, usb ile baglanan jack'lar mevcut ancak ses kaliteleri vasat oluyor genellikle. Yiginla ses karti mevcut ben roland kullaniyorum. Onun hakkinda gerekli bilgiyi forumda bulmaniz mumkun.

Logic Pro almaniza gerek yok, ses programi lazim, genellikle ses karti aldiginizda dusuk bir surumu size gelecektir ki bence onlar yeterli olur. Ancak reaper denen ses kayit programini da deneyebilirsiniz, ucretsizdir. Ancak bagis yapin adamlar saglam program yapmislar.

Vst olarak da eger gitar icin ise sadece bias fx pro oneriyorum, 1 yili askindir kullaniyorum beni hic yari yolda birakmadi. Malum sitelerde crack'li olarak mevcut, ancak elimden geldigince yakin bir zamanda parasini verecegim ben de programin, sadece ogrenci butcesi $200 veremiyor bir program icin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında uzun zamandır bu iş bir ur22 bakıyorum fakat ben de fotoğraf öğrencisi olduğumdan bir türlü sıra gelmiyor :(

Siz de mac mi kullanıyorsunuz? Teşekkür ederim; bilgiler için.

Aslında uzun zamandır bu iş bir ur22 bakıyorum fakat ben de fotoğraf öğrencisi olduğumdan bir türlü sıra gelmiyor :(

Siz de mac mi kullanıyorsunuz? Teşekkür ederim; bilgiler için.

ben mac'lerin isletim sistemini cok sevmiyorum, 6 ay kadar kullandim sonra elden cikardim, su an windows. ur22 sevenler var ben ikisi arasinda kalip driver destegi icin roland almistim ancak mac'te o sıkıntı olmaz.

Selamlar,

Mac konusundaki rivayetler çoğunlukla enteresan bazen de komik oluyor, aldırmayın pek. Ben 21.5" retina 4k imac kullanıyorum. 16 gb ram, intel quad core i7 3.3 ghz ve 1tb fusion drive gibi göünürde gayet hızlı ve yeterli bir işletim sistemine sahip olmasına rağmen ses/görüntü işlerken zaman zaman donma, takılma gibi sorunlar yaşıyorum. Şimdiye kadar büyük bir kayıp, dönüşü olmayan bir çökme vs. yaşamadım ama yine de olmayacak diye bir garanti yok.

Gelelim maddelere:

Ses kartı;

Doğru dürüst kaliteli bir sinyal işlemek istiyorsanız ses kartı bir zorunluluk. Ama'sı belki'si yok emin olun. Roland, Focusrite, Presonus gibi markaların giriş/orta seviye modellerini düşünebilirsiniz. Şahsen focusrite scarlett 2i4 kullanıyorum. Latency konusunda zerre sıkıntım yok diyebilirim. Beraberinde gelen preamp yazılımı da fena değil. Sadece gitar/bas gitar sinyali işlemek adına kullanıyorum ve muhtemelen yıllarca götürür. Mikrofonlama konusunda da sıkıntısız, gayet başarılı.

Daw;

Adobe audition ile logic pro x arasında kaldığımda açık ara logic tercihimdi. Kullanımı basit, stabil ve zevkli. Software instruments içeriği de epey geniş, iş görüyor. Eşim malum fotoğraf için photoshop ile birlikte birkaç adobe programı daha kullanıyor. Audition da bunlarla geldi fakat güncellemek için adobe'un zorla yüklettiği adını hatırlayamadığım hede yüzünden her ay sinir krizi geçiriyor. Bu konuda bariz dayak yemeleri lazım, en azından 2 tokat şart. Logic'in tam sürümü her yerde dolanıyor da, biz burada korsancılık oynamayalım şimdi. :)

Vst;

İşin belki en çetrefili ve aynı zamanda da eğlenceli bölümü burası. Davul için ayrı, orkestral çalgılar için ayrı, gitar için apayrı bir ton seçenek mevcut. Her birini uzun uzun deşiklemeye kalkarsam bu post bitmez. Kısa kısa geçeyim adlarıyla. Yanlarına kullandım/kullanıyorum ve beğendim beğenmedim yazarım. Gerisi sizde.

