Gitar Kayıt Mix Hakkında

Şimdi ritm gitarları %60 panlanmış olarak kaydediyorum ama öyle bir yer var ki gene panlamış olarak riff kaydetmem gerekiyor 2 kanal olarak ve arkada gene 2 kanal ritm yada akor var bu kısımlarda haliyle ses yükseliyor kanal sayısı 4'e çıktığı için. Bu kısımlar için volume ayarını nasıl yapıyorsunuz veya özel uyguladığınız bir yöntem var mı ?

Asil duyurulmak istenen hangi kanalsa onu biraz azaltip, diger kanallari cok daha fazla sekilde azaltiyorum. Sinyale direkt mudahale edeceksiniz, kanal uzerindeki insert kisminda yer alan plug in'ler vs. degil; makasla volume ayari yapacaginiz yeri secip, sonrasinda uzerinde volume ayarı yapabilmeniz lazim hangi DAW olursa olsun.

Ek bir bilgi olarak yeri geldiginde bu sekilde, kisik duyulan, karambolde kaynayan, ya da duz mantikla daha cok duyurmak istediginiz yerlerin sesini acabilirsiniz. Ancak bu gecisin smooth bir sekilde olmasi cok onemli. Bunun için kademeli arttirma ya da düşürme uyguluyorum ben. Yani birden arttirmak yerine 2-3 parcaya bolup ufak ufak yukari çekiyorum.

Son olarak umarim preamp'ten gecmis sinyal gönderiyorsunuzdur programa. Çünkü DI sinyale yapacaginiz müdahaleler size volume yerine, gain olarak geri donecektir drive kanalda. Kanalda gordugunuz sinyal, input sinyali. Amplitube vs. kullanıyorsanız isler degisir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler. Peki o db ayarlarının matematiksel bir oranla mı uyguluyorsunuz kulak kararı ile mi ? Yani bu kısımda db'i şu kadar azaltırım geçiş sırasında ses azaltmasını ölçünün yarısından itibaren başlarım gibi kural var mı ? Yoksa duruma göre mi. Kayıtlar hep wet. Robot gibi kusursuz kayıtlara uğraşmıyorum DI ile herşey çok kolay.

Şimdi ritm gitarları %60 panlanmış olarak kaydediyorum ama öyle bir yer var ki gene panlamış olarak riff kaydetmem gerekiyor 2 kanal olarak ve arkada gene 2 kanal ritm yada akor var bu kısımlarda haliyle ses yükseliyor kanal sayısı 4'e çıktığı için. Bu kısımlar için volume ayarını nasıl yapıyorsunuz veya özel uyguladığınız bir yöntem var mı ?

gitar bus a ya da master bus a kompresör koyarak ses denge sorunları halledilebilir, kurtarmıyorsa volume otomasyonu yapmak icap eder kanal sayısının arttığı kısımlarda sonradan girmeyen devam edecek kanallar o kısımda -2 -3 db azaltılır bu sırada seviyeler kontrol edilerek ince ayar çekilebilir...master bus ta kompresör hep açıkken mix yapmakta fayda var genel olarak...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle bir şey de denemek aklıma geldi sonucu yazarım. L Ritm + L riff o kısmı ayrı olarak render edip aynı işi R taraf içinde yapıp o kısımları insert media ile tek kanala indireceğim sanırım volume ayarı gene isteyecek.

Geri