Satılık Fender Jazz Bass Ve Cort Gb-75

'Bas Gitar ve Aksesuarları' forumunda Bottomdweller tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Şehir:
    Ankara
    Takasa:
    kapalı
    Yıllar içinde nice enstrüman değiştirdiysem de bu ikisi hep benimle kaldılar. Ama gereğinden fazla enstrümanım var, çoluk çocuğa karıştıktan beri sahneye çıkmıyorum ve "bir şeye bir yıl elini sürmediysen aslında ihtiyacın yoktur" felsefesini benimsemeye karar verdim. Bu aletlerin bir zamanlar benim de yaptığım gibi sahnede, stüdyoda kullanılması lazım; evin bir köşesinde toz toplamalarını artık istemiyorum. Satış Ankara içi ve eldendir.

Satılıklar:

Fender Jazz Bass (Japon yapımı): 1996 yapımıdır. Şu anda kendi gitarlarını üreten, bir zamanlar Ibanez'in Prestige serisini de üretmiş olan efsanevi Fuji-Gen fabrikası çıkışlıdır (seri numarasından kontrol edebilirsiniz.) Ben ikinci sahibiyim ve 15 yıldır bende. 21 yıllık bir enstrümandır, bolca çiziği, vuruğu, boya döküğü vardır ama bunlar hep çalınmaktan, taşınmaktan olmuştur. Sözde "relic" değildir. Eğer pırıl pırıl, gıcır gıcır bir bas arıyorsanız doğrudan geçebilirsiniz. Hemen her şeyi modifiyedir. Şöyle ki:

Köprü: Leo Quan Badass II (ABD yapımı). Fender baslar için yapılmış en iyi köprü sayılır. Steve Harris, Marcus Miller, Geddy Lee de bu köprüyü kullanıyor. Şirketin sahibi öldüğünden beri piyasada zor bulunuyor.

Eşik: Graphtec TUSQ. Ürünün ilk çıktığı yıl (10 yıl kadar önce) Stewmac'ten getirtmiştim. Bu süre içinde rengi koyulaşarak bayağı kemik görünümü aldı. "Man Made Ivory" diye de reklamı yapılan, tona ve akort stabilitesine katkısı bulunan sentetik bir materyaldir.

Manyetikler: Seymour Duncan Active EQ Switch. Bu manyetikler en aşağı 15 yıldır üretimi olmayan, "Basslines" serisi çıkmadan önceki Seymour Duncan manyetiklerdir. Aktiftir (EMG gibi) ve 9V pille çalışır. Seymour Duncan forumlarında kendine ait bir başlığı var; oradan görebileceğiniz gibi yurtdışında deli gibi bu manyetikleri arayanlar var. Özelliği tona doğrudan manyetik üzerinden müdahale edilebilmesi. Üstünde iki DIP switch var. Bunlardan biri +5dB bass boost sağlıyor, diğeriyse rezonans noktasını değiştirerek bir nevi vintage / modern ayarı sağlıyor. Kendi içinde çift bobin olduğundan tek manyetikle çalsanız bile kesinlikle uğultu, dip ses yapmaz. Warwick'in 80'li 90'lı yıllarda üretilmiş Custom Shop modellerinde standart olarak kullanılmış manyetiktir. İstediğiniz manyetiğin bas / tiz ayarını yapıp standart pasif Jazz Bass ton ayarlarıyla karıştırarak deli gibi zengin tonlar yakalayabilirsiniz. Tonlarını ne kadar övsem az. Eski sahibi basın arkasına pil yuvası açtırdığı için pil değiştireceğinizde düğmelerin olduğu plakayı sökmeniz gerekmiyor.

Askı kilitleri: Orijinal Jim Dunlop Strap Locks.
    Tüm elektronik aksamı Seymour Duncan'dır. Krom manyetik kapağını Marcus Miller sevdiğim için kullanıyorum. İsterseniz sökebilirsiniz. Tellerini değiştirip sap ayarını kendinize göre yaparsanız (ben slap için kullandığımdan aksiyonu çok düşük tutuyorum) ömür boyu kullanırsınız. İstediğim rakam 3.000 TL. Çok küçük bir pazarlık payı vardır, beraberinde Fender olmayan ancak bas için uygun bir hardcase ile verilecektir.

Image00003.jpg Image00002.jpg Image00004.jpg Image00005.jpg Image00006.jpg Image00007.jpg Image00008.jpg Image00009.jpg Image00010.jpg

2- Cort GB-75. Yeni üretimdekiler gibi Endonezya değil, 2007 Kore üretimidir. Zamanında çaldığım rock grubunda B teli gerektiği için almıştım. Grup işleri bitince telleri EADGC olacak biçimde değiştirdim, sap ayarını yaptım ve öyle kullandım. Görüp görebileceğiniz en hoş dişbudak desenlerinden birine sahiptir, az daha koyu olsa Zebrawood'la (zebrano) karışabilirmiş.

Sap kısmında daha etli, daha tok sesler istediğim için buradaki single coil'in yerine Bartolini MK-1 taktırdım. MK-1'ler kendi içinde split coil, yani Fender Precision manyetiği mantığında. Köprüdeki Musicman tipi humbucker'ıysa ABD'den getirttiğim Nordstrand MM5.2'yle değiştirdim. Nordstrand manyetiklerin kendince bir hayran kitlesi var zaten. MM5.2 tam olarak pre-EBMM denilen, yani Leo Fender'ın Musicman'i Ernie Ball'a satmasından önceki dönemde 70'li 80'li yıllarda üretilmiş Musicman Stingray'lerde kullanılan manyetiklerin bire bir aynısı. Gitarın üstündeki switch'le iki bobinden istediğinizi seçip single olarak kullanabilir ya da humbucker'a dönüştürebilirsiniz.

Bu basın üstündeki preamp'i sevmediğim için (şeffaf değildi ve aktif - pasif arasında çok volüm farkı oluyordu) Seymour Duncan Blackouts for Bass iki bant preamp taktırdım. ABD üretimi bu preamp kendi konsentrik potlarıyla geliyor, alttaki halka bas boost / cut, üstteki ise tiz boost / cut. Gitarın üstündeki aktif / pasif switch'i iptal ettim ama yerinde bıraktım; isteyen yine bu amaçla kullanabilir. Çok modern tonlara sahip bir bastır. Ufak tefek çizikleri haricinde ciddi bir sorunu yok. Sadece manyetik blend düğmesi içrden gevşemiş, herhangi bir lutiye 5-10 dakikada sıkıştırabilir. Uğraşacak zamanım olmadığından öylece bırakıyorum. Yanında gigbag vereceğim. İstediğim rakam zaten modifiyelerin toplamına denk geliyor. Küçük bir pazarlık payıyla 1.500 TL istiyorum.

Image00011.jpg Image00012.jpg Image00013.jpg Image00014.jpg Image00015.jpg Image00016.jpg Image00017.jpg

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 5 Temmuz 2017

Bu Sayfayı Paylaş