Gitar;

Guitar rig: ilk kayıtlarımda kullandım, gayet beğenim. Sonradan niyeyse koptum.
Bias amp & bias fx: halen kullanıyorum, içerik ve seçenek çok geniş fakat son tercihim değil.
Peavey revalver: kaliteli ir presetleri ile kan çıkarıyor, metal için daha iyisini duymadım. Tek eksi yönü felaket biniyor sisteme, ara ara projeyi kapatıp yeniden yüklüyorum.
Amplitube: kullanmaya debelendim, fazla işlenmiş bir duyum aldım her seferinde. Beceremedim diyeyim.

Orkestral;

Addictive keys: halen kullanıyorum. Genellikle belli partisyonlara atmosfer katmak, derinlik ve duygu vermek amacıyla yaylı quartet seçenekleri, çeşitli basit koro yada tuşlu varasyonları işimi görüyor. Mükemmel değilse de durumu kurtarıyor.
East west: kullanmak istiyorum :)) zira aylık $50 gibi bir ücret istiyor full library erişimi için. Daha iyisi var mı bilmiyorum. Varsa da helal diyelim. Yine de kırk yılın başı kullanacağım bir program için aylık o rakam gereksiz.

Davul;

Addictive drums: kullandım. Kesinlikle kötü. Yapaylık bir kenara, zillerde sustain sapıtıyor ki affedilemez. Konuyla ilgili attığım mail'e özetle "nihayetinde bu bir yazılım, ne bekliyorsun" cinsinden cevap gelmesiyle benim için konusu kapandı.
Superior drums: kullandım. Belli özelliklerini bütünüyle kullanabilmek için kurcalamak gerekiyor. Gayet başarılı fakat kullanışlılık bakımından son tercihim değil.
Steven slate drums 4: das kaporta! Hazır presetler bile bu dünyadan değil. Özellikle mazici zat-ı muhteremler black album tonlarına sarılıp uyuyor neredeyse. Gerçekten fazla başarılı.

Çok uzun oldu, umarım faydasını görürsünüz.

Eksikleri, "bunu nasıl atlarsın" denecek yerleri illa ki vardır, affola forum, Murat out.

Selamlar,

Mac konusundaki rivayetler çoğunlukla enteresan bazen de komik oluyor, aldırmayın pek. Ben 21.5" retina 4k imac kullanıyorum. 16 gb ram, intel quad core i7 3.3 ghz ve 1tb fusion drive gibi göünürde gayet hızlı ve yeterli bir işletim sistemine sahip olmasına rağmen ses/görüntü işlerken zaman zaman donma, takılma gibi sorunlar yaşıyorum. Şimdiye kadar büyük bir kayıp, dönüşü olmayan bir çökme vs. yaşamadım ama yine de olmayacak diye bir garanti yok.

Gelelim maddelere:

Ses kartı;

Doğru dürüst kaliteli bir sinyal işlemek istiyorsanız ses kartı bir zorunluluk. Ama'sı belki'si yok emin olun. Roland, Focusrite, Presonus gibi markaların giriş/orta seviye modellerini düşünebilirsiniz. Şahsen focusrite scarlett 2i4 kullanıyorum. Latency konusunda zerre sıkıntım yok diyebilirim. Beraberinde gelen preamp yazılımı da fena değil. Sadece gitar/bas gitar sinyali işlemek adına kullanıyorum ve muhtemelen yıllarca götürür. Mikrofonlama konusunda da sıkıntısız, gayet başarılı.

