Fender Classic Series 50s Stratocaster Ton Potansı Sorunu

Merhabalar arkadaşlar gitarı yeni aldım ve ilk fender strat deneyimimi yaşıyorum fakat kafama bir soru takıldı. Gitarın volume ve 2 adet ton potansı var bildiğiniz gibi ancak ton potansları bridge manyetiğinde işlevsiz konumda.Örnek vermek gerekirse neck manyetiğinde ton potanslarıyla oynayarak baslık ya da tizlik konusunda ince ayarlar yapabiliyorum gitar üzerinden. Aynı şekilde orta manyetikte ve ara pozisyonlardada ton potansları işlev görür konumda fakat dediğim gibi bridge manyetiğinde sadece volume potansı işlev görüyor. Acaba gitar vintage style olduğu için mi böyle yoksa bütün stratocasterlarda böyle bir durum mu var? Bilgisi olan arkadaşlar kafamdaki soru işaretine bi netlik kazandırırsa çok makbule geçer.

Gitariniz hayirli olsun.
Cogu Fender stratocaster modellerinde baglanis biciminden dolayi alttaki ton potansi bridge manyetigine etki etmiyor. Isterseniz basit bir mod ile
alttaki ton potansini bridge manyetigine etki edecek sekilde baglatabilirsiniz bir luthier'e. Bridge manyetikleri middle ve neck manyetilerine gore daha tiz karakterli olduklari icin boyle bir mod bircok kisi tarafindan yapiliyor.

Switch'e bir jumper ekleyerek halledilecek bir durumdur (add diyerek ok ile gösterilen yere bak) elinden lehim işi gelmiyorsa bir luthier kolayca yapar, çok da masraflı bir iş değil merak etme
download.jpg

fenderin dogasinda var ya o , gitarin bozuk degil yani :) tone potunu master tone olarak baglayabilirsin 2 volume 1 tone baglanti vardi bir tane duncan in sitesinde sanirsam, ordan bakip yap , ideal is gören bir hadise . bana sorarsan 2 tone potu da gereksiz , 1 tane volume yeter , kisarken ton kaybetmesin diye bir de kapasitör bagliyorsun 1 nano farad civari , kisinca tizler kaybolmuyor falan. cok cesitli baglantilar var , zevkli de bir is böyle deneysel modlar falan. 2 lehim yapiyorsun bambaska gitara dönüyor alet :)

Merhaba arkadaşlar,
bu konuyla çok alakalı sayılmaz ama series kullanıcı olduğunuz için danışmak istedim.
geçtiğimiz günlerde 2. el bir classic series 50s aldım. gitardan sürekli bir dip gürültüsü alıyorum, elimdeki 15 yıllık extreme marka strat çakması gitarda bile bu kadar gürültü yok. işin kötü tarafı series 50lerde 2. ve 4. pozisyonlarda noise cancelling özelliği de yokmuş. Clean tonlarda bir şekilde idare edebiliyorum ama overdrive/gain modlarında gerçekten traş makinası tadı veriyor elimi tellerden her kaldırdığımda. Vintage coillerden dolayı bu gürültü normal mi, yoksa gitarda bir sorun mu var? iki gitarı karşılaştırdığım bir video yükledim: (siyah olan extreme) Yoksa yarın gidip 0 bir standart MIM ile değişim yapacağım. Acilen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Elektroniğiyle alakalı olabilir eğer onunla ilgili bir sıkıntı yoksa ve elinizden geliyorsa pickguard'ı çıkartıp shielding var mı diye bir bakabilirsiniz, yoksa yapabilirsiniz. Aynı şekilde manyetik havuzlarını da shielding boyası ile boyayabilirsiniz. İki gitarda da olsa evin tesisatı ile ilgili olabilir diyecektim ama bir gitarda yapıp diğerinde yapmıyorsa sorun gitardadır :(

