Elektro Gitarı Seyahate Uygun Hale Getirmek

Temmuz başında bisikletle Türkiye turu yapmayı planlıyorum. Bi kaç ay sürecek ve şimdiki gitarımı bisiklet römorkum olmasına rağman taşımama imkan yok. Geçen ay Cort'un mini akustik gitarını almıştım 500 liraya rahat taşınır diye. O konuda bir problem yok, gitar da bayağı güzel ama elektro çalarkenki aldığım zevkin yüzde onunu bile alamıyorum akustik çalarken. Aldığımın 100 lira ucuzuna sattım Cort'u.

Şimdi 150-200 liralık bi elektro gitar alıp onu olabildiğince rahat taşınabilir hale getirmeyi düşünüyorum. 80-100 liraya da Marshall ms2 buldum mu tamamdır.

Gitara yapmayı düşündüğüm şey için örnek vermek gerekirse;
r2VX9z.jpg

gWAvoQ.jpg

9d5WLO.jpg

200 lira bandında ve kalite olarak fena olmayan gitarlar genelde strat tipinde. Bi tane Sx 57 buldum mesela 200 lira. Bilmeyen varsa tipi bu.
7NbWvr.jpg

İkinci seçenek olarak da BC Rich'in şu modelinden buldum.
Pro2Mb.jpg

Yalnız sadece gövdesi ve sapı var. Çıplak halde 100 liraya buldum. Manyetik, köprü, tel vs almam gerekecek. Yarın ikisinden birini almayı düşünüyorum. Çok fazla zamanım kalmadı hemen başlamam lazım.

Bu ikisinden hangisiyle bu işe girmem daha mantıklı olur sizce?

Ayrıca konu hakkında her türlü önerinize de açığım.

Yalnız o bc rich çok büyük bir gitar, ben o kısmı anlayamadım. Bence en mantıklısı seyahat gitarları veya junior olan gitarlardan almak. Höfner shorty olabilir mesela, kasa şekli koyduğunuz resime benziyordu yanlış hatırlamıyorsam ama fiyatı ve performansı hakkında en ufak fikrim yok. Sadece 1-2dk vitrinde görmüştüm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Höfner Shorty'e baktım şimdi tam olarak istediğim gitar ama 140 dolarmış. Pahalı geliyor biraz.

200 liraya bi gitar alıp küçültmek daha mantıklı şimdilik.

Almayı düşündüğüm BC Rich büyük bir gitar değil ki büyük olsa bile küçülecek zaten. İlk fotoğraflardaki gitarlar gibi olacak.

Bugün itibariyle sevgili İlhan Manış'tan ("Kadıköy'de stüdyomda deneyerek alabilirsiniz") şu güzelim gitarı 100 liraya almış bulunmaktayım.
mk58m4.jpg

ERpEkg.jpg

Manyetiklerinde, elektronik aksamında vs hiçbir sorunu yok. Tam olarak ihtiyacım olan gitar ve şu anda bile çok hafif. Ve mağazada görsem Ashton diye burun kıvırırım ama hiç fena gitar değilmiş onu anladım.

Amfi olarak da 80 liraya Marshall ms2 almak yerine 100 liraya şu küçük arkadaşı aldım.
bGYgA0.jpg

İki ana unsuru da 200 liraya halletmiş oldum. Geriye işin kağıt üzeri planlama kısımlarını halletmek ve asıl işe koyulmak kaldı.

Projenin bitimiyle birlikte en başından itibaren fotoğraflarla birlikte buradan paylaşmayı düşünüyorum. Belki birilerinin işine yarar.

Merhaba arkadaslar Konuyla birebir alakali degil ama bir nevi seyehat diyebiliriz. Bir gunduz konseri vermemiz soz konusu ama malum hava sicak ve sahnede gunesin altinda sıcaklık nasil olur bilemiyorum Klimali ortamlar disinda calmadim. Gitar hosaf gibi olur mu saptir entonasyondur pek bilemiyorum var mi tecrübesi olan arkadaslar dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verebilecek?

Merhaba arkadaslar Konuyla birebir alakali degil ama bir nevi seyehat diyebiliriz. Bir gunduz konseri vermemiz soz konusu ama malum hava sicak ve sahnede gunesin altinda sıcaklık nasil olur bilemiyorum Klimali ortamlar disinda calmadim. Gitar hosaf gibi olur mu saptir entonasyondur pek bilemiyorum var mi tecrübesi olan arkadaslar dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verebilecek?
Benim pek sahne tecrübem yok ama sıcakta yaptığımız küçük gigler de terden dolayı 15-16 kere pena düşürdüm, birde bend yapmak çok zordu, elimden fırlayıp durdu teller. Ama ben amatörüm, onunla da ilgili olabilir, sadece bu ihtimaller de akılda yer etmesi açısından söyledim. O yüzden bol pena ve hafif tel diyorum :D

Benim pek sahne tecrübem yok ama sıcakta yaptığımız küçük gigler de terden dolayı 15-16 kere pena düşürdüm, birde bend yapmak çok zordu, elimden fırlayıp durdu teller. Ama ben amatörüm, onunla da ilgili olabilir, sadece bu ihtimaller de akılda yer etmesi açısından söyledim. O yüzden bol pena ve hafif tel diyorum :D
Offf merdiven çıkarken terleyen beni orada düşünmek istemiyorum Havlu şart oldu :D

Okuldan bi arkadaş tanıdığı bi marangozdan bahsetmişti. Ben de bayağı bi seçenek çıkardıktan sonra tam olarak istediğim şekli şemali çizip arkadaşıma gönderdim. Sonuç olumsuz oldu malesef. Benim istediğim şekilde kesim yapabilecek ekipman onlarda yokmuş. Ben de görüntüden vazgeçip kesim işini sadece iki düz çizgiye indirdim. Arkadaşımla tekrar konuşacaktım ki evde hiç kullanılmamış kocaman bi testere buldum ve işi kendim halletmeye karar verdim. Toplamda 1-2 hafta sürdü sanırım. Kısa çizgi çok problem çıkarmadı ama sapa paralel olan uzun çizgi bayağı zorladı. Günde 1-1,5 cm ilerleyebildim en fazla. Sonuç bu;
LnM601.jpg

Ton potanslarından birisi çizginin dışındaydı. İçerideki volume ve ton potanslarının ortasına bi delik açarak onu oraya, kıç taraftaki jack girişini de alt köşeye aldım. Headstock arkasına da imzamı attım. Artık o bir "Ashton Mustafa Çiftci Signature" :)

y3WDok.jpg

Römorka yerleşimi bu şekilde oldu.

6XB1q0.jpg

Headstockın ucu dışarıda kadı ama yapacak bi şey yok. Çok da önemli değil zaten. Dışarıdan görünüm şu şekilde;

3q5Vj0.jpg

Selim Işık'ın kitabında kaldığım bölümlerin sayfalarını yırtıp yanıma aldım. Telefona da 20-30 tane parçanın tutorialını indirdim. Gül gibi geçinip gidiyoruz. Amaç gitar öğrenmeye ara vermemekti zaten. Yeni başladım sayılır. Bir sene oldu.

kWQDLq.jpg

Millet sahilde klasik gitarla akdeniz akşamları çalarken ben Stairway to Heaven solosu çalıyorum daha ne olsun. :)

Turum yeni başladı. An itibariyle Yalova/Çınarcık'tayım. Bi kaç güne Bursa'ya oradan Çanakkale'ye oradan da İzmir'e geçmeyi planlıyorum. Eğer yolumun üzerindeyseniz bi çaya hayır demem. Ben de nutellamı paylaşabilirim sizinle. :)

ben bi ara ekipmanlarda kücülmeye gitmeli , minimum parayla da güzel tonlar , güzel setup lar kurulabilir diyordum da , bu mini degil nano ekonomi olmus :) ama sununla mutlu olabilmen o kadar takdire sayan ki yazmadan edemedim. ergonomi ve ihtiyac oraninda tüketim konularinda bir cogumuza ders niteliginde.
Saygilar

Bi ara almayı düşünmüştüm bu gitarı. Hatta denemeye gidecektim de fiyatı yüzünden vazgeçmiştim. :)

ben bi ara ekipmanlarda kücülmeye gitmeli , minimum parayla da güzel tonlar , güzel setup lar kurulabilir diyordum da , bu mini degil nano ekonomi olmus :) ama sununla mutlu olabilmen o kadar takdire sayan ki yazmadan edemedim. ergonomi ve ihtiyac oraninda tüketim konularinda bir cogumuza ders niteliginde.
Saygilar

Teşekkürler :)

Bir marangoz kenarlarını düzeltse 10 numara olmaz mı ? Böyle biraz garip gözüküyorda

Bide aslında zımpara sonrasında vernik falan yapsan doğal gözükse, görüntü bence daha düzeltilebilir genede eline sağlık güle güle kullan.

Haklısınız görüntüde biraz problem var. Gitarın dışında sert bir kaplama var. O pütürlü görünüm o yüzden oldu. Düzeltmeyi düşünüyordum ama zamanım yoktu. Gitarı kestiğimin ertesi günü yola çıktım ki çok da büyük bir sorun değil. Önceliğim küçük ve hafif olmasıydı. Asıl gitarım değil zaten güzel gözükmese de olur. İşimi görsün yeterli.

Geri