Daw;

Adobe audition ile logic pro x arasında kaldığımda açık ara logic tercihimdi. Kullanımı basit, stabil ve zevkli. Software instruments içeriği de epey geniş, iş görüyor. Eşim malum fotoğraf için photoshop ile birlikte birkaç adobe programı daha kullanıyor. Audition da bunlarla geldi fakat güncellemek için adobe'un zorla yüklettiği adını hatırlayamadığım hede yüzünden her ay sinir krizi geçiriyor. Bu konuda bariz dayak yemeleri lazım, en azından 2 tokat şart. Logic'in tam sürümü her yerde dolanıyor da, biz burada korsancılık oynamayalım şimdi. :)

Vst;

İşin belki en çetrefili ve aynı zamanda da eğlenceli bölümü burası. Davul için ayrı, orkestral çalgılar için ayrı, gitar için apayrı bir ton seçenek mevcut. Her birini uzun uzun deşiklemeye kalkarsam bu post bitmez. Kısa kısa geçeyim adlarıyla. Yanlarına kullandım/kullanıyorum ve beğendim beğenmedim yazarım. Gerisi sizde.

Gitar;

Guitar rig: ilk kayıtlarımda kullandım, gayet beğenim. Sonradan niyeyse koptum.
Bias amp & bias fx: halen kullanıyorum, içerik ve seçenek çok geniş fakat son tercihim değil.
Peavey revalver: kaliteli ir presetleri ile kan çıkarıyor, metal için daha iyisini duymadım. Tek eksi yönü felaket biniyor sisteme, ara ara projeyi kapatıp yeniden yüklüyorum.
Amplitube: kullanmaya debelendim, fazla işlenmiş bir duyum aldım her seferinde. Beceremedim diyeyim.

Orkestral;

Addictive keys: halen kullanıyorum. Genellikle belli partisyonlara atmosfer katmak, derinlik ve duygu vermek amacıyla yaylı quartet seçenekleri, çeşitli basit koro yada tuşlu varasyonları işimi görüyor. Mükemmel değilse de durumu kurtarıyor.
East west: kullanmak istiyorum :)) zira aylık $50 gibi bir ücret istiyor full library erişimi için. Daha iyisi var mı bilmiyorum. Varsa da helal diyelim. Yine de kırk yılın başı kullanacağım bir program için aylık o rakam gereksiz.

Davul;

Addictive drums: kullandım. Kesinlikle kötü. Yapaylık bir kenara, zillerde sustain sapıtıyor ki affedilemez. Konuyla ilgili attığım mail'e özetle "nihayetinde bu bir yazılım, ne bekliyorsun" cinsinden cevap gelmesiyle benim için konusu kapandı.
Superior drums: kullandım. Belli özelliklerini bütünüyle kullanabilmek için kurcalamak gerekiyor. Gayet başarılı fakat kullanışlılık bakımından son tercihim değil.
Steven slate drums 4: das kaporta! Hazır presetler bile bu dünyadan değil. Özellikle mazici zat-ı muhteremler black album tonlarına sarılıp uyuyor neredeyse. Gerçekten fazla başarılı.

Çok uzun oldu, umarım faydasını görürsünüz.

Eksikleri, "bunu nasıl atlarsın" denecek yerleri illa ki vardır, affola forum, Murat out.

tek atmissiniz, eskiden cs 1.5'in turkce dublajli versiyonu vardi, giriste britney spears calardi. sonra headshot'ta "aha kafasi yarildi" diye bir ses gelirdi yesilcam'dan. Sizin de ayni bu sekil, cok guzel ozetlemissiniz. Ancak bence profesyonel olmayan birinin logic pro kullanmasina gerek yok gibime geliyor k kendisi bildigim $500'lik bir yazilim.

tek atmissiniz, eskiden cs 1.5'in turkce dublajli versiyonu vardi, giriste britney spears calardi. sonra headshot'ta "aha kafasi yarildi" diye bir ses gelirdi yesilcam'dan. Sizin de ayni bu sekil, cok guzel ozetlemissiniz. Ancak bence profesyonel olmayan birinin logic pro kullanmasina gerek yok gibime geliyor k kendisi bildigim $500'lik bir yazilim.

