Mod Duyumları

Herkese selam,ben hangi şarkıda hangi modun kullanıldığını duymayı öğrenebilmek için nasıl çalışmalıyım? Youtube da backing trackları dinlemek faydalı olur mu yoksa zaman kaybı mı?

Herkese selam,ben hangi şarkıda hangi modun kullanıldığını duymayı öğrenebilmek için nasıl çalışmalıyım? Youtube da backing trackları dinlemek faydalı olur mu yoksa zaman kaybı mı?
Enstrüman çalıyorsanız mutlaka enstrüman ile modları çalın. Altyapı dinlerken de aynı şeyi yapabilirsiniz.
Teorik olarak her bir modun karakter sesini/seslerini de öğrenin, bu da yardımcı olur.
"Hangi şarkıda hangi mod" meselesi pek önemli bir şey değil, çünkü bir parça sadece belli bir mod üzerine yazılmış olmayabilir. Eğer amacınız emprovize çalabilmek ise, o zaman enstrüman üzerinde çalışmak çok daha anlamlı olur.

Merhaba. Modları duymak için Tolga Abi' nin de bahsettiği gibi muhakkak çalmak gerekiyor. Backing track dinlemenin çok verimli olacağını düşünmüyorum. Gitarı elinize alıp minimal de olsa bir melodi yakalamaya çalışmak daha faydalı olur. Melodi ve altyapı uyum yakalarsa birebir tanık olmuş olursunuz.
Kendimce, modların duyumlarını çağrışım yapması için:
"Aeolian(Minör) - Natural
Locrian - Gergin
Ionian(Major) - Neşeli
Dorian - Türkü/Jazz
Phrygian - Latin/Arabesk
Lydian - Neşeleceli gözyaşı/Satriani
Mixolydian - Heyecanlı neşeli" şeklinde ifadelendermiştim. Çok faydası olmuştu ve devam ediyor. Bol bol dinlemek te gerekiyor tabi ki. Çok dinleyince/izleyince illa ki bütün modlarla karşılaşılıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba. Modları duymak için Tolga Abi' nin de bahsettiği gibi muhakkak çalmak gerekiyor. Backing track dinlemenin çok verimli olacağını düşünmüyorum. Gitarı elinize alıp minimal de olsa bir melodi yakalamaya çalışmak daha faydalı olur. Melodi ve altyapı uyum yakalarsa birebir tanık olmuş olursunuz.
Kendimce, modların duyumlarını çağrışım yapması için:
"Aeolian(Minör) - Natural
Locrian - Gergin
Ionian(Major) - Neşeli
Dorian - Türkü/Jazz
Phrygian - Latin/Arabesk
Lydian - Neşeleceli gözyaşı/Satriani
Mixolydian - Heyecanlı neşeli" şeklinde ifadelendermiştim. Çok faydası olmuştu ve devam ediyor. Bol bol dinlemek te gerekiyor tabi ki. Çok dinleyince/izleyince illa ki bütün modlarla karşılaşılıyor.
Harikasınız teşekkür ederim çok işime yarayacak

Geri