Acil Yardım ! Tremolomun Üzerindeki Vida Düştü !

Açıklayıcı Olmayan Konu Başlığı
Merhaba ! Tremolo kolumun üzerindeki vidalardan biri düştü ne yapmalıyım ? Resimde soldan ikinci. Teşekkürler :)
WIN_20170612_13_23_45_Pro.jpg

Ciddi bir zarar olabilir. Vida bu çok önemli. Nasıl geri taktığın da önemli tabii. 1 tur çevirip 30 sn dinlendiysen sorun yok ama öyle haldır haldır çevirdiysen sap atmasına kadar gitmiş olabilir. En iyisi sen o gitarı yak gitsin.
Abi yapmayın böyle şeyler :LOL::LOL: Ama cidden öyle yaptıysan sen o gitarı bir an önce, üçe beşe bakmadan ver gitsin. Son kullanıcısı olursun yoksa. Tremolo vidası bu, şakası yoktur. :D:D

Tremolo kolu değil, köprü. Saddle bağlantı vidası. Yapman gereken vidayı taktıktan sonra gitarın akordunu yapmak, daha sonra her tel için ayrı ayrı 12. Fret üzerinde tele sadece parmağını değdirip(natural harmonik) boş tel ile aynı notanın bir oktav aşağısını görmektir(teli boş çaldığında A2 görüyorsan 12. Fret harmonikte A3 görmelisin). Vidayı sıkıp gevşeterek bu ayarı yapabilirsin, forumda entonasyon ayarı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsin(sanıyorum).

Tremolo kolu değil, köprü. Saddle bağlantı vidası. Yapman gereken vidayı taktıktan sonra gitarın akordunu yapmak, daha sonra her tel için ayrı ayrı 12. Fret üzerinde tele sadece parmağını değdirip(natural harmonik) boş tel ile aynı notanın bir oktav aşağısını görmektir(teli boş çaldığında A2 görüyorsan 12. Fret harmonikte A3 görmelisin). Vidayı sıkıp gevşeterek bu ayarı yapabilirsin, forumda entonasyon ayarı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsin(sanıyorum).

15 yaşındaki bir kişinin sorusu üzerinden komiklik yapmaktansa açıklayıcı bir cevap vermeniz çok hoşuma gitti, söylemeden geçmek istemedim.

15 yaşındaki bir kişinin sorusu üzerinden komiklik yapmaktansa açıklayıcı bir cevap vermeniz çok hoşuma gitti, söylemeden geçmek istemedim.

Nick altına afrorizmalar yazacak kadar büyümüş bir arkadaşımız. 15 yaş çok mu küçük? 3 yıl sonra milletvekili olabilecek yaşa geliyor.
Az biraz aklımızı kullanmalıyız. Basit bir vida neticede ne olabilir ki söküp takıp. Ben de bu insanların hiç düşünmeden, muhakeme etmeden, aklını kullanmadan yaşayıp gitmelerini hiç anlamıyorum.

Nick altına afrorizmalar yazacak kadar büyümüş bir arkadaşımız. 15 yaş çok mu küçük? 3 yıl sonra milletvekili olabilecek yaşa geliyor.
Az biraz aklımızı kullanmalıyız. Basit bir vida neticede ne olabilir ki söküp takıp. Ben de bu insanların hiç düşünmeden, muhakeme etmeden, aklını kullanmadan yaşayıp gitmelerini hiç anlamıyorum.
Bir şey olacağından değil elbette vidadan ama belki akorda, entonasyona kötü bir etkisi olur mu diye merak etmiştir :) Gitara ilk başladığımda benim de hiçbir fikrim yoktu köprüdeki vidaların ne işe yaradığı hakkında :) Ama tabi keşke önce bir araştırsa herkes kendisi, google ile 10 dakika sürmeyecek bu bilgiye ulaşmak. Youtube'da artık 1 saat süren gitar setup videoları var, ama kimse zahmet edip izlemiyor. Hala daha Metallica tonunu nasıl alırım, GRG 170 nasıl gitardır diye başlıklar açılıyor forumda. Ama gene de vakit ayırıp gayet açıklayıcı, imasız bir cevap yazmış @O.2., hoşuma gitti görünce.

Nick yanlış anlaşılmasın lütfen :) Foruma üye olurken aklıma gelen ilk kelimeydi. Bir arkadaşımız kalemini eliyle zıplatıp ağzıyla nickimi söylüyordu. Oradan aklıma geldi. Komik olduğunu düşündüm. :) Bu gitarı da kendi harçlıklarımı biriktirerek aldığım için (500tlyi kendim biriktirdim ve bu miktar benim için gerçekten fazla) gitar üzerinde herhangi bir şeyi bozmak istemedim. Teşekkür ederim herkese :) Foruma başka bir kullanıcı adı ile devam etmeye çalışacağım.

Son düzenleme:
Kimse, kimse için foruma girmek zorunda değil. Burası forum kurallarına uyarak bilgi ve fikir paylaşabileceğimiz olgun bir platformdur. Forum kurallarında "espri yapmak yasaktır" diye bir ibare konulduğunu hiç hatırlamıyorum keza kimse saygısızlık dahi yapmamış. Sorun saygı çerçevesinde tartışılmış ve bir arkadaşımızın güzelce yardım etmesi ile son buldu ise yangını körüklemenin bir anlamı bulunmamaktadır. Sizin eleştirinizde doğaldır, forum kurallarına istinaden herkes hürce yazabilir sorun olmaması gerek. Saygılarımla, iyi günler dilerim.

Kimse, kimse için foruma girmek zorunda değil. Burası forum kurallarına uyarak bilgi ve fikir paylaşabileceğimiz olgun bir platformdur. Forum kurallarında "espri yapmak yasaktır" diye bir ibare konulduğunu hiç hatırlamıyorum keza kimse saygısızlık dahi yapmamış. Sorun saygı çerçevesinde tartışılmış ve bir arkadaşımızın güzelce yardım etmesi ile son buldu ise yangını körüklemenin bir anlamı bulunmamaktadır. Sizin eleştirinizde doğaldır, forum kurallarına istinaden herkes hürce yazabilir sorun olmaması gerek. Saygılarımla, iyi günler dilerim.

Trolleri beslemeyelim :) Arkadaşımızın ilk mesajı bu konuya yazmak olmuş.

Geri