Merhaba arkadaşlar,
bu konuyla çok alakalı sayılmaz ama series kullanıcı olduğunuz için danışmak istedim.
geçtiğimiz günlerde 2. el bir classic series 50s aldım. gitardan sürekli bir dip gürültüsü alıyorum, elimdeki 15 yıllık extreme marka strat çakması gitarda bile bu kadar gürültü yok. işin kötü tarafı series 50lerde 2. ve 4. pozisyonlarda noise cancelling özelliği de yokmuş. Clean tonlarda bir şekilde idare edebiliyorum ama overdrive/gain modlarında gerçekten traş makinası tadı veriyor elimi tellerden her kaldırdığımda. Vintage coillerden dolayı bu gürültü normal mi, yoksa gitarda bir sorun mu var? iki gitarı karşılaştırdığım bir video yükledim: (siyah olan extreme) Yoksa yarın gidip 0 bir standart MIM ile değişim yapacağım. Acilen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Gürlütü aslinda normal , yani siyah gitarda cektigin videoda ara pozisyonda duruyor switch , diger single pozisyonlarda 50s ile ayni gürültüyü veriyorsa gayet normal , cünkü 50s de reverse polarity olayi yok , bu sebepten hum canceling de yok , surada detaylica bir makale yazmistim bu konuyu anlatan. Makale/Tutorial - Manyetik Degistirirken... bakarsan olayin sebeplerini anlayabilirsin. ayrica sase eksikliginden de kaynaklanabilir , acip köprüye kalin bir kabloyla sase cekersen , manyetiklerin kablolarini da birbirlerine dolarsan , gürültü biraz azalir , bir de shield olayi var , pickguard in icine aluminyum folyo döseme hadisesi , o da bir nebze gürültüyü azaltir , ama cok da birsey beklememek lazim , potlarin üzerinden bir kablo yardimi ile sase alip köprüye bagla , hatta tüm saseleri saga sola dagit , blendajli kablolar kullan, olayi baya bir cözersin. fakat 50s bir strat illa ki gürültülü olur , vintage in olayi o :D

Gürlütü aslinda normal , yani siyah gitarda cektigin videoda ara pozisyonda duruyor switch , diger single pozisyonlarda 50s ile ayni gürültüyü veriyorsa gayet normal , cünkü 50s de reverse polarity olayi yok , bu sebepten hum canceling de yok , surada detaylica bir makale yazmistim bu konuyu anlatan. Makale/Tutorial - Manyetik Degistirirken... bakarsan olayin sebeplerini anlayabilirsin. ayrica sase eksikliginden de kaynaklanabilir , acip köprüye kalin bir kabloyla sase cekersen , manyetiklerin kablolarini da birbirlerine dolarsan , gürültü biraz azalir , bir de shield olayi var , pickguard in icine aluminyum folyo döseme hadisesi , o da bir nebze gürültüyü azaltir , ama cok da birsey beklememek lazim , potlarin üzerinden bir kablo yardimi ile sase alip köprüye bagla , hatta tüm saseleri saga sola dagit , blendajli kablolar kullan, olayi baya bir cözersin. fakat 50s bir strat illa ki gürültülü olur , vintage in olayi o :D
haklısınız, dün ben de başka birkaç vintage ile yaptığım karşılaştırma sonunda gitarda sıkıntı olmadığına kanaat getirdim =) teşekkürler tekrardan

haklısınız, dün ben de başka birkaç vintage ile yaptığım karşılaştırma sonunda gitarda sıkıntı olmadığına kanaat getirdim =) teşekkürler tekrardan
Sana bi taktik vereyim eger kurtulmak istiyorsan ara pozisyonlarda gürültü olayindan. manyetigi sök , icindeki miknatis cubuklarini arkasindan bir tornavida kullanarak ittir , tornavidaya ufak bir cekicle falan vurarak cikart , sonra ters cevirip tekrar tak , cikarttigin yönleri unutmaman lazim , ondan sonra manyetigi baglarken de , kablolari ters bagla , yani siyah beyaza beyaz siyahin yerine gelecek sekilde , yani olayi eski halinin tam tersine cevir , o zaman manyetigin rw ve rp olur ,bu durumda da in phase ve hum canceling olayi yakalarsin :) ya da en basitinden ortaya diger manyetiklere göre ters kutuplu bir manyetik alip tak :) benim kadar bu hum olayina kafa takan pek adam yoktur , stratlarimdan birinde sirf gürültüyü her pozisyonda kessin diye (noiseless ya da lace sensor gibi manyetiklerin tonunu da zerre kadar sevmedigimden ) dummy coil hadisesi yaptim. vintage gitarin her yani cok güzel de , bu gürültü olayi adami kanser ediyor , 50 li yillarda 5 yollu switch de yoktu , ara pozisyon olmadigindan orta manyetigin yönü de haliyle standartti , üretim kolayligi sagliyordu , ama simdi 5 yol switchle 3 ayni manyetigi piyasaya sürüp , gitara 50s demek dünyanin en sacma sapan hadisesi. ki bu gürültü hadisesi 70 lerin ortasina kadar tüm stratlarda var , hum canceling olayi stratlarin ilk 25 yilina kadar bilinmeyen bir durum , fakat artik biliyor insan oglu , ve gürültünün bir getirisi yok kimseye , 50s yap da , gürültüsüz yap be kardesim diyemiyoruz iste adamlara. ah bi diyebilsem daha neler var söylenecek.
saygilar

