Pedalın Pili Yeme Sorunu

2 pedalı bu şekilde bıraktığımda (evet aynen bu şekilde ne amfiye ne gitara bağlıydılar)

Yeni aldığım boss'un sadece 2 günlük 9w duracell pilinin 1 gecede bittiğini farkettim, wahda ise sıkıntı yoktu.

Böyle bir şey mümkün mü yoksa pedallarda, pilde bi sıkıntı mı var?

Ayrıca efekt azalmadı da dün gece daha tonu gayet normaldi her zamanki gibi az önce bi taktım check ışığı bile yanmadı pili değiştim çalıştı.

LndRJV.jpg

Yabancı bir forumda yaklaşık 15-20 saat dayandığını okumuştum, ama bu süreyi etkileyen faktörler vardır tabi (kullanım ve pil gibi). Pedalınızı kullanmadığınız zaman da pil tüketiyor, bildiğim kadarıyla böyle pedallarda INPUT a jak takınca devre tamamlanıyor yani patch kablonuzu inputa takılı şekilde bıraktığınız için piliniz bir gecede bitmiş olabilir.

Yabancı bir forumda yaklaşık 15-20 saat dayandığını okumuştum, ama bu süreyi etkileyen faktörler vardır tabi (kullanım ve pil gibi). Pedalınızı kullanmadığınız zaman da pil tüketiyor, bildiğim kadarıyla böyle pedallarda INPUT a jak takınca devre tamamlanıyor yani patch kablonuzu inputa takılı şekilde bıraktığınız için piliniz bir gecede bitmiş olabilir.
Aynen söylediğiniz gibi jack takılıyken pedal off değil standby da bekliyor.

2 pedalı bu şekilde bıraktığımda (evet aynen bu şekilde ne amfiye ne gitara bağlıydılar)

Yeni aldığım boss'un sadece 2 günlük 9w duracell pilinin 1 gecede bittiğini farkettim, wahda ise sıkıntı yoktu.

Böyle bir şey mümkün mü yoksa pedallarda, pilde bi sıkıntı mı var?

Ayrıca efekt azalmadı da dün gece daha tonu gayet normaldi her zamanki gibi az önce bi taktım check ışığı bile yanmadı pili değiştim çalıştı.

LndRJV.jpg
Input kısmında jack bırakılmaz, pili yer:) Tecrübe diye düşünün, bir daha yapmazsınız:)

@wolkN standby ve buffer durumlarını açıklar mısınız?
Güzel soru :) bence bunu bilgisi daha yeterli birisi açıklarsa hatalı bilgi vermemiş oluruz. Ama bildiğim kadarı ile açıklayayım
Standby pedal çalışıyor ancak mute yapılmış gibi birşey oluyor.

Buffer ise gelen sinyali bafileyip yolluyor çok fazla pedal ardı ardına bağlandığında tonda kayıp seste düzensiz iniş çıkışlar oluyor bu buffer bunu sağlıyor mesela siz pedalı kapattığınızda dahi amfinize ses gidiyor aslında pedalda buffer çalışıyor.pili yada adaptörü çıkarıp pedalı kullanın sesi iletmez.(eksik yanlış bilgi olabilir k.bakmayın)

@aniltugsat Standby ve buffer durumları;
Buffer aslında ayrı bir pedal olarak tercih edilsede bazı markalar pedallarının içinde buffer devresi kullanıyor. Mesela sizin elinizdeki Mt2 gibi. Bufferların çalışma mantığı ise üzerlerinde yüksek empadanslı ve düşük empadanslı giriş çıkışları vardır yani gitardan gelen sinyalinizi güçlendirip p şekilde çıkışa iletir, "buffered" bir sinyal yapar, özellikle uzun kablolar araya girdiğinde daha stabil bir sinyal elde etmenize yardımcı olur. Sizin pedalınızda bu buffer özelliği bypass(standby) konumundayken çalışıyor, yani pedalınıza güç gidecek fakat aktif konumda olmayacak bu da haliyle enerji harcıyor ve pilinizin bitmesine sebep oluyor...

Sabah çaldım üşendim input jakını sökmeye akşam geldim pil bitik Pedal boss sd1

Pedala alınan pilin kalitesi önemli mi? Uzaktan kumandalı arabada duracell takınca daha hızlı gidiyordu , pedalda da benzer durum olur mu yoksa fazla para vermeye gerek yok mu?

Geri