Yok yahu güncel apple store fiyatı bile 700 TL halen. Başka bir programla karıştırmış olabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar,

Ben de 5k imac kullanıyorum ve ben de aynı sorunları yaşıyorum. Dediklerinize bakılırsa ses kartı olmadan olmuyor bu iş. O yüzden fotoğraf makinesini yeniledikten sonra tekrar bakacağım bu meseleye. Ayrıntılı cevap için teşekkürler :)

DAW: Mac'le beraber gelen Garageband işinizi görür, yoksa ses kartıyla birlikte gelen DAW işinizi görür, yoksa Reaper var hem mac hem windows için. Bu işlerde ciddiyseniz de yukarıda söylendiği gibi Appstore'dan Logic Pro X alabilirsiniz.

Garageband ve Reaper gibi ücretsiz alternatifleri değerlendirirseniz ya da ses kartının yarında gelen bir DAW ile çalışırsanız Logic Pro X parası cebinize kalır. Açıkçası da Logic Pro alınca başınız arşa değmiyor.

Ses kartı: Bu önemli bir parça olacak. Bütçeniz ne kadar yüksekse seçeneğe ve kaliteye o kadar erişebilirsiniz.

Giriş seviyesi için aşağıdaki markalar fena değil.

Focusrite: amazon.com/Focusrite-Scarlett-Audio-Interface-Tools/dp/B01E6T56CM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1496052098&sr=8-3&keywords=usb+audio+interface

Steinberg: amazon.com/Steinberg-UR12-USB-Audio-Interface/dp/B00QY4RLRQ/ref=sr_1_19?ie=UTF8&qid=1496052098&sr=8-19&keywords=usb+audio+interface

VST konusunda bir öneride bulunamıyorum.

Not: İyi bir ses kartı iyi bir yatırımdır. Mikrofonla veya mikrofonsuz(line seviyesinde) olarak kayıt yapabilmenizi sağladığından, gitar dışındaki enstrümanlarınızı da kaydedebilmenize olanak sağlayacaktır.

Steinberg ve Focusrite arasında kaldıysanız Steinberg öneririm.

Focusrite scarlett 2i2 modelinde 44.100- 265 bufferda gecikme 36,15 ms. RTL samples:1595 iken,
Steinberg UR22 de aynı buffer da; 20,56ms ve RTL 907 !!!!
arada çok ciddi fark var.

Son düzenleme:
Madem Mac kullanıyorsunuz ; ses kartı alternatifleriniz arasına Apogee Duet veya Duet2'yi de katmanızı tavsiye ederim. Mac ve Apogee birbiriyle son derecede uyumlu bir ikilidir. ( Apogee ve Apple birbirinin kankası pozisyonunda olan iki firmadır. :))
Bu arada Mac uygulamaları içinde gelen GarageBand'i de bence hiç yabana atmayın. Çok kompleks olmayan kayıtlar için gayet pratik ve kullanışlı. GarageBand ile harikalar yaratan insanları sıklıkla gördüğümü söylemeliyim.

Madem Mac kullanıyorsunuz ; ses kartı alternatifleriniz arasına Apogee Duet veya Duet2'yi de katmanızı tavsiye ederim. Mac ve Apogee birbiriyle son derecede uyumlu bir ikilidir. ( Apogee ve Apple birbirinin kankası pozisyonunda olan iki firmadır. :))
Bu arada Mac uygulamaları içinde gelen GarageBand'i de bence hiç yabana atmayın. Çok kompleks olmayan kayıtlar için gayet pratik ve kullanışlı. GarageBand ile harikalar yaratan insanları sıklıkla gördüğümü söylemeliyim.
Garagaband kullanacağım ses kartı alınca :) Apogee cihazları çok pahalı diye biliyorum. En ucuza jam falan alınır herhalde. İpad için olan alet..

Garagaband kullanacağım ses kartı alınca :) Apogee cihazları çok pahalı diye biliyorum. En ucuza jam falan alınır herhalde. İpad için olan alet..
Apogee Duet eski nesil kartıdır Apogee'nin. İkinci elini 800-900.-TL civarlarında bulabilirsiniz sanırım. Duet2 ise daha yeni nesil bir kart. O da 1500-2000.-TL bandında bulunabiliyor.
Tabii ki ucuz cihazlar değil. Ama iyi mal iyi para maalesef. :)

Geri