Klavye Üzerindeki Hasar

Merhaba, ben tel değişimi yaparken gitarımın klavyesinin aşırı kirlenmiş olduğunu farkettim ve temizlemek istedim. Üzerindeki kiri önce tırnağımla kazımaya çalıştım, biraz kir kalktı fakat çok yorucuydu bende kredi kartım ile yaptım. Daha sonra 15, 17 ve 19. perdelerde çizilmeler olduğunu farkettim. (çizilme yüzeysel değil çok hafifte olsa içeri doğru çizilmiş, ne dediğimi anlamışsınızdır)
Benim sormak istediğim bu çizikler çalmaya etki eder mi? etki ederse bu çizikleri gidermenin bir yolu var mı?
Birde klavyem gitarın eskiliğinden çok cansız duruyor ve yeterince kaygan olmadığını düşünüyorum, neler yapabilirim?

çizikler çok derin değilse (derin olduğunu sanmıyorum) etkilemez,klavyen rosewood ise limon yağı sürebilirsin,hem temizler klavyeni hemde daha rahat çalınır hale gelir.Birde zımparalama olayı var klavyeyi çizikler için ama o konu hakkında bilgim yok maalesef.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çiziklerin fotoğrafını paylaşır mısınız?
Ja5WLE.jpg

ldo4Yp.jpg

Ja5WdE.jpg

Elimden geldiğince göstermeye çalıştım hocam, bu arada yardımı olacaksa eğer gitar washburn rx-10, rosewood klavye. Bu çizikleri nasıl kapatacağım konusunda birisi yardımcı olursa çok mutlu olurum, en kısa zamanda limon yağı süreceğim fakat çiziklerin kapanması için bir yol bulamadım
Mersinde yaşıyorum bu arada luthier a götür diyen olursa, mersinde luthier bulamadım

Selamlar , 0 numara en ince zımpara bulabilirseniz nalburlardan çok fazla kuvvet uygulamadan çok yüzeyel bir zımparalama yapıp daha sonra limon yağı ile sildiğinizde öncekine oranla daha kaygan bir yüzey elde edeceğinizi düşünuyorum.

Daha önce zımpara yapmadığınızı tahmin ediyorum ki gitar klavyesi zımpara öğrenmek için çok narin bir yerdir.

Bence kesinlikle zımparalamayın. Bu çizikler şu haliyle çirkinliği dışında hiçbir sorun yaratmaz.
Çiziklerin oluşmasının sebebi ağacın ezilmesi. Zımparalarsanız klavyenin görüntüsü iyice bozulabilir. Dahası fonksiyonel sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tarz işler ince işçilik ve deneyim gerektiriyor.

Bilmediğiniz konularda kolları sıvamadan önce araştırma yaparsanız istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riskiniz azalır. Gitar bakımı ve temizliği konusunda da önce Youtube'dan araştırmanızda fayda var:

how to clean guitar fretboard - YouTube

Son olarak bu tarz kredi kartı ya da metal kazıyıcılar gibi kolayca ağaca zarar verebilecek aletleri asla kullanmayın, yalnızca önerilen tipte bez ve solüsyonları kullanın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha önce zımpara yapmadığınızı tahmin ediyorum ki gitar klavyesi zımpara öğrenmek için çok narin bir yerdir.

Bence kesinlikle zımparalamayın. Bu çizikler şu haliyle çirkinliği dışında hiçbir sorun yaratmaz.
Çiziklerin oluşmasının sebebi ağacın ezilmesi. Zımparalarsanız klavyenin görüntüsü iyice bozulabilir. Dahası fonksiyonel sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tarz işler ince işçilik ve deneyim gerektiriyor.

Bilmediğiniz konularda kolları sıvamadan önce araştırma yaparsanız istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riskiniz azalır. Gitar bakımı ve temizliği konusunda da önce Youtube'dan araştırmanızda fayda var:

how to clean guitar fretboard - YouTube

Son olarak bu tarz kredi kartı ya da metal kazıyıcılar gibi kolayca ağaca zarar verebilecek aletleri asla kullanmayın, yalnızca önerilen tipte bez ve solüsyonları kullanın.
son olarak şunu sormak istiyorum, rosewood klavyeme limon yağı süreceğim fakat dunlop gibi kaliteli ürünler yerine aktardan vs temin edeceğim limon yağı da aynı işi görür mü yoksa bir zararı olur mu?

Tek başına yağ ile klavyeyi temizleyemezsiniz. Kiri pası sökecek bir temizleyiciyle silmeden yağ sürerseniz biriken pislik iyice çamur gibi olabilir.

O yüzden bu hazır satılan ürünler de sadece yağdan ibaret değildir. Benim tavsiyem: kirli bir yüzeye doğrudan alıp da yağ sürmeyin.

Temizleme urunune bulasmayin derim, silikon bazli olanlar (dunlop urunleri) tavsiye edilmiyor. O cizikler sorun yaratmaz, zimpara isine de kendiniz girmeyin.

Geri