Sana bi taktik vereyim eger kurtulmak istiyorsan ara pozisyonlarda gürültü olayindan. manyetigi sök , icindeki miknatis cubuklarini arkasindan bir tornavida kullanarak ittir , tornavidaya ufak bir cekicle falan vurarak cikart , sonra ters cevirip tekrar tak , cikarttigin yönleri unutmaman lazim , ondan sonra manyetigi baglarken de , kablolari ters bagla , yani siyah beyaza beyaz siyahin yerine gelecek sekilde , yani olayi eski halinin tam tersine cevir , o zaman manyetigin rw ve rp olur ,bu durumda da in phase ve hum canceling olayi yakalarsin :) ya da en basitinden ortaya diger manyetiklere göre ters kutuplu bir manyetik alip tak :) benim kadar bu hum olayina kafa takan pek adam yoktur , stratlarimdan birinde sirf gürültüyü her pozisyonda kessin diye (noiseless ya da lace sensor gibi manyetiklerin tonunu da zerre kadar sevmedigimden ) dummy coil hadisesi yaptim. vintage gitarin her yani cok güzel de , bu gürültü olayi adami kanser ediyor , 50 li yillarda 5 yollu switch de yoktu , ara pozisyon olmadigindan orta manyetigin yönü de haliyle standartti , üretim kolayligi sagliyordu , ama simdi 5 yol switchle 3 ayni manyetigi piyasaya sürüp , gitara 50s demek dünyanin en sacma sapan hadisesi. ki bu gürültü hadisesi 70 lerin ortasina kadar tüm stratlarda var , hum canceling olayi stratlarin ilk 25 yilina kadar bilinmeyen bir durum , fakat artik biliyor insan oglu , ve gürültünün bir getirisi yok kimseye , 50s yap da , gürültüsüz yap be kardesim diyemiyoruz iste adamlara. ah bi diyebilsem daha neler var söylenecek.
saygilar

herhalde cesaret edemem henüz o kadar aksiyona girmeye ama ilerde deneyebilirim..=) öğrendiğim kadarıyla bendeki 50s series de noise cancelling yok ama 50s player modelinde rwrp orta manyetik bulunuyormuş, bulabilseydim muhtemelen series'e tercih ederdim ama ilk stratım olduğu için şimdilik buna da şükür.. =)

Aynı gitarı başlıtkta belirttiğim gibi bende kullanıyorum bir kaç ev değiştirdim ve topraklama farklılıkları vardı değiştirdiğim evler arasında dip gürültüsü ciddi anlamda yok oldu 2 ve 4 te (şuan kucağımda tube screamer açık gain 85) çok az dip gürültüsü var ama insanı rahatsız etmeyecek kadar az. Bende bu dip gürültüsüne takılan biriyim ama her pozisyonda bakıyorum ve ses yok denecek kadar az. E tabi 50s bi gitarıda yüksek gainlerle, distortionlarla öldürmek ayıptır :) Hazır konu ilerlemişken tecrübeli arkadaşlara benimde bir sorum var. 50s series kulanıyorum ve bassların daha net duyulmasını istiyorum tane tane çıksın istiyorum ses. Önerebileceğiniz manyetik seti var mıdır ya da manyetik yükseklikleri hakkında bir tavsiyeniz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Geri