Bir Cafede Keman Çalmak

Arkadaşlar yaklaşık 4 senedir keman çalıyorum ve seneye üniversiteye gideceğim inşallah.Ve kemanımla birşeyler yapmak istiyorum ,mesela başlangıç olarak ufak bi kafede çalmak gibi.Bu konuda hiçbir tecrübem yok nasıl oluyor bu işler,mesela nasıl işe alınıyorsunuz size parça mı çaldırıyorlar ve en az repartuarda kaç şarkı olmalı?

Keşke "işe alma" diye bir şey olsa; Sigortan olur, mekan sahibi istediği zaman seni kapı önüne koyamaz, alacağın para müşteri olsa da, olmasa da garanti olur. Bugün para yok yarın gel olmadı haftaya gel bilmemne deyip kelek atamaz. Sahneye çıkacağın- ineceğin saat belli olur, resmi tatilllerde çift yevmiye alırsın, Mekanda kimse küfürlü konuşamaz vb....

Garanti değil diyorsun.Peki beni neye göre işe alır?Ya da işte daha kalıcı olmak için ne yapılmalı
Öncelikle yaş 17 ise, içkili bir mekana giremez ve ya içkili değilse de; muvaffakatname olmadan resmi olarak çalışamazsınız. Resmi çalışacaksanız zaten size sigorta yapılması gerek. Bu durumda da geç saatlerde çalışmanız kanunen yasak.

Yaş sıkıntısı yoksa; Mekanlar kimseyi işe almaz. Alanlar vardır ancak onlar profesyonel otel vb ticari işletmelerdir. Cafe tarzı yerlerde böyle bir şey zaten olmaz. Yetkinliğiniz ne seviyede?Tek başınıza çalarak mekan müziği yapabilirmisiniz mesela? AVM tarzı yerlerde belli saatlerde çalan bu tip stand müzisyenleri görüyorum. Onlar organizasyon firmaları ile çalışırlar; bir nevi taşeron işçiliktir.
Böyle bir ihtimal de yoksa; bir gitariste ya da gruba eşlik edebilirsiniz mesela. Bu durumda işiniz mekan değil, grup ya da gitarist bulmak olacaktır.

Öncelikle merhaba sanırım seni en iyi anlayan benim çünkü bende daha gencim.Daha önce çıkıp çaldığım için sana şöyle bir tavsiye veririm.Öncelikle gitar çalabilen sesi güzel bir arkadaşını bulmalısın ardından 15-20 türkçe şarkılık ana repertuarınız olsun duruma göre 4-5... istediğiniz kadar ekleme yapabilirsiniz evrensel yabancı şarkılardan koyabilirsiniz.Nerede yaşadığını bilmiyorum ama benim yaşadığım yerde büyük parklar olduğu için çalmamız daha kolay oluyor.Sende sahil taraflarında bir yer tercih edebilirsin.Önce normal çalıp özgüvenini topladıktan sonra gitar kılıfını açıp çalabilirsiniz şansınız yaver giderse bizim gibi bir saatte 150 lira civarı bile kaldırabilirsiniz :D . Ardından kafelerde çalma işleri daha kolay olacaktır çünkü insanlarla bir tecrüben olmuştur sonuçta.

Selamlar bende İstanbul'da deniz otobüslerinde(Karaköy-Üsküdar arası giden şu büyük gemiler, adından emin olamadım :D) gitar çalan kişiler görüyorum, bir ihtimal o tarz bir oluşumda arkadaşınız ile beraber birşeyler deneyebilirsiniz.

Öncelikle merhaba sanırım seni en iyi anlayan benim çünkü bende daha gencim.
Ben yaşlıyım. Ama biraz bişey bilirim bu konularda. ;)

-Öncelikle enstrumanını çalmayı öğrenmelisin. Kesinlikle enstrumanında belirli bir yetkinliğe gelmeden ortaya atlama. (Bu senin özsaygın için)
-Çevre yapman gerekiyor. Bu günden yarına olacak işler değil bu onu bil yalnız. Yeterli çevre yapar ve enstrumanında da iyi olursan işler kendiliğinden gelmeye başlıyor. (Sen bile şaşırırsın)
-Sağlam adam bulduğunda yapış. Sağlam bir ekip oluştur. İnsanlarla uzun süreli çalış. Tavşan gibi oradan oraya zıplama. Çünkü ekiple müzik yapmak kimin ne kadar iyi enstruman çaldığıyla değil, ekibin birbiriyle uyumuyla alakalıdır. Uyum olmadığında müzik değil gürültü yapmış olursunuz. Uyum da ancak zamanla olur.

Bunlar genel konseptler. Onun dışında sana ilk düzenli sahnemi nasıl aldığımı anlatayım; ki sanırım sorduğun bu.

Grubu kurduk. 30 - 40 şarkılık repertuar kastık. Grup elemanlarının çevreleri sayesinde mekanlarla konuştuk. Bir iki başarısız (aslında bizce başarılıydı ama mekan boştu vs. vs.) denemeden sonra mekanın birinde ok verdiler düzenli çalmaya başladık.

Anahtar nokta şu: Mekanın işletmecisi seni, oraya müşteri kazandır, para kazandır diye kiralıyor. Senin de yapman gereken bu.
Bu tandem noktası işlemcinin arka planında sürekli işlerse, mekanda da çalarsın, aranılan müzisyen de olursun, güzel paralar da kazanırsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle merhaba sanırım seni en iyi anlayan benim çünkü bende daha gencim.Daha önce çıkıp çaldığım için sana şöyle bir tavsiye veririm.Öncelikle gitar çalabilen sesi güzel bir arkadaşını bulmalısın ardından 15-20 türkçe şarkılık ana repertuarınız olsun duruma göre 4-5... istediğiniz kadar ekleme yapabilirsiniz evrensel yabancı şarkılardan koyabilirsiniz.Nerede yaşadığını bilmiyorum ama benim yaşadığım yerde büyük parklar olduğu için çalmamız daha kolay oluyor.Sende sahil taraflarında bir yer tercih edebilirsin.Önce normal çalıp özgüvenini topladıktan sonra gitar kılıfını açıp çalabilirsiniz şansınız yaver giderse bizim gibi bir saatte 150 lira civarı bile kaldırabilirsiniz :D . Ardından kafelerde çalma işleri daha kolay olacaktır çünkü insanlarla bir tecrüben olmuştur sonuçta.
Bende izmirde oturuyorum aslında tam da uygun alsancakta falan :) ama üni için başka şehir düşünüyorum şimdilik ankara var mesela.Aslında sokak sanatçılığını çok istemişimdir.Galiba işe alaylı olarak başlamak gerek :)

Bende izmirde oturuyorum aslında tam da uygun alsancakta falan :) ama üni için başka şehir düşünüyorum şimdilik ankara var mesela.Aslında sokak sanatçılığını çok istemişimdir.Galiba işe alaylı olarak başlamak gerek :)
Konuyla pek alakası yok ama, Ankara'ya gidersen mutlu olamayacağını düşünüyorum. Ben Aydın'lıyım ve Ankara'da okudum. Ben küçük şehirden gittiğim için rahatsız olmadım ama tanıdığım bütün Izmir'liler şehri sevmemisti ve bir an önce kaçmaya çalışıyorlardı. Bunlardan biri ev arkadaşımdı. 8 aydır Izmir'de yaşıyorum ve neden olduğunu şimdi anlayabiliyorum.

Kocaeli izmitte bir kafe vardı çok popüler bir yerdi. Hala var mı bilmiyorum ama bir ara haberleri çıkıyordu aylık kirası 60 bin lira mı ne. Kocaeliden kemancı bulamadıkları için istanbuldan geceliği 1000 liraya getirtiyorlardı. Yani benim duyduğum bu en azından. Çevre yaparsanız kendinize illa iş gelir ayağınıza. Kemancılar gitaristler kadar çok değildir muhtemelen.

Vallahi genelde çoğu insan İzmiri çok sever ama ben de tam tersi.
Konuyla pek alakası yok ama, Ankara'ya gidersen mutlu olamayacağını düşünüyorum. Ben Aydın'lıyım ve Ankara'da okudum. Ben küçük şehirden gittiğim için rahatsız olmadım ama tanıdığım bütün Izmir'liler şehri sevmemisti ve bir an önce kaçmaya çalışıyorlardı. Bunlardan biri ev arkadaşımdı. 8 aydır Izmir'de yaşıyorum ve neden olduğunu şimdi anlayabiliyorum.
neld

Geri