Led Zeppelin

Bu başlık ta forumda geçmişte vardı ama uçmuş o da diğerleri gibi.. Açalım belki benim gibi seveni vardır..

Jimmy Page, kayıtlarda çalarak başlamış müzik kariyerine ve aranan bir stüdyo müzisyeni olmuş (1964'te Abbey Road'ta Beatles'ın A Hard Day's Night filminin kayıtlarında da katkısı olmuş), sonrasında 1966 yılında Jeff Beck ve Eric Clapton'ın da üyesi olduğu zamanının iyi gruplarından Yardbirds'e katılmıştır, hatta bu grupta bass gitar da çalmıştır (bildiğim kadarıyla Clapton'la aynı dönemde çalmadılar)..

1968'de Yardbirds dağıldıktan sonra sürmekte olan bir turu tamamlamak (burası biraz muallak) ve daha deneysel şeyler yapmak için kendi grubunu kurmaya karar verir.. John Bonham (davul), John Paul Jones (bass) ve müthiş vokal Robert Plant'le Led Zeppelin'i kurar...

İlk albümlerinden itibaren çok dinlendiler, vikipedia'ya göre Dünya'da 300 Milyon'un üzerinde albüm sattılar..

1980 Yılında davulcuları John Bonham'ın ölümüne kadar 8 stüdyo albümü çıkardılar ve Bonham'ın vefatından sonra başka bir davulcu ile çalışmaktansa maalesef grubu dağıttılar... 1982'de geçmişte yayınlanmamış parçalarının olduğu yani Bonham'lı kayıtlardan oluşan CODA albümü Led Zeppelin'in son stüdyo albümüdür.. Diğerleri konser kayıtları ya da eski kayıtların yeniden düzenlemelerinin (mix-master) derlemesidir.. Onlar Rock müziğin Olimpos'u olarak kabul edilirler.. Çok gruba ilham kaynağı olmuşlardır ve günümüz rock müziğinin temel taşlarını oluşturan 2-3 gruptan biridir ki bence en önemlisi..

Led Zep 2.jpg

Yazacak çok şey var ama şimdilik bu kadar.. Aşağıdakileri de bilmeyen yoktur herhalde.. Canınız dinlemek isterse aramayın diye yapıştıralım..

Son düzenleme:
Bu başlık ta forumda geçmişte vardı ama uçmuş o da diğerleri gibi.. Açalım belki benim gibi seveni vardır..

Jimmy Page, kayıtlarda çalarak başlamış müzik kariyerine ve aranan bir stüdyo müzisyeni olmuş (1964'te Abbey Road'ta Beatles'ın A Hard Day's Night filminin kayıtlarında da katkısı olmuş), sonrasında 1966 yılında Jeff Beck ve Eric Clapton'ın da üyesi olduğu zamanının iyi gruplarından Yardbirds'e katılmıştır, hatta bu grupta bass gitar da çalmıştır (bildiğim kadarıyla Clapton'la aynı dönemde çalmadılar)..

1968'de Yardbirds dağıldıktan sonra sürmekte olan bir turu tamamlamak (burası biraz muallak) ve daha deneysel şeyler yapmak için kendi grubunu kurmaya karar verir.. John Bonham (davul), John Paul Jones (bass) ve müthiş vokal Robert Plant'le Led Zeppelin'i kurar...

İlk albümlerinden itibaren çok dinlendiler, vikipedia'ya göre Dünya'da 300 Milyon'un üzerinde albüm sattılar..

1980 Yılında davulcuları John Bonham'ın ölümüne kadar 8 stüdyo albümü çıkardılar ve Bonham'ın vefatından sonra başka bir davulcu ile çalışmaktansa maalesef grubu dağıttılar... 1982'de geçmişte yayınlanmamış parçalarının olduğu yani Bonham'lı kayıtlardan oluşan CODA albümü Led Zeppelin'in son stüdyo albümüdür.. Diğerleri konser kayıtları ya da eski kayıtların yeniden düzenlemelerinin (mix-master) derlemesidir.. Onlar Rock müziğin Olimpos'u olarak kabul edilirler.. Çok gruba ilham kaynağı olmuşlardır ve günümüz rock müziğinin temel taşlarını oluşturan 2-3 gruptan biridir ki bence en önemlisi..

104667 eklentisini görüntüle

Yazacak çok şey var ama şimdilik bu kadar.. Aşağıdakileri de bilmeyen yoktur herhalde.. Canınız dinlemek isterse aramayın diye yapıştıralım..

Karşı kamptan (Bkz: Deep Purple) birisi olarak bu adamları çok daha psychedelic sınıfında gördüğümü söylemeliyim. Hard rock grubu olarak sınıflandırılır (zaten LZ'den ilham alan gruplar 80lerde hep hard rock tayfası idi...) ama aslında devrinin çok ötesinde işleri var adamların.
Ne yazık ki ben soundlarına hiç ısınamadım adamların. Dehşet gruptur, hakkını verelim.
Türkiye'de şöyle bir kitap da basılmıştır bu arada, bende de vardı vaktiyle ama bulamıyorum.
Deep Purple Book Review
(Not: İki grup arasında sidik yarıştırmak hatadır şüphesiz, adamlar da biraz bu hataya düşmüşler. İşin aslı şu ki, 60-70lerin psychedelic ruhunu sevenler için LZ'nin yeri ayrıdır.
Benim gibi vokal ve gitarın becerisine dayalı 70-80ler hard rock adamı iseniz de Deep Purple'ın yeri ayrıdır. Ne var ki, bu iki grup arasında rekabet olduğu da bir gerçektir.)

Özellikle sahne perfonmansına çok büyük saygım vardır. Öyle yapılı bir adam olmamasına rağmen Les Paul ile saatlerce ayakta çalıyor.

Deep Purple ve Guns n Roses ile birlikte hard rock dinlemeye başladığım ilk dönemde bolca dinlediğim üç gruptan birisidir. Diğer gruplara nazaran imza olmuş şarkıları hep farklı tad bırakır damakta. Since I've Been Loving You mesela. Oradan geçiyorsun Kashmir var, aynı grubun birbiriyle alakasız müthiş iki parçası. Stairway to Heaven ve Baby I'm Gonna Leave You gibi şarkıları tek tek ele aldığında hepsi farklı farklıdır. Black Dog falan da dersen benim overrated diyemeyeceğim grupların başında geliyor. Ardıl grupları neden ve nasıl etkilemiş adamlar anlaması güç değil.

Dazed and Confused'dan da bahsetmeden olmaz. Deep Purple'dan Child in Time'a benzetiyorum ben, her ne kadar sözleri Child in Time kadar kuvvetli olmasa da...

Benim Led Zeppelin ile "love-hate-love" tarzı bir ilişkim var. Bazı anlar oluyor hasta oluyorum, bazı anlar oluyor soğuyorum. Neden bilemiyorum. Fakat groove tabanlı müziğinin ve bir gitarist olarak Page'in dağınık gitar çalış stilinin çalımımda etkisi olmuştur.

Diğer yandan Rock 'N Roll nedir sorusunun Led Zeppelin'den daha iyi bir karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Stil, sound, duruş, sahnede uzun jamler hepsi bu adamlarda.

Bu adamlar mitoloji de müzik tanrısı adamların hepsinin bir özeliği var ama beni en çok bonzo denen herif etkiler nasıl bir davul çalıştır. ondan sonra da john paul jones dur

Geri