Telecaster Için Uygun Amfi

Merhabalar sevgili turkrock üyeleri, uzun zamandır araştırıyorum. Birkaç amfi denememe rağmen tam beğenemedim kararsız kaldım ve aranızda usta insanlar olduğuna inandığım için sizlere sormak istedim.

Öncelikle ben bir amfi almak istiyorum 2. el, 800-900 lirayı geçmeyecek bir amfi. Benim gitarım Kore yapımı Fender Telecaster tonları çok iyi beğeniyorum birkaç virtüöze de göstermiştim gerçekten kaliteli demişlerdi. Neyse sormak istediğim şey, benim yakalamak istediğim ton crunch tonları en basit örneğinden Batuhan Mutlugil tonu, aşırı distortion istemiyorum metal çalmıyorum. Yeri geldiğinde David Gilmour yeri geldiğinde Batuhan Mutlugil tonları işte.

Not: Bodrum katta stüdyomuz var orada kullanacağım. Küçük bir stüdyo olduğundan amfinin aşırı ses çıkarmasına gerek yok. Fender Frontman 25r beğendim bir de Roland Cube 40GX baktım internetten hoşuma gitti ama emin değilim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Öncelikle merhaba. Şu anda elinizde iş görecek düzeyde amfi varsa İbanez tube screamer tarzında bir overdrive pedalı alırsanız istediğiniz crunch tonlarına yaklaşabilirsiniz. Zaten Batuhan Mutlugil'de tube screamer kullanıyor diye biliyorum ama adamın ekipmanları sağlam. Fender veya Peavey amfi kullanıyor. Gitar desen zaten vintage. Tube screamer'ın senin amfindeki tepkisi nasıl olur bilmiyorum bir arkadaşında falan varsa tube screamer elindeki amfiyle deneyebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle merhaba. Şu anda elinizde iş görecek düzeyde amfi varsa İbanez tube screamer tarzında bir overdrive pedalı alırsanız istediğiniz crunch tonlarına yaklaşabilirsiniz. Zaten Batuhan Mutlugil'de tube screamer kullanıyor diye biliyorum ama adamın ekipmanları sağlam. Fender veya Peavey amfi kullanıyor. Gitar desen zaten vintage. Tube screamer'ın senin amfindeki tepkisi nasıl olur bilmiyorum bir arkadaşında falan varsa tube screamer elindeki amfiyle deneyebilirsin.

Biliyorum ben de zamanında almıştım ibanez tube screamer ama tek başına ve 15 wattlık ibanez amfimle fazla iş yapamadı o yüzden şimdi orta düzey bir amfi alıp 2-3 pedalla kendime göre bir şeyler yapmak istiyorum. Şöyle clean tonları da hoş olan bir amfiyle..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tele amfi seçer, ikisenden de memnun kalamayabilirsiniz. Vox serilerine de bakın ama mutlaka kendi gitarınız ile deneyin.
Yani dediğiniz doğru tele amfi seçer ama bütün amfileri deneme gibi bir şansım yok :( Hani araştırıcam, bakıcam, birkaç amfi bulucam. Ondan sonra almadan önce denicem. O yüzden burada sordum kafamda birkaç amfi oluşturmak için. Vox'un amfileri çok güzel ama biraz pahalı sizin de bildiğiniz üzere :D

Ben de bir süredir tele'ye uygun bir amfi arayışındayım, evde lambalı zor olduğu için transistörlü arıyorum. Şu meşhur pignose amfiyi çok sevdim ama o da çok ufak gibi. Acaba karakter olarak ona benzeyen ama onun kadar küçük olmayan bir amfi var mıdır?

Meksika Tele ve Strat'im var. Fender Mustang 3 v2 kullandım. Tele ile Mustang çok keyifliydi. Sonra Lambalı Head aldım, celestion V30 kabin ile. Tele'den Mustang den aldığım soundu lambalı ile tam aldığımı söyleyemem. Strat Mustang de olduğundan daha iyi ama. Arkadaşlara katılmamak mümkün değil. Cidden seçiyor gitarlar.

Meksika Tele ve Strat'im var. Fender Mustang 3 v2 kullandım. Tele ile Mustang çok keyifliydi. Sonra Lambalı Head aldım, celestion V30 kabin ile. Tele'den Mustang den aldığım soundu lambalı ile tam aldığımı söyleyemem. Strat Mustang de olduğundan daha iyi ama. Arkadaşlara katılmamak mümkün değil. Cidden seçiyor gitarlar.

videolardan dinlediğim kadarıyla bana da mustang hiç çekici gelmiyor. hatta genel olarak modelleme içeren hiçbir amfi çekici gelmiyor ama böyle deyince bi düşündüm tekrar.

Lambalı amfilerin ev kullanımı biraz zor olabiliyor. Müstakil bir yerde yaşıyorsanız mantıklı. Sesi açmak gerekiyor biraz. Bazı lambalılarda dahili attenuator var. 15W lambalıyı 5W a düşürüp doğal kırılmayı düşük seslerde alabiliyorsunuz nispeten ama ton kaybı oluyor. En azından benim denediğim lambalılarda. Daha iyi bilenler yorumlasın tabi.

Bence test edin öyle alın. Alın gitarınızı götürün deneyin. Çok göreceli bir olay çünkü... Blues için bir çok insan Blues Junior önermiş mesela. Neredeyse internetten alacaktım. Sonra dedim gideyim deneyeyim. Zuhal de denedim. Hiç sevmedim. Benim Mustang kulağıma daha iyi geldi evde. Tabi Zuhal in Ankara Kızılay da ki yeri çok vasat. Ortam da etkilemiş olabilir.

Denemek lazım yani :)

Lambalı amfilerin ev kullanımı biraz zor olabiliyor. Müstakil bir yerde yaşıyorsanız mantıklı. Sesi açmak gerekiyor biraz. Bazı lambalılarda dahili attenuator var. 15W lambalıyı 5W a düşürüp doğal kırılmayı düşük seslerde alabiliyorsunuz nispeten ama ton kaybı oluyor. En azından benim denediğim lambalılarda. Daha iyi bilenler yorumlasın tabi.

Bence test edin öyle alın. Alın gitarınızı götürün deneyin. Çok göreceli bir olay çünkü... Blues için bir çok insan Blues Junior önermiş mesela. Neredeyse internetten alacaktım. Sonra dedim gideyim deneyeyim. Zuhal de denedim. Hiç sevmedim. Benim Mustang kulağıma daha iyi geldi evde. Tabi Zuhal in Ankara Kızılay da ki yeri çok vasat. Ortam da etkilemiş olabilir.

Denemek lazım yani :)
Bende laney cub12r vardi 1watta bile ses açamadım lambalida düşük watt hikaye :d

Evde makul seslerde çalayım, lambayla ve onun performansına ulaşmasıyla uğraşmadan ev provası için isteniyorsa belirli modelleme amfileri çok başarılı. Bende Yamaha thr10c var, lambalı aldıktan sonra dahi satmak istemedim zaman zaman kullanıyorum, çok iş görüyor.

50 watt alltube amfimi ve 4x12 1960a kabinimi kullanmıyorum diye sattım. Baktım microcube ve guitar rig ile daha çok çalıyorum elimden çıkarmaya karar verdim. İlk başta küçük lambalı bir amfi aldım ama yine tatmin etmedi. Şu an telecaster tarzı bir gitar ve roland cube 20 gx ve sadece bir adet booster kullanıyorum ve çok memnunum. Ev kullanıcısı için fazla fazla işimi görüyor. Grup işi olursa tekrar orta seviye bir lambalı alırım. Amfinin tonundan çok size ne kadar gitar çaldırıyor ve konfor sunuyor bence bu daha önemli. Mini alltube amfilerin pek çoğunu denedim fakat beni tatmin etmedi. Müstakil bir evde otursam en az 50 watt bir alltube amfi kullanırdım. Şimdi gece çocuklar uyanmasın diye klasik gitar bile zor çalıyorum.

Aylardır her tür amfiyi düşündüm süzgeçten geçirdim işin içinden çıkamadım en son kocaman transistörlü bir fender amfi alacakken vazgeçip gidip pignose 7-100 aldım. İyi ki de aldım. Bu ufacık aletten nasıl böyle cam gibi güzel ses çıkıyor anlamadım. Hiçbir amfiyi 4-5 saat sıkılmadan çaldığımı hatırlamıyorum. En son Laney cub12r amfim vardı onu bile bu kadar aralıksız çaldığımı hatırlamıyorum. Lambalıda bulamadığım o büyülü tonu bunda buldum. Tabii bu tamamen kişisel bir şey. Bana bu kadar güzel gelen ses başkası için teneke gibi gelebilir. Bu amfiyi telecaster ve slide kullananlara, delta blues'u ve crossroads film müziklerini sevenlere tavsiye ederim.

Geri