Amfi Yerine Guitar Rig

Arkadaşlar 5000tl bütçem var metalden bluesa kadar çalabilceğim ton yelpazesi geniş bir gitar ve amfi almak istiyorum. Ama ses kartı ve referans monitörler almamı önerenler oldu. Sizce amfiye vereceğim parayla daha konforlu bir gitar alıp müziğimi Guitar Rig den yapmalı mıyım? Bu program ne kadar kullanışlı?

Ne yapacağına bağlı bu iş ben elektroya başlayalı 1.5 sene oluyor ve başladığımdan bu yana hiç amfi satın almadım 1.5 senenin %90nı Guitar Rig kullanarak geçirdim. Eğer kayıt vesayire yapacağım kendim rifflerimi yazacağım diyorsan bence Guitar Rig(sadece Guitar Rig değil tabi ki başka programlarda var kayıt vs. için) kullanmanı öneririm ama ben kendimi geliştirip sahneye çıkacağım kayıtla falan işim olmaz diyorsan amfi alman daha iyi olur. Bunları 1.5 senelik elektro geçmişime dayanarak söylüyorum tabi ki benden çok çok daha tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilirler bu konuyu.

2006 yılından bu yana guitar rig 3 ü her gece sahnede kullanıyorum üst seviye analog ve digital pedallarım lambalı Amfilerim ve bi sürü gitarım var .bi tek hsh fender strat ve guitar rig 3 m audio fast track ile jazz blues rock pop v s çalıyorum. Amfi pedal taşımaya deymeyen işler de iş görür

Evdeki yeriniz musaitse kendinize ait calisma odasi, masasi vs var ise referans monitor ve ses karti (ya da processor) yer slklntlsl var ise amfi. Komsu slklntlsl var ise ses karti yada processor ve kulaklik :D Yanliz evdeki soundun carsiya (sahne, studyo) uymadigini hatirlatmakta fayda var

Arkadaşlar sapla samanı birbirine karıştırıyorsunuz sürekli...
Adam gibi gitar çalayım, çaldığımdan zevk alayım, gitar tuşemi geliştireyim diyorsan bir gitar bir de amfi alacaksın, iş bitecek..
Ses kartı - Software - Ref. Monitör vs.. bu tip şeyler tabii ki müzik yapmak için gerekli ama bu ekipmanlar müzik kaydı yapmak için dizayn edilmiş aletler olup hiçbir zaman gerçek bir amfinin vereceği hissiyatı size vermeyecektir.

Arkadaşlar 5000tl bütçem var metalden bluesa kadar çalabilceğim ton yelpazesi geniş bir gitar ve amfi almak istiyorum. Ama ses kartı ve referans monitörler almamı önerenler oldu. Sizce amfiye vereceğim parayla daha konforlu bir gitar alıp müziğimi Guitar Rig den yapmalı mıyım? Bu program ne kadar kullanışlı?
Bahsettiğin bütçe ile: 1 ses kartı + 2 referans monitör/kulaklık+1 gitar + 1 amfi alınabiliyor. Belki bir de bu açıdan bakmalısın. :) Eninde sonunda hepsine ihtiyacın olacak hepsine çünkü.

Gitar amfi yada ses kartı monitör olaylarının çok fazla avantaj ve dezavantajları var. Ben kendimce gördüğüm büyük ihtimalle de çoğunluk için ortak olan sorunlardan bahsedeyim.

Güzel bir amfi almak çok iyi seçenek fakat istediğimiz, keyfimizin, ilhamın geldiği her an oturduğumuz evlerde kullanamıyoruz bunları. 'Ne olacak ki gündüz çalar gece kapatırım yada fazla ses açmam' gibi düşüncelerle alıp daha sonra bu düşünce 'bu iş olmayacak' a kadar gidebiliyor. Eviniz müsait, müstakil ise oturduğunuz muhitte evler dip dibe değil ise tartışmasız çok iyi seçenek.

Ses, monitör ikilisi ise oldukça esnek. Saat gözetmeksizin her an bir şekilde çalınabiliyor. Burada olaya sadece guitar rig olarak bakmayın tonlarca vst, plugin mevcut. Guitar rig muadili programlar da var. Ayrıca kendini, çaldığın her şeyi her an kaydedip dinleyebileceğin için kendinde neyin eksik olduğunu görebilmek adına harika bir fırsat. Bu pluginleri kullanmayı öğrendikçe çok güzel sound alma imkanın var. Ayrıca kendini kayıt, mix, mastering gibi konularda geliştirme şansın var. Son olarak da kendi kayıtlarını yapıp paylaşma imkanın var.

Dezavantajı ise dışarıya çalmaya bu ekipmanlar ile gitme şansın yok. Ama ses kartı, monitör alıp keyif alamam diye düşünme. Ufak ayarlar ile çok güzel sonuçlar alınıp normal bir ses seviyesi ile gece yarıları dahi kullanılabiliyor.

Sen tam olarak kullanım amaçlarını yazarsan daha fazla yardımcı olunup daha ayrıntılı yönlendirilebilir. Daha deneyimli arkadaşlar da yazabilir.

Zaten bu ekipmanlar ile performansa gidilebilir demedim ki. Amfi yerini tabiki tutmaz ama malesef evinde yalıtımı olmayan, apartmanda yaşayanlar için tek seçenek bu aletler.
Evet ama gitar çalmak için hem amacına uymaz, hem de gereksiz pahalı bir tercih olur. Bir çift ref monitörü bir amfi parası neredeyse. Hifi bookshelf tipi hoparlör kullanın.

Mesela;
M-Audio AV32, gibi 70-100euro bandında referans amacı olmayan media hoparlörleri de işinizi görecektir.

Arkadaşlar sapla samanı birbirine karıştırıyorsunuz sürekli...
Adam gibi gitar çalayım, çaldığımdan zevk alayım, gitar tuşemi geliştireyim diyorsan bir gitar bir de amfi alacaksın, iş bitecek..
Ses kartı - Software - Ref. Monitör vs.. bu tip şeyler tabii ki müzik yapmak için gerekli ama bu ekipmanlar müzik kaydı yapmak için dizayn edilmiş aletler olup hiçbir zaman gerçek bir amfinin vereceği hissiyatı size vermeyecektir.
Katılıyorum. Bende denedim Guitar rig ve Amplitube gibi programları fakat tuşe konusunda sorun yaşadım. Programların tuşenize verdiği yanıt kötü oluyor.

Ya saçma gelebilir belki ama kendim evde çalarken dijitalde analogta kullanıyorum. O backing track üzerine çalmak ne bileyim farklı tarzları çalmak için çok avantajlı ama böyle arkadaş ortamında çalarken dur bilgisayarı acayim dur şunu yapayım gibi şeyler komik oluyor biraz :